Svět není jednotný, odhalila pandemie. Vakcínu by jinak dle biologa hledal společně

Už půl roku uběhlo od počátku pandemie covid-19. Slovy kněze a biologa Marka Orko Váchy se na nás však nijak výrazně nepodepsala, jelikož nebyla naštěstí tak hlubokého charakteru jako například válka. Naopak možná nakonec zlepší vztah starší generace k té mladší.

"Pokud je někdo hrdinkami, tak zdravotní sestřičky a maminky, které se staraly v karanténě o své děti,“ řekl kněz v rozhovoru pro ČT24. Marek Vácha je římskokatolickým knězem, ale zároveň také působí v oblasti evoluční biologie a na Ústavu etiky a humanitních studií na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Kromě toho se jedná o rodáka z Brna, který je nadšeným skautem, a který si rád nechává říkat Orko neboli "Orlí oko".

Jeho názor na epidemii koronaviruje takový, že se jednalo o výjimečnou situaci, jelikož si nikdo nic takového nepamatuje a šlo tedy o něco nového.

"Evolučně si ale myslím, že dobře zvládáme nové a nepředvídatelné problémy. Museli jsme dělat radikální opatření, které nikdo předtím nedělal,“ řekl Vácha. "Naučili jsme se reagovat na ty situace pružně,“ vyjádřil se k zavřeným kostelům během první fáze epidemie. 

Svět se dosud nesjednotil, pandemie to potvrdila

Díky koronakrizi se ukázalo, že stále existují rozdíly mezi státy a že svět se dosud nesjednotil. "Kdyby sjednocený byl, Čína by odkryla všechna data a svět by společně hledal vakcínu. To se ale nestalo," nechal se slyšet.

Rovněž také konkurence mezi velmocemi způsobila to, že se jednotlivé vlády zpočátku rozhodly nevypínat ekonomiku i za cenu lidských životů. "Rozumím tvrzením například amerických ekonomů, že když přidusí ekonomiku, předběhne je Čína,“ uvedl Vácha jeden z příkladů.

Kněz zároveň také řekl, že podobné krize jsou jakousi zkouškou, do jaké míry věří lidé svým politickým reprezentacím. Sám se například nechal slyšet, že by některá omezení nejraději obcházel.

"Každý jedinec musí být odpovědný, bez ohledu na to, co říkají politici,“ vysvětlil Vácha, že řešení krizí musí jít odspodu. Taktéž řekl, že si náročnou zkouškou musely projít i mezilidské vztahy, jelikož se z důvodu karantény rodiny, partneři nebo prostě jenom lidé žijící ve společném obydlí museli naučit spolu vycházet. "Myslím si, že nás ta krize spíše spojila,“ uzavřel.

Marek Vácha Náboženství římskokatolická církev Zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy