Kauza Promopro: Právník Mlíčko dostane jen malé odškodnění, žádal miliony

Právník David Mlíčko dostane od státu celkem 200.000 korun za své trestní stíhání v kauze Promopro. Bývalý ředitel odboru veřejných zakázek v sekci pro předsednictví ČR v Radě EU se domáhal celkem 4,7 milionu korun, jeho odvolání však dnes zamítl pražský vrchní soud. Rozhodnutí je pravomocné.

Trestní řízení v kauze státní zakázky pro firmu Promopro trvalo téměř pět let, skončilo osvobozením tří úředníků a potrestáním obžalovaných podnikatelů.

David Mlíčko čelil stíhání za zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku společně se svými kolegy z předsednické sekce Janou Hendrichovou a Radomírem Karlíkem. Obžaloba se snažila dokázat, že úředníci účelově upřednostnili Promopro při zadání zakázky na zajištění audiovizuální techniky na konferencích. Soudy však úředníky naopak označily za "obětní beránky".

Za způsobenou nemajetkovou újmu Mlíčko od státu požadoval 4,5 milionu, dalších 225.000 korun chtěl za průtahy v trestním řízení. Odvolací senát dnes argumentoval tím, že Mlíčkově nadřízené Hendrichové soudy přiznaly za způsobenou nemajetkovou újmu celkem 180.000 korun. "Nejvyšší soud judikoval, že otázka výše náhrady je otázkou právní úvahy, a tuto úvahu je třeba vystavět na srovnání s obdobnými případy," řekl soudce Jiří Körbler.

Délka trestního řízení, které trvalo čtyři roky a devět měsíců, byla podle odvolacího senátu přiměřená, protože kauza byla složitá a rozsáhlá.

Ministerstvo spravedlnosti Mlíčkovi v minulosti dobrovolně vyplatilo 60.000 korun, nyní mu tedy stát na základě rozhodnutí soudů doplatí dalších 140.000.

Mlíčko už dříve uvedl, že obvinění mu způsobilo problémy pracovní, finanční i osobní. Mimo jiné skončil s prací v advokátní kanceláři a na svou obhajobu vynaložil veškeré úspory, takže další peníze si musel půjčovat od rodičů. Stěžoval si také na nadměrnou medializaci kauzy ze strany policie.

Firma Promopro získala v roce 2008 od úřadu vlády zakázku bez výběrového řízení. V souvislosti s následným předkládáním smyšlených faktur poslaly soudy do vězení devět podnikatelů. Nejpřísnější, devítileté tresty dostali bývalý šéf Promopra Jaroslav Veselý a jednatel hlavní subdodavatelské firmy NWDC Vlastimil Maxa. Stát v pozici poškozeného vyčíslil způsobenou škodu na 938 milionů korun.

Související

Ústavní soud ČR

Kauza Promopro definitivně končí, Ústavní soud odmítl stížnosti odsouzených

Kauza Promopro spojená s českým předsednictvím v EU definitivně končí, Ústavní soud odmítl stížnosti části odsouzených. Podali je Jaroslav Veselý, Vlastimil Maxa, Marcel Příkopa, Ivan Komárek, všichni dostali nepodmíněné tresty. Ústavní soudci stížnosti označili za zjevně neopodstatněné, zjistila ČTK z anonymizovaných usnesení v databázi soudu.
soudy

Verdikt v kauze Promopro bude řešit Ústavní soud, dostal stížnost

Verdiktem v případu Promopro se bude zabývat Ústavní soud. První z odsouzených podal stížnost, zjistila ČTK z justičních databází. Soudy v kauze potrestaly skupinu podnikatelů v souvislosti se zakázkou na audiovizuální techniku pro české předsednictví EU. Podle informací ČTK je pisatelem stížnosti Jaroslav Veselý.

Více souvisejících

kauza: promopro David Mlíčko (Promopro) soudy odškodnění Praha

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 29 minutami

před 58 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Trojnásobná vražda v Hořovicích: Policie už zná příčinu smrti obětí

Policie pokročila ve vyšetřování trojnásobné vraždy ve středočeských Hořovicích, kterou se zabývá od uplynulého víkendu. Podle dostupných informací proběhla pitva. Kriminalisté mají nadále pracovat s vyšetřovací verzí, ve které je ze spáchání hrůzného činu podezřelý partner zavražděné ženy. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Černý kašel v Česku: Případů už je přes tisíc, mezitýdenně je jich stále víc

Případů černého kašle v Česku nadále přibývá. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) už se od začátku roku potvrdilo přes 1200 případů nemoci, která představuje nebezpečí zejména pro novorozence a plně neočkované kojence.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy