Jedním z těch, kteří v pondělí 28. října na Pražském hradě převzali státní vyznamenání, byl i světoznámý fotograf Jan Saudek. V rozhovoru pro XTV.cz popsal nejen svoje pocity, ale i svůj vztah k prezidentovi Miloši Zemanovi.
Zeman udělil Janu Saudkovi Medaili Za zásluhy I. stupně za zásluhy o stát v oblasti umění. A i když má fotograf doma řadu jiných ocenění ze světa, toho nového si váží nejvíc, protože jej dostal ve své vlasti.
„Vyznamenaní od prezidenta je můj splněný sen. Dostal jsem jej od prezidenta, který byl zvolen při řádné volbě většinou národa, to se nedá vzít,“ pochvaluje si Saudek.
Kromě toho ale popsal i ceremoniál, při kterém ocenění dostal. Podle něj šlo o radostnou událost, protože byl v těsné blízkosti prezidenta a měl možnost jej pozorovat. „Poprvé v životě jsem ho potkal, jeho projev byl spatra a byl bezchybný,“ ocenil Zemana fotograf.
Sám si směrem k prezidentovi dovolil familiérní gesto. „Není to vlezdoprdelismus a podlézání, ale obdiv. Poplácal jsem prezidenta po rameni, to bylo z čisté radosti, nic neuctivého,“ vysvětluje oceněný umělec.
„Bylo to radostné uvolnění – ten Hrad, ta vojenská pompa, hudba. Úžasné. Bylo to velice krásné a dokonale sestavené,“ nešetří chválou Jan Saudek, podle kterého byl celý ceremoniál „veledůstojný“. „Vyznamenaní od prezidenta je můj splněný sen. Jsem obyčejný muž, který měl štěstí,“ uvedl také Saudek.
Přiznal, že následně zaznamenal řadu gratulací, podle něj šlo ale výhradně o pozitivní reakce. „Dostal jsem gratulace a jsem šťasten, že mi nikdo nenadával, protože několik mých přátel nejsou spokojeni s našimi představiteli. Ale ti se neozvali. Čekal jsem dokonce ze strany těchto lidí, že půjdu uličkou ponižující hanby, ale bylo to v největším pořádku,“ pochvaluje si fotograf.
Související
Zeman vyznamená 28. října fotografa Jana Saudka
Saudek se nám otevírá jako Fotograf
Jan Saudek , Miloš Zeman , státní vyznamenání
Aktuálně se děje
před 45 minutami
Rakušan to definitivně vzdal. Místopředsedkyní Sněmovny se má stát Urbanová
před 1 hodinou
Hegseth uprostřed války vyměňuje jednu z ústředních postav armády
před 2 hodinami
Už ani korunu. Turek naznačil, že Hnutí Duha přijde o peníze od ministerstva
před 3 hodinami
Astronauti už opravdu míří k Měsíci. Mise Artemis II pokračuje
před 3 hodinami
Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS
před 4 hodinami
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
před 5 hodinami
Velikonoční počasí a pranostiky. Experti vysvětlují, proč nejsou spolehlivé
před 6 hodinami
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
před 7 hodinami
Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO
před 7 hodinami
Tak jsem ho vyřešil. Klempíř odvolal předchůdce Baxu ze správní rady Pražského jara
před 9 hodinami
Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
včera
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
včera
Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC
včera
StarDance představila další dva účastníky. Je mezi nimi šoumen ze světa sportu
včera
Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu
včera
Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem
Policie se od středy zabývá násilným činem v jedné z českých věznic. V Kynšperku nad Ohří došlo k napadení mezi dvojicí trestanců. Zatímco jeden z nich skončil s vážným zraněním v nemocnici, druhý je podezřelý z pokusu o vraždu.
Zdroj: Jan Hrabě