V Česku opět platí nouzový stav. Zasahuje do náboženských svobod, říká právník

Příchod druhé vlny epidemie koronaviru v Česku a s ním související zvyšující se počet infikovaných si vyžádaly opětovné vyhlášení nouzového stavu. Kromě omezení provozní doby barů a restaurací či zavření některých školských zařízení se rovněž zakazuje zpívání, a to nejen na koncertech, nýbrž i při bohoslužbách. Někteří právní experti jsou ale toho názoru, že se jedná o bezprecedentní zásah do náboženských svobod.

Kostely, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ondřej Dostál, který se specializuje na zdravotnické práv a jemuž se na jaře podařilo soudní cestou zrušit některá mimořádná opatření zavedená během první vlny koronakrize, se v interview pro stanici CNN Prima NEWS nechal slyšet, že současný postup vlády je plošný a razantní. To je ostatně i jeden z důvodu, proč byl znovu vyhlášen nouzový stav. 

Podle rozsudku totiž lze některá omezení zavádět pouze za určitých okolností, mezi něž patří právě onen zmiňovaný stav nouze připouštějící zásahy do některých svobod. Právní expert během rozhovoru také vysvětlil, že ačkoliv současný ministr zdravotnictví Roman Prymula (ANO) ubezpečuje, že druhý lockdown není na pořadu dne, i tak současná situace ovlivní velkou část lidí, včetně podnikatelů.

Dostál zároveň také varoval před zasahováním do náboženských svobod. Bohoslužeb se totiž na rozdíl od divadelních a filmových představení bude smět zúčastnit pouhých 100 lidí a nebude se na nich smět zpívat. 

"Vláda postupuje dost disproporčně, když nejsou omezeny už z minula rizikové masokombináty či doly a naopak na bohoslužbách se nesmí ani zpívat,“ řekl expert na zdravotní právo s pochopením, že by ministr zdravotnictví bez nouzového stavu nemohl nové restrikce vyhlásit. Tak jako tak ale vyjádřil nepochopení s konkrétními omezením, a to jak z věcného, tak i legislativního hlediska. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Čechů je navzdory covidu se svým životem spokojena, ukázal průzkum

30.10.2020 18:15 Se svým životem jsou spokojeny dvě třetiny Čechů. Nespokojeno je zhruba deset procent lidí a…

Pardubice prosí rodiče, aby neposílali děti do mateřských škol

30.10.2020 17:47 Město Pardubice požádalo rodiče předškolních dětí, aby je pokud možno přestali dávat do mateřských…

Hejnová a Česká pošta uzavřely smír ve sporu o známku

30.10.2020 08:40 Atletka Zuzana Hejnová a Česká pošta uzavřely smír ve sporu, který se týkal známky vydané k…

Musíte při zákazu nočního vycházení ven? Noste dokument, který váš pobyt…

29.10.2020 22:00 Aktualizováno Vybíjejí si na nich vztek. Strážníci v metropoli se po vyhlášení dalších vládních restrikcí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama