O volby drive-in není valný zájem ani v Praze. Zatím odhlasovalo 160 lidí

Zájem o hlasování z auta v Praze byl dopoledne poměrně nízký, vyšší zájem byl v poledních hodinách. Lidé s trvalým bydlištěm ve volebním obvodu Praha 1, 5 a 9, kteří jsou v karanténě nebo v izolaci, mají od 07:00 možnost odevzdávat na parkovištích na Letenské pláni a v areálu Polikliniky Prosek své hlasy v senátních volbách.

Za sedm hodin od otevření takzvaných drive-in volebních stanovišť, tedy do 14:00, tam přijelo téměř 160 voličů, sdělil ČTK mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

"Do necelé druhé hodiny odpoledne na obou drive-in stanovištích odvolilo dohromady zatím 156 voličů. Hlasování na stanovištích je od rána plynulé a netvoří se zde fronty," uvedl Hofman. Od 07:00, kdy se volební místa otevřela, do 10:00 mělo na pražských volebních místech podle mluvčího pražského magistrátu odvoleno 30 voličů.

Na parkoviště na Letné, kde mohou volit lidé z auta z obvodu Praha 1 a Praha 5, přijela od 10:00 do 11:00 podle zpravodaje ČTK na místě další desítka vozidel. Volič chráněný rouškou u stanů před volební komisí stáhne okénko, prokáže se občanským průkazem, dostane volební lístky, v autě je dá do obálky a přes okno hodí do urny. Chvíle, kdy komise kontroluje doklad totožnosti, je jedinou, kdy si volič musí stáhnout z obličeje roušku pro kontrolu fotografie na dokladu. Jinak musí mít roušku celou dobu na obličeji. V areálu se pohybují policisté, vojáci a osoby v bezpečnostních oblecích, kteří s voliči komunikují.

Voliči z obvodu Praha 9 odevzdávají své hlasy v areálu prosecké polikliniky. I tam bylo dnes ráno hlasování bez obtíží. Krátce po poledni do 13:00 byl podle zpravodaje ČTK na místě zájem o volby vyšší než v dopoledních hodinách. Na zadní parkoviště u polikliniky, které je nyní kvůli volbám pro parkování uzavřeno, přijela desítka aut. Provoz před volebním místem koordinují policisté.

Lidé v karanténě nebo izolaci mohou hlasovat také z domova, a to do přenosných volebních schránek. O tento způsob hlasování však musí dopředu požádat, a to do čtvrtka 1. října.

Pro ostatní voliče je připraveno hlasování v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00, kdy je řádný termín voleb do třetiny Senátu. Případné druhé kolo senátních voleb bude v pátek 9. a v sobotu 10. října.

Volební místa pro hlasování z auta jsou dimenzována až na 16.000 voličů, kteří jsou aktuálně v ČR karanténě. V Česku je podle ředitele odboru voleb ministerstva vnitra Petra Vokáče dnes pro lidi nakažené covidem-19, případně ty, co jsou v nařízené karanténě kvůli podezření na nemoc, připraveno 78 hlasovacích míst.

V Praze se letos volí v obvodech Praha 1, Praha 5 a Praha 9. Senátní obvody nekopírují městské části, po kterých jsou pojmenovány. Obvod Praha 1 zahrnuje také Prahu 7, část Prahy 2 a Troju. Pod volební obvod Praha 5 spadá také Praha 13, Řeporyje a Zličín. Obvod Praha 9 zahrnuje území městské části s výjimkou katastrálních území Hrdlořezy, Hloubětín a části Malešic. Dále zahrnuje území Prahy 14, Kbel, Horních Počernic, Újezdu nad Lesy, Běchovic, Dolních Počernic, Klánovic, Koloděj, Satalic a Vinoře.

Související

Ústavní soud, ilustrační foto

Ústavní soud odmítl stížnost muže, který si u voleb nesejmul roušku

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost muže, který si u krajských voleb nesejmul roušku, volební komise jej tak nemohla identifikovat a neumožnila mu hlasovat. Muž se obrátil nejprve na Krajský soud v Brně, volby v Jihomoravském kraji považoval za neplatné. Krajský soud návrhu nevyhověl, správnost jeho rozhodnutí nyní potvrdili také ústavní soudci. Usnesení je dostupné v databázi soudu.
Volby, ilustrační foto

Výsledky senátních voleb 2020 platí, NSS žádné stížnosti nevyhověl

Výsledky letošních voleb do Senátu jsou definitivně platné, Nejvyšší správní soud (NSS) nevyhověl žádné ze sedmi stížností, které dostal v zákonné lhůtě. Jako poslední dnes zamítl společný podnět Aliance národních sil a Jednotných, zjistila ČTK z úřední desky. Stěžovali si na nerovný přístup do médií a nevýhody, které z toho plynou pro mimoparlamentní strany.

Více souvisejících

krajské a senátní volby 2020 Praha Volby krajské Senátní volby Volby

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Ilustrační foto

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009

Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí. 

včera

Searching for Home

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

včera

včera

včera

Jakub Voráček

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor

Přestože se hokejovému Kladnu povedlo po třech kolech konečně bodovat, když nad favoritem z Vítkovic na jeho ledě vyhrálo 3:2 po nájezdech, stále jsou Středočeši pasováni do role největších outsiderů extraligy. I proto se majitel Jaromír Jágr rozhodl k posílení realizačního týmu. Zavolal svému kamarádovi a bývalému reprezentantovi Jakubu Voráčkovi, aby právě on pomohl Kladnu coby mentor. Mistr světa z roku 2010, jenž svou kariéru v NHL musel přerušit kvůli zdravotním problémům, nakonec tuto nabídku přijal.

včera

Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Aktualizováno včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

včera

včera

včera

včera

Ukrajina už obdržela první tanky Abrams, oznámil Zelenskyj

Ukrajinská armáda si převzala první americké tanky Abrams, dostat má celkem 31 strojů. O předání obrněnců dnes informoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. V tuto chvíli není jasné, kolik obrněnců má Kyjev k dispozici. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy