Obří podvod na Limberském? Obžalovaný zřejmě napálil řadu dalších fotbalistů

Několika prvoligovým fotbalistům způsobil potíže a škody čtyřiatřicetiletý Čeněk Pazderka, který u soudu v Plzni čelí obžalobě ze zpronevěry a podvodu. Tvrdil to dnes hráč Viktorie Plzeň David Limberský. Podle obžaloby mu způsobil Pazderka škodu za téměř 5,6 milionu korun. Žalobkyně zmiňuje jako poškozeného také Vladimíra Daridu.

Podle dnešní Limberského výpovědi u soudu ale Pazderka způsobil škody také Františku Rajtoralovi, Milanu Petrželovi či Martinu Fillovi. Pazderka vinu popírá.

"Byla to zátěž, co museli poplatit po Čendovi," řekl u soudu Limberský. Pazderka, jemuž hrozí až desetileté vězení, podle obžaloby v letech 2014 až 2016 vylákal z Limberského přes pět milionů korun jako spoluúčast na obchodování s luxusními auty. Hráč ho považoval za přítele. Poskytl mu peníze a věřil, že mu je Pazderka nákupem a následným výhodným prodejem aut zhodnotí.

O další peníze podle spisu připravil Pazderka Limberského při zajišťování opravy luxusního auta Bentley, které fotbalista v roce 2015 naboural v Praze. O milion korun přišel kvůli Pazderkovi podle státní zástupkyně také fotbalový reprezentant a hráč berlínské Herthy Vladimír Darida, jemuž zprostředkovával prodej jeho auta.

"Měl jsem nějaké peníze, chtěl jsem si přivydělat. Čenda vždycky určoval, kolik mu mám poslat. Já jsem se věnoval fotbalu. Bral jsem Čendu jako kamaráda a myslel jsem, že mu můžu věřit," vypověděl Limberský. Pazderkovi podle spisu postupně převedl nebo v hotovosti dal 5,1 milionu korun na nákup drahých aut. Měl slíbený podíl na zisku v procentech nebo v konkrétní sumě. Za celou dobu ale od Pazderky dostal jen 150.000 korun. "Bylo to v době, kdy už jsem byl značně nervózní, propadal jsem skepsi, tak mi chtěl asi zalepit pusu," řekl Limberský.

Připustil, že Pazderkovi natolik věřil, že nikdy nesepisovali doklady o předání peněz. Hráč na sebe nechal dokonce napsat několik úvěrových smluv na auta, která třeba ani nepoužíval. Splátky měl platit Pazderka, leasingové společnosti pak ale nejedou urgovaly o splátky Limberského, který je musel doplácet, uvedl.

Pazderka však u soudu popřel, že by mu fotbalista peníze dával na obchody s auty. Přeposlané stovky tisíc byly podle něj peníze za věci, které Limberskému prodal, a, jak Pazderka řekl, šlo také o splátky hráčových dluhů z hazardu. Fotbalista podle Pazderky prohrál za noc i statisíce korun, které si u něj půjčil a pak mu je vracel. Limberský to rezolutně odmítl.

Připustil, že si od Pazderky koupil drahé hodinky, které u něj viděl a líbily se mu, a také dva luxusní mobily, platil ale prý vždy v hotovosti Pazderkovi do ruky. Rozhodně popřel, že je gambler, který prohrává statisíce korun. "Nikdy v životě jsem si na žádnou hazardní hru nepůjčoval. Jsem profesionální fotbalista a i když nějaký průšvih občas udělám, rozhodně nechodím po nocích gamblovat," dodal.

Čeněk Pazderka David Limberský (fotbalista) zpronevěra soudy Plzeň Fotbal

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 33 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Joe Biden

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

před 2 hodinami

včera

Influencer zemřel po živém vysílání na síti, kdy soupeřil s kolegou v pití lihoviny.

Influencer zemřel po živém vysílání soutěže v pití čínského alkoholu

Influencer „Sanqiange“ (nebo-li „Brother Three Thousand“ "Bratr tři tisíce") byl nalezen mrtev jen několik hodin poté, co se v živém streamu účastnil soutěže s jiným influencerem, což zahrnovalo pití Baijiu, čínského likéru s normální hladinou alkoholu 30 až 60 procent. Informovala o tom CNN s odvoláním na Shangyou News.

včera

včera

Sociální síť Facebook a Twitter

Twitter ustoupil od kodexu EU o dezinformacích

Americká společnost Twitter se podle eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona rozhodla nepřistoupit k naplňování unijního kodexu o dezinformacích. Nicméně, jak uvedla agentura Reuters, to nezbavuje provozovatele sociální sítě Twitter povinností v této oblasti. Toto oznámení přišlo v pátek pozdě večer.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alois Hadamczik, český hokejový trenér

Jalonen tuší, že národní tým mohl hrát lépe. Hadamczik žádá vysvětlení

Po čtvrtečním konci ve čtvrtfinále v pátek přistáli v Praze svěřenci kouče Kariho Jalonena. Ten v rozhovoru přiznal, že jeho tým mohl mít na víc než na konečné osmé místo, což je nejhorší umístění českého týmu na MS v historii. Nyní se podle všeho může Jalonen začít strachovat o pozici, jelikož se už šéf českého hokeje Alois Hadamczik nechal slyšet, že bude po něm žádat vysvětlení neúspěchu. A není sám, kdo je po tomto turnaji rozčarován. Ozval se totiž také věčný kritik poměrů v českém hokeji a zároveň majitel Pardubic Petr Dědek. 

včera

včera

včera

Občanský průkaz

Konec rodných čísel: ČR chce platit miliardy za zrušení něčeho, co po desetiletí bezproblémově funguje. Jde o IT lobby, která chce snadné peníze daňového poplatníka

Česko chce být v řadě věcí jako Dánsko nebo Švédsko. Ale když už v něčem jako tyto země je, konkrétně v bezproblémovém používání rodných čísel v úředním styku, tak si vážně pohrává s myšlenkou přestat být jako Dánsko či Švédsko – a ještě za to zaplatit miliardy. Komentuje situaci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

Rusko odhalilo požadavky pro mír na Ukrajině. Kyjev reagoval vlastními návrhy

Náměstek ruského ministra zahraničí Michail Galuzin vyjmenoval podmínky, které si Moskva stanovuje pro případná mírová jednání. Po Kyjevu například chce, aby se zřekl členství v EU a NATO. Ukrajina reagovala vlastními požadavky, které považuje za jediné realistické. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy