U českých neziskových organizací se od dárců sešlo na pomoc Ukrajině, která pátým dnem čelí ruské invazi, minimálně 410 milionů korun. Z toho 168 milionů Kč se k dnešku vybralo v třicítce sbírek přes portál Darujme.cz, vedle toho dostávají organizace peníze pro Ukrajinu na své účty nebo přes dárcovské SMS zprávy. Vyplývá to z vyjádření a webů organizací, které sbírky pořádají.
Účet, na který lidé mohou přispívat, zveřejnilo ale i ukrajinské velvyslanectví a vybrané peníze mají jít na nákup obranného materiálu.
Podle velvyslanectví je v současné době zřejmě nejúčinnější finanční a materiální pomoc. Na facebooku zároveň ale uvedlo, že z materiální pomoci ode dneška přijímá v Domě národnostních menšin v Praze 2 jen neprůstřelné vesty, helmy, generátory, dálkoměry, termovize, vysílačky, mobilní lékárničky, léky a zdravotnický materiál pro ošetření střelných zranění nebo pánské termoprádlo. Ostatní pomoc mají lidé předávat jiným sbírkám, protože zastupitelský úřad ji nemá možnost efektivně distribuovat.
Premiér Petr Fiala (ODS) o víkendu vyzval občany, aby aktivity určené lidem z Ukrajiny dělali prostřednictvím humanitárních organizací a koordinovaně, aby pomoc byla účinná a nevznikal chaos.
Peníze na pomoc Ukrajině mohou lidé posílat přes sbírky, které najdou na webu Darujme.cz. Zájemci se tam také dozví, na co daná organizace peníze využije. Většinou mají posloužit k pořízení potravin, hygienických a zdravotnických potřeb, dek, bydlení či ochranných pomůcek pro lidi ze zasažených oblastí, ale i pro uprchlíky. Z vyjádření Hany Morávkové z Nadace Via, která dárcovský portál provozuje, vyplynulo, že jen za víkend se částka vybraná přes sbírky na portále zvýšila o zhruba 70 milionů Kč.
Na portálu mohou lidé vedle velkých sbírek pro Člověka v tísni nebo Post Bellum podpořit třeba Lékaře bez hranic, Diakonii ČCE nebo Fond nezávislé žurnalistiky. Jejich celkové částky vybrané pro Ukrajinu jsou ale vyšší, podle Morávkové k nárůstu v poslední době významně pomáhají zaměstnanecké sbírky pro konkrétní humanitární organizace, například pro Člověka v tísni.
Člověk v tísni tak celkově vybral k dnešnímu ránu podle informací na webu na pomoc Ukrajině 350 milionů korun. Charita ČR vybrala 36 milionů Kč, řekla dnes po poledni ČTK mluvčí Simona Cigánková a doplnila, že zahrnuty jsou tam peníze ze sbírky přes Darujme.cz, z DMS zpráv a z přímých převodů na účet. Na sbírkové konto organizace ADRA lidé přispěli podle informací na jejím webu 18 milionů korun. Diakonie ČCE podle mluvčího Ivo Mareše vybrala na 3,3 milionu korun.
Lidé a organizace pomáhají i jinak, například zprostředkovávají ubytování ukrajinským uprchlíkům. Své aktivity kvůli tomu obnovila i česká pobočka mezinárodní iniciativy Uprchlíci vítejte (Refugees welcome), která zprostředková dlouhodobější ubytování pro potřebné. "Během uplynulých dní nabídlo na našem webu, www.uprchlici-vitejte.cz, ubytování přes tisíc Čechů a Češek. Vedle volných pokojů ve spolubydlení se často jedná i o celé byty," sdělil dnes ČTK spoluzakladatel iniciativy Michal Sikyta.
Finanční skupiny PPF a Nadace The Kellner Family Foundation se dnes dohodly s ministrem školství Petrem Gazdíkem (STAN), že dají 100 milionů korun na vzdělávání a začlenění dětí uprchlíků z Ukrajiny. Jak budou moci základní školy o peníze z daru žádat bude podle PPF upřesněno po zpracování potřebné právní dokumentace. Vlastní projekty pomoci, včetně zaměstnaneckých sbírek a dobrovolnického zapojení zaměstnanců, připravují i další společnosti ze skupiny PPF.
Sbírku mezi zaměstnanci vyhlásila například i společnost Aures Holdings, která provozuje sítě autobazarů AAA Auto, Mototechna, Auto Diskont a Driverama. Zároveň poslala na pomoc Ukrajině na konto Člověka v tísni tři miliony korun a poskytne i materiální a logistickou pomoc, sdělili dnes ČTK zástupci firmy. Již dřív avizoval nebo poslal peníze pro Ukrajině například zakladatel a vlastník internetové společnosti Seznam.cz Ivo Lukačovič, on-line supermarket Rohlik.cz nebo investiční skupina Pale Fire Capital.
Související

Rusové ovládli východní část Bachmutu, připouští Ukrajinci

USA chystají clo 200 procent na ruský hliník, píše Bloomberg
válka na Ukrajině , neziskovky , Ukrajina
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 hodinou

Mimořádná zpráva Turecko zasáhlo druhé zemětřesení. Ničivé otřesy způsobily katastrofální škody, počet mrtvých raketově roste
před 1 hodinou

Google zapojí do vyhledávání umělou inteligenci. Chatovacího robota zpřístupní veřejnosti
před 1 hodinou

Evropská unie po zemětřesení v Turecku a Sýrii aktivovala mechanismus krizové reakce
Aktualizováno před 2 hodinami

Čeští olympionici nepodporují účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách v Paříži
před 2 hodinami

Rusové ovládli východní část Bachmutu, připouští Ukrajinci
před 2 hodinami

Zelenskyj možná opět opustí Ukrajinu, mluví se o jeho účasti na summitu EU
Aktualizováno před 3 hodinami

Francouzská důchodová reforma se dostala na bouřlivé plénum Národního shromáždění
před 3 hodinami

Zeman je na Slovensku, ve Vysokých Tatrách se sešel s Čaputovou
před 3 hodinami

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání celoživotně, upozornili odborníci
před 4 hodinami

Zeman potvrdil, že už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu
před 5 hodinami

Lipavský chce v Severní Makedonii potvrdit evropskou perspektivu země
Aktualizováno před 5 hodinami

Zemřel komunistický premiér a ministr Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let
před 5 hodinami

Letadlo, které v lednu havarovalo v Nepálu, mělo v závěru letu potíže s motory
před 5 hodinami

O trojici Čechů nemá velvyslanectví v Turecku žádné zprávy
před 5 hodinami

Světová letecká doprava už se zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií
před 5 hodinami

Důchody jinak: Navyšování věku odchodu do penze v EU? Česko by nebylo výjimkou
Aktualizováno před 5 hodinami

Fiala: Ambasáda v Ankaře nyní pomáhá skupině asi šesti Čechů
před 5 hodinami

USA chystají clo 200 procent na ruský hliník, píše Bloomberg
před 6 hodinami

Lipavský si vytyčil cíle pro letošek. Ekonomickou diplomacii a aktualizaci systému Drozd
před 6 hodinami
Čína se přiznala i k balónu nad Latinskou Amerikou
Čína dnes přiznala, že balón, který byl pozorován nad Latinskou Amerikou a Karibikem, je její - stejně jako balón sestřelený v sobotu Spojenými státy. Peking dodal, že se balón do oblasti dostal nedopatřením a jeho využití je civilní, informovala britská stanice BBC. Létající objekt podobný balónu objevila ve svém vzdušném prostoru v pátek Kolumbie.
Zdroj: ČTK