V Česku opět platí nouzový stav. Zasahuje do náboženských svobod, říká právník

Příchod druhé vlny epidemie koronaviru v Česku a s ním související zvyšující se počet infikovaných si vyžádaly opětovné vyhlášení nouzového stavu. Kromě omezení provozní doby barů a restaurací či zavření některých školských zařízení se rovněž zakazuje zpívání, a to nejen na koncertech, nýbrž i při bohoslužbách. Někteří právní experti jsou ale toho názoru, že se jedná o bezprecedentní zásah do náboženských svobod.

Kostely, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ondřej Dostál, který se specializuje na zdravotnické práv a jemuž se na jaře podařilo soudní cestou zrušit některá mimořádná opatření zavedená během první vlny koronakrize, se v interview pro stanici CNN Prima NEWS nechal slyšet, že současný postup vlády je plošný a razantní. To je ostatně i jeden z důvodu, proč byl znovu vyhlášen nouzový stav. 

Podle rozsudku totiž lze některá omezení zavádět pouze za určitých okolností, mezi něž patří právě onen zmiňovaný stav nouze připouštějící zásahy do některých svobod. Právní expert během rozhovoru také vysvětlil, že ačkoliv současný ministr zdravotnictví Roman Prymula (ANO) ubezpečuje, že druhý lockdown není na pořadu dne, i tak současná situace ovlivní velkou část lidí, včetně podnikatelů.

Dostál zároveň také varoval před zasahováním do náboženských svobod. Bohoslužeb se totiž na rozdíl od divadelních a filmových představení bude smět zúčastnit pouhých 100 lidí a nebude se na nich smět zpívat. 

"Vláda postupuje dost disproporčně, když nejsou omezeny už z minula rizikové masokombináty či doly a naopak na bohoslužbách se nesmí ani zpívat,“ řekl expert na zdravotní právo s pochopením, že by ministr zdravotnictví bez nouzového stavu nemohl nové restrikce vyhlásit. Tak jako tak ale vyjádřil nepochopení s konkrétními omezením, a to jak z věcného, tak i legislativního hlediska. 

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie nepustila z Karvinska několik autobusů na demonstraci do Prahy

07.03.2021 11:45 Policie nepustila za hranice okresu Karviná několik autobusů, které mířily na demonstraci proti…

Policie nezaznamenala změnu hranice okresu. Lidi vykazuje z míst, kam…

06.03.2021 22:24 Aktualizováno Nově vytvořené územní hranice jim silně komplikují život, neboť donedávna obě města tvořila jeden…

Zavedení chráněného účtu pro dlužníky v exekuci asi čeká odklad

06.03.2021 14:20 O založení takzvaného chráněného účtu budou moci dlužníci v exekuci žádat asi od července. Skupina…

Pec karlovarského krematoria je kvůli přetížení mimo provoz

06.03.2021 13:16 Kremační pec v jediném krematoriu v Karlovarském kraji je aktuálně kvůli závadě mimo provoz. Pec…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama