Milion chvilek nově povede výbor, expředseda Roll se chce věnovat studiu

Spolek Milion chvilek nově povede tříčlenný výbor. Bývalý předseda spolku Benjamin Roll se chce věnovat studiu teologie a profesi faráře, ale zůstane řadovým členem organizace. Milion chvilek to dnes oznámil v tiskové zprávě. Ve výboru spolku zasedne dosavadní místopředseda Milionu chvilek Jiří-Jakub Zévl spolu s Amálií Kovářovou a Lukášem Venclíkem.

Milion chvilek v minulosti pořádal demonstrace namířené zejména proti nynějšímu premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) a jeho kabinetu. V akcích chce spolek pokračovat i po pátečním jmenování nové vlády premiéra Petra Fialy (ODS).

Valná hromada Milionu chvilek na konci listopadu odhlasovala změnu stanov, kterou zanikly funkce předsedy a místopředsedy spolku. Zároveň byl jmenován nový výbor, který organizaci povede spolu s ředitelkou Milionu chvilek Marií Jahodovou. "Od doby, kdy se Milion chvilek začal z hnutí přetvářet ve stabilní organizaci, se ukazovalo, jak náročná je funkce předsedy jakožto jediného oficiálního zástupce spolku. Nová struktura proto počítá s rozložením sil a pravomocí mezi více osob," sdělil Zévl. "V činnosti Milionu chvilek se nic nemění. Dál pokračujeme v aktivizaci a kultivaci občanské společnosti," doplnila mluvčí spolku Hana Strašáková.

"Členem spolku budu i nadále a na jeho aktivitách se hodlám i v budoucnu podílet. Nebudu už ale v každodenním dění," oznámil bývalý předseda Roll. "Naplno se vracím ke studiu teologie. Chci dohnat chybějící roky a vnímám, že mým osobním posláním je práce evangelického faráře, nikoli řízení velké organizace," uvedl.

Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017, které vyhrálo hnutí ANO vedené Babišem. V uplynulých letech spolek pořádal demonstrace, při nichž kritizoval premiéra Babiše, který je podle spolku ve střetu zájmů a nedodržel volební sliby. Předloni v červnu na pražské Letné se největší demonstrace spolku zúčastnilo podle organizátorů až 250.000 lidí.

Babišův kabinet v pátek vystřídá nově vzniklá vláda v čele s předsedou ODS Fialou. Představitelé stran, které tvoří Fialův kabinet, se v minulosti zúčastnili některých akcí Milionu chvilek. "Milion chvilek se bude v nejbližší době soustředit na kroky nové demokratické vlády a to, zda se nová vláda opravdu zasadí o posílení demokratických pojistek, jak slíbila občanské společnosti letos na jaře ve Výzvě demokratickým stranám," sdělila mluvčí spolku.

Letos 17. listopadu také Milion chvilek na demonstraci vyzval k hledání společného demokratického kandidáta na prezidenta. "Hlavní náplní spolku pro rok 2022 budou komunální volby, prezidentské volby a podpora organizátorů Milionu chvilek z celé republiky," doplnila mluvčí.

Související

Pavel Blažek

Blažek chtěl mluvit na demonstraci za své odvolání, Milion chvilek mu to nedovolil

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chtěl dnes odpoledne promluvit na demonstraci spolku Milion chvilek za své odvolání, organizátoři mu to ale neumožnili. Víc než sto účastníků protestu poblíž úřadu vlády na ministra křičelo "hanba" a "demisi" a někteří z nich se podle zpravodajky ČTK za ním vydali k budově úřadu, kam se vrátil. Blažek čelí kritice kvůli setkání s lobbistou a exporadcem prezidenta Miloše Zemana Martinem Nejedlým a kvůli kauze kupčení s městskými byty v Brně.
Benjamin Roll

Milion chvilek dostal pokutu za kampaň v prezidentských volbách

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí udělil pokutu 40.000 korun spolku Milion chvilek za vedení kampaně v prezidentských volbách bez registrace u úřadu. ČTK to dnes řekl předseda úřadu František Sivera. Podle něj musejí mít subjekty zapojené do kampaně buď souhlas kandidáta s tím, že náklady promítne kandidát ve svém účetnictví, nebo se musejí registrovat u úřadu jako třetí osoby. 

Více souvisejících

Milion chvilek pro demokracii Benjamin Roll (Milion chvilek)

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy