Několik stovek lidí vyjádřilo v Praze podporu Ukrajině

Několik stovek lidí se dnes vpodvečer sešlo na pražském Staroměstském náměstí, aby vyjádřili podporu Ukrajině a požádali o silnější vojensko-technickou pomoc pro tento stát. Na demonstraci nazvané Křídla pro Ukrajinu zazněl od řečníků požadavek na vytvoření bezletové zóny či chvála přístupu premiéra Petra Fialy (ODS), který odjel jednat do Kyjeva.

Na akci, kterou uspořádala platforma Stojíme za Ukrajinou, dorazili demonstranti s modro-žlutými ukrajinskými vlajkami i s vlajkami Severoatlantické aliance. Třímali transparenty s nápisy jako „Běž domů, Ivane!“, "Airplanes for Ukraine" (Letadla pro Ukrajinu) či "Close the Sky" (Uzavřete nebe). Právě vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou podpořili v dnešních projevech senátoři Marek Hilšer z klubu STAN a Adéla Šípová (Piráti).

"Bezletová zóna je deštníkem, který může ochránit civilisty, kteří jsou nyní bombardováni. Je naše morální povinnost se jich zastat a nečekat," řekl Hilšer. „Kryse musíte šlápnout na krk dříve, než vám skočí na záda. Musíme hledat řešení, nesmíme hledat výmluvy," prohlásil.

Sociolog Fedor Gál pochválil předsedu vlády Fialu za "názor a odvahu". Zároveň zkritizoval prezidenta Miloše Zemana. "Probudil se až ve chvíli, kdy umírali lidé. Do té doby byl Putinova loutka, je spolupachatel," řekl k Zemanovu dlouhodobému sympatizování s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Mezi řečníky na pódiu se vystřídali také spisovatelka Tereza Boučková nebo Martin Svárovský, vedoucí programu bezpečnostních strategií centra Evropské hodnoty. Ten se vyslovil pro humanitárně-vojenskou akci i s rizikem zatažení dalších států do válečného konfliktu.

Organizátoři demonstrace na sociálních sítích uvedli, že pro Ukrajinu, která čelí ruské invazi, žádají například moderní protivzdušné systémy nebo dodávku letadel. Chtějí hledat nové a kreativní způsoby pomoci.

Připravili také otevřený dopis pro českou vládu a vlády západních zemí, v němž apelují na neustupování zlu. "Přestaňme se bát Putina. Je to Putin, kdo napadl suverénní zemi, je to Putin, kdo zastrašuje a vydírá svět - jadernými zbraněmi, kosmickým programem, zemním plynem, bombami," napsali. "Jako občané jsme připraveni na nepohodlí, připraveni na rizika," doplnili. Dopis, který podle jeho autorů podpořil i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, bude možné podepsat jako online petici.

"Zatímco my nevíme, co dělat, a bojíme se jeho zloby a odplaty, Putin srovnává Ukrajinu se zemí. Bez lítosti vraždí i civilní obyvatelstvo, včetně dětí. Stejně bez lítosti nechává vraždit i své muže a chlapce, které do té nesmyslné války posílá. Nedopusťme, aby v tom pokračoval. Příště budeme na řadě my. Neustupujme zlu! Jako občané jsme připraveni na nepohodlí, připraveni na rizika. Prosíme, nebojte se odvážných činů, které Putinovu invazi a teror na Ukrajině zastaví. Jde o budoucnost nás všech!" napsali k petici organizátoři.

V závěru akce pozvali organizátoři veřejnost na demonstraci za Ukrajinu, která se uskuteční v neděli 3. dubna na Letenské pláni.

Související

Demonstrace proti ruskému vpádu na Ukrajinu

Tisíce lidí si připomněly výročí ruského vpádu na Ukrajinu, Pavel přirovnal Putina k Hitlerovi

V Praze si dnes v podvečer tisíce lidí připomněly první výročí ruského vpádu na Ukrajinu. Průvodem šli z Letné k ukrajinské ambasádě, kde se na závěr konal koncert. Mezi řečníky tam vystoupil i nastupující prezident Petr Pavel, v projevu přirovnal ruského prezidenta Vladimira Putina k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, oba zneužili menšiny, řekl. Podporu Ukrajině vyjádřili i chargé d'affaires Ukrajiny Vitalij Usatyj, britský velvyslanec v Česku Matthew Field či velvyslanec Spojených států amerických Bijan Sabet.

Více souvisejících

demonstrace na podporu Ukrajiny

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno před 35 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Jediným vrcholným českým politikem, kterému lidé více důvěřují než nedůvěřují, je prezident Petr Pavel. Velké důvěry se těší také předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Naopak největší nedůvěru lidé cítí k předsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a dobře si nevede ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Kachovskou přehradu zřejmě zničila ruská motostřelecká brigáda, řekl Podoljak

Kachovskou přehradu zřejmě vyhodila do vzduchu ruská 205. motostřelecká brigáda. Podle serveru BBC to dnes uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak s odvoláním na údaje od ukrajinské rozvědky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy