Muži se zapíchla kost v krku, lékaři v Brně ho museli operovat

Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně museli na Štědrý den operovat muže, kterému se zapíchla kost v krku vedle hrtanového vchodu. Zákrok podstoupil v celkové anestezii, uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Podle ní ošetřila chirurgická pohotovost na Štědrý den přes 20 lidí, někteří se zranili při pádu, jiní řešili třeba bolesti břicha.

Osm případů mělo spojitost s rybí kostí v krku. "Nejčastěji měli lidé kost zapíchnutou v mandlích nebo kořenu jazyka, což lékaři ošetřili a kosti vytáhli přímo v ambulanci. Jeden případ byl ale složitější, muž měl kost zapíchnutou vedle hrtanového vchodu, což je už hodně hluboko," objasnila Lipovská.

Muž proto musel na operaci. "Zákrok podstoupil v celkové anestezii. Kost měla čtyři centimetry. Dnes jsme pacienta propustili z nemocnice," poznamenala Lipovská. Další pacienti přišli s úrazy po pádu, další se zranili při sportu. "Bylo tam i několik řezných ran a jedno prolétnutí prosklenými dveřmi. Nejvíce bylo bolestí břicha většinou z přejedení nebo nevhodné kombinace jídel," dodala Lipovská.

Asi tři desítky výjezdů k pacientům měli k dnešnímu poledni zdravotní záchranáři z Vysočiny. Vánoční svátky jsou podle nich prozatím klidnější než minulý rok. Loni na Štědrý den museli vyjet ke 142 případů, letošní 24. prosinec měli výjezdů 117. ČTK to řekla zástupkyně vrchní sestry dispečinku krajské záchranné služby Martina Munduchová. Dvanáctihodinová pracovní směna ji začala dnes v 7:00 stejně jako dalším třem kolegyním na operačním středisku, 12 lékařům a 54 záchranářům.

V jihlavské budově záchranářů, kde operační středisko sídlí, nechybí vánoční výzdoba, osvětlené stromečky ani cukroví či vánoční hvězda. Práce, nasazení a soustředění ale musí podle Munduchové zůstat stejné. "Nejde o úlevy, ale spíš ohledy. Kdo sloužil loni 24. v noci, rozhodně nebude mít noční službu na Štědrý den napsanou zas," řekla Munduchová. Prostor na zkrácené směny ani nižší počet lidí ve službě podle ní není. Volajících je během vánočních svátků mírně víc než v jiné dny.

Vánoční atmosféra ale k záchranářům ve službě přeci jen dolehne. " Všimla jsem si, že kolegové z noční směny rozkrajovali jablíčka, měli tam hvězdičky, takže dobrý. A dnes k obědu si všichni donesli řízky a salát, zbytky ze štědrovečerní večeře," řekla Munduchová, zatímco se dispečinkem nesl zvuk známé pohádky. "Mít puštěnou veřejnoprávní televizi je povinné, abychom byli v obraze, kdyby se něco stalo, teď to má tu výhodu, že se vysílají hlavně pohádky," vysvětlila.

Lidé o vánočních svátcích volají záchranáře častěji kvůli interním potížím. Zejména u starších osamělých lidí to podle Munduchové může být vyvolané i stresem, které pro ně Vánoce znamenají. "V noci jsme vyjížděli i kvůli rvačce, takže emoce jsou asi na Štědrý den vypjaté různě," řekla Munduchová. Stabilním důvodem výjezdů záchranářů o Vánocích jsou podle ní zažívací potíže. "A letos jsme vyjížděli i kvůli rybí kosti uvízlé v krku batolete. Nepamatuji se, že bychom u takové obtíže kdy zasahovali," řekla Munduchová, která u záchranářů slouží 20 let.

Podle jejích kolegyň si lidé často poradí bez záchranářů a jedou rovnou do nemocnice. Ta jihlavská letos kvůli rybí kůstce v krku ošetřila šest pacientů. "Jeden pacient přišel již 23. prosince, tři na Štědrý den a dva zatím dnes ráno. Polovina z těch, kterým uvízla kost v krku, jsou dospělí, polovina děti," řekla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Záchranáři na Vysočině vyjíždějí k případům z 21 základen, na kterých je k dispozici 29 pozemních výjezdových skupin a jedna letecká. Loni měli více než 48.000 výjezdů. Od 24. do 26. prosince 2018 jich měli 503.

Související

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně

Dopad covidu: První nemocnice částečně omezí neakutní péči

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně s ohledem na růst počtu počtu pacientů s koronavirem částečně omezuje neakutní péči na lůžkách. Netýká se to však plánovaných operací, které nemocnice zatím neomezí. ČTK to řekla mluvčí zařízení Dana Lipovská. Podle ní je na klinikách k dnešku hospitalizováno 42 pacientů s covidem-19, z toho tři jsou na anesteziologicko resuscitační klinice ve vážném stavu.

Více souvisejících

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Vánoce operace Brno Kraj Vysočina Záchranná služba život

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nezastrašujte a nevyhrožujte. EU se nelíbí chování Izraele k ICC

Šéf evropské diplomacie Josep Borrell v pátek vyzval Izrael, aby "nezastrašoval a nevyhrožoval" soudcům Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu. Stalo se tak poté, co hlavní prokurátor ICC Karim Khan požádal o vydání mezinárodních zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta, informovala agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy