Pražský městský soud chce v květnu začít projednávat případ Jiřího Kopřivy, který podle obžaloby vylepoval v centru Prahy letáky oslavující smrt českých vojáků v Afghánistánu. Na dotaz to dnes uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Podle obžaloby, kterou má ČTK k dispozici, Kopřiva veřejně schvaloval teroristický čin nejen prostřednictvím letáků, ale také na fotbalovém diskusním fóru. Hrozí mu pět až 15 let vězení.
Tři čeští vojáci - rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek - zahynuli 5. srpna 2018 při pěší patrole v okolí základny Bagram, když se v blízkosti jejich hlídky odpálil sebevražedný útočník.
Obžaloba tvrdí, že Kopřiva usedl o dva dny později u sebe doma k počítači a sestavil text letáku, v němž gratuloval "afghánským vlastencům" k úspěšnému zneškodnění "tří českých žoldáků - okupantů". Vojáky označil za "ostudu naší země" a připojil úvahu, že slušný člověk nesnáší placené okupanty a naopak přeje těm, kdo mají odvahu jim aktivně vzdorovat.
Čtenáře také autor letáku vyzval k tomu, aby sepsali text obdobného znění a vylepili jej alespoň na dalších deseti místech. "Přispěješ tak svou trochou do mlýna v odporu proti manipulativní propagandě České televize a spol.," dodal. Proto je obviněný nejen z podpory terorismu, ale také z podněcování k trestnému činu.
Letáky pak Kopřiva podle obžaloby vylepil po půlnoci na 8. srpna 2018 na dva domy v ulici Na Moráni, na sloup u Palackého náměstí a vložil je také k jízdním řádům na dvou tramvajových zastávkách u Národního divadla.
Státní zástupce muži vyčítá i počínání na serveru eurofotbal.cz, kde Kopřiva vystupuje pod uživatelským profilem Pokahontas. Ve stejný den, kdy vyrobil letáky, tam údajně přispíval do diskuse pod článkem o zápasu Slavie a Dynama Kyjev v předkole Ligy mistrů. Ke komentáři jiného diskutujícího, že Unie evropských fotbalových asociací nedovolila Slavii uctít při zápase památku padlých českých vojáků, připsal podobný text jako do letáku.
Zahájení hlavního líčení naplánoval soud na 22. května.
Letos v lednu podalo pražské vrchní státní zastupitelství obžalobu i na dalšího člověka, který smrt trojice českých vojáků schvaloval svými diskusními příspěvky. Také jemu hrozí až 15 let odnětí svobody. Kauzu bude řešit Krajský soud v Plzni.
Související

Soud musí znovu řešit kauzu letáků o smrti českých vojáků, původní verdikt zrušen

Smutné výročí. Uplynuly dva roky od zabití tří českých vojáků v Afghánistánu
smrt tří českých vojáků v Afghánistánu (5. 8. 2018) , soudy , Praha
Aktuálně se děje
včera

První kolo prezidentských voleb v Rumunsku zřejmě vyhrál George Simion
včera

Předali jste Krym Rusku, obvinil Trump Kyjev. Mohla ale Ukrajina anexi zastavit?
Aktualizováno včera

OBRAZEM: Pokud Rusko ve uspěje, napřímo to pocítíme, řekl Pavel po jednání se Zelenským
včera

OBRAZEM: Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská se na Pražském hradě sešli s Petrem Pavlem a Evou Pavlovou
včera

Zelenskyj s manželkou dorazili na Pražský hrad. Setkali se s prezidentem Pavlem
včera

Zelenskyj prozradil důvod příletu do Prahy. Zveřejnil svůj program
včera

Mimořádná zpráva Ukrajinský prezident Zelenskyj přistál v Praze
Aktualizováno včera

Pražský hrad se uzavírá. Do Prahy míří Zelenskyj
včera

Snad nebudeme na Ukrajině muset použít jaderné zbraně, prohlásil Putin
včera

Německo se hádá s Rubiem. Spor o AfD graduje
včera

NATO: Svět testuje první orbitální zbraně. Evropa potřebuje v přístupu k vesmírným technologiím zásadní obrat
včera

Sváteční počasí bude příští týden jiné. Jaro ukáže odlišnou tvář
včera

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města
3. května 2025 22:02

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka
3. května 2025 21:07

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem
3. května 2025 20:10

Bouřkové počasí v Česku. Meteorologové zaznamenali downburst
3. května 2025 18:19

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
Aktualizováno 3. května 2025 18:08

Policie zasahovala v centru Prahy. Muž s nožem uzavřel Karlův most
3. května 2025 16:40

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti
3. května 2025 15:51
Hasiči vyjížděli do Krkonoš. Hořelo v hotelu ve Špindlerově Mlýně
Hasiči v sobotu vyjížděli k požáru v hotelu ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Budova musela být evakuována, naštěstí se nikomu nic nestalo. Příčina požáru bude předmětem vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě