Ombudsman vydal příručku pro sociální pracovníky o diskriminaci

Veřejný ochránce práv vydal příručku antidiskriminačního práva pro výuku budoucích sociálních pracovníků a pracovnic. Příručka pokrývá oblasti, v nichž se sociální pracovníci s diskriminací lidí setkávají nejčastěji - bydlení, vzdělávání, zaměstnání, zdravotní péče, prodej zboží a služby. Obsahuje i řadu modelových případů s řešením.

Kancelář veřejného ochránce práv to dnes uvedla na svém webu, kde je i příručka ke stažení. Ombudsman ročně řeší několik set podnětů na diskriminaci. Právě sociální pracovníci jsou podle ombudsmana často v kontaktu s diskriminovanými.

Sociální pracovníci a pracovnice by měli diskriminovaným podle kanceláře ombudsmana nejen pomáhat, ale také je podpořit, aby se uměli bránit, pokud jsou porušována jejich práva. Předpokladem ale je, že sociální pracovníci umí diskriminaci rozpoznat, znají možnosti řešení těchto situací a ví, na který kontrolní orgán se obrátit. V tom jim má pomoci příručka.

Kancelář veřejného ochránce práv už v roce 2017 připravila na toto téma pro Asociaci vzdělavatelů v sociální práci dva semináře. Právě na ně navazuje vydání příručky. "Jejím smyslem je, usnadnit vyučujícím přípravu výuky budoucích sociálních pracovníků a pracovnic v otázkách ochrany před diskriminací," uvedla na webu kancelář ombudsmana.

Ombudsman ročně řeší několik set podnětů na možnou diskriminaci. Loni obdržel podle výroční zprávy přes 400 takových stížností, což je o 20 více než v roce 2018. Diskriminaci zjistil v 16 případech. Z toho v 11 z nich se jednalo o přímou diskriminaci, tedy méně příznivé zacházení než s jiným člověkem ve srovnatelné situaci.

Související

Více souvisejících

diskriminace ombudsman Stanislav Křeček život

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 3 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy