Kauza Promopro: Právník Mlíčko dostane jen malé odškodnění, žádal miliony

Právník David Mlíčko dostane od státu celkem 200.000 korun za své trestní stíhání v kauze Promopro. Bývalý ředitel odboru veřejných zakázek v sekci pro předsednictví ČR v Radě EU se domáhal celkem 4,7 milionu korun, jeho odvolání však dnes zamítl pražský vrchní soud. Rozhodnutí je pravomocné.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Trestní řízení v kauze státní zakázky pro firmu Promopro trvalo téměř pět let, skončilo osvobozením tří úředníků a potrestáním obžalovaných podnikatelů.

David Mlíčko čelil stíhání za zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku společně se svými kolegy z předsednické sekce Janou Hendrichovou a Radomírem Karlíkem. Obžaloba se snažila dokázat, že úředníci účelově upřednostnili Promopro při zadání zakázky na zajištění audiovizuální techniky na konferencích. Soudy však úředníky naopak označily za "obětní beránky".

Za způsobenou nemajetkovou újmu Mlíčko od státu požadoval 4,5 milionu, dalších 225.000 korun chtěl za průtahy v trestním řízení. Odvolací senát dnes argumentoval tím, že Mlíčkově nadřízené Hendrichové soudy přiznaly za způsobenou nemajetkovou újmu celkem 180.000 korun. "Nejvyšší soud judikoval, že otázka výše náhrady je otázkou právní úvahy, a tuto úvahu je třeba vystavět na srovnání s obdobnými případy," řekl soudce Jiří Körbler.

Délka trestního řízení, které trvalo čtyři roky a devět měsíců, byla podle odvolacího senátu přiměřená, protože kauza byla složitá a rozsáhlá.

Ministerstvo spravedlnosti Mlíčkovi v minulosti dobrovolně vyplatilo 60.000 korun, nyní mu tedy stát na základě rozhodnutí soudů doplatí dalších 140.000.

Mlíčko už dříve uvedl, že obvinění mu způsobilo problémy pracovní, finanční i osobní. Mimo jiné skončil s prací v advokátní kanceláři a na svou obhajobu vynaložil veškeré úspory, takže další peníze si musel půjčovat od rodičů. Stěžoval si také na nadměrnou medializaci kauzy ze strany policie.

Firma Promopro získala v roce 2008 od úřadu vlády zakázku bez výběrového řízení. V souvislosti s následným předkládáním smyšlených faktur poslaly soudy do vězení devět podnikatelů. Nejpřísnější, devítileté tresty dostali bývalý šéf Promopra Jaroslav Veselý a jednatel hlavní subdodavatelské firmy NWDC Vlastimil Maxa. Stát v pozici poškozeného vyčíslil způsobenou škodu na 938 milionů korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nemocnice si utahuje na účet Zemana? To je hnus a skandál, prská Ovčáček

18.10.2019 22:35 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman nastoupil na několik dní do střešovické nemocnic. Podle oficiálního vyjádření…

V Hurghadě zemřela Češka. Tělo Pavlíny našli až po několika dnech

18.10.2019 22:34 Aktualizováno V egyptské Hurghadě před několika dny zemřela osmatřicetiletá žena z České republiky. Její tělo…

Pocta pro teologa Halíka. Německý prezident mu udělil nejvyšší vyznamenání

18.10.2019 17:13 Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši…

Migréna trápí až milion Čechů. Mnozí jsou léčeni špatně, varují lékaři

18.10.2019 17:08 Až 300.000 lidí v Česku má více než pět záchvatů migrény do měsíce, 50.000 jich trpí chronickou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama