Podnikatel Chlup dostal sedm let vězení, dle soudu se pokusil o podvodné získání firmy

Pražský městský soud ve čtvrtek poslal na sedm let do vězení podnikatele Viktora Chlupa, který se podle obžaloby pokusil podvodně získat skupinu Cimex Group miliardáře Petra Lukeše. Uvedly to dnes Hospodářské noviny (HN). Chlup podle deníku vinu odmítá, tvrdí, že je sám poškozený. Rozsudek není pravomocný.

Podle čtvrtečního verdiktu má Chlup zaplatit peněžitý trest 1,5 milionu korun, soud mu také na deset let zakázal působit ve statutárních orgánech firem. V trestu je zahrnut i rozsudek Vrchního soudu v Praze, který Chlupovi v úterý pravomocně uložil pět let v případu úvěrového podvodu v později zkrachovalém Metropolitním spořitelním družstvu (MSD).

Chlup se podle obžaloby pokusil ukrást skupinu 15 společností, které vlastnily například pražský hotel Pyramida či hotely Orea v Mariánských Lázních, Brně, Harrachově a Špindlerově Mlýně, uvedly HN. Představitelé skupiny podali trestní oznámení poté, co Chlup přišel do banky s plnou mocí a chtěl změnit přístupová práva k účtům. V obchodním rejstříku už byl údajně Chlup zapsán jako majitel.

Podnikatel podle HN tvrdí, že je sám poškozený. Uvedl, že měl zájem koupit jednu z administrativních budov Cimexu. Následně se mu prý ozval ředitel Cimexu Miroslav Kosnar s nabídkou, že mu prodá celou skupinu. Chlup tvrdí, že mu Kosnar slíbil, že mu na transakci Cimex půjčí a podepsal mu prý plnou moc, aby firmy ze skupiny Chlup zastupoval.

Soudkyně Iveta Havlíková Chlupově obhajobě neuvěřila. "Pokud by jednal v dobré víře, odpovídalo by tomu následné jednání. Měl by zájem převzít účetnictví a provést hloubkový audit. On ale pokoutným způsobem vytvářel dokumenty, aby změny proběhly bez vědomí vlastníků společnosti," uvedla podle HN. Motivem Chlupova jednání podle ní nemusela být jen snaha dostat se k majetku firmy, ale také možnost tzv. výpalného za její případné vrácení.

Chlup má podle nepravomocného rozsudku Kosnarovi zaplatit 200.000 korun, uvedly HN. Dva roky byl totiž odstaven z funkce ředitele, vrátil se do ní až letos. Firmu samotnou soud odkázal s nárokem na náhradu škody na civilní řízení.

Chlup čelil obžalobě také v případu úvěrového podvodu ve zkrachovalém MSD. Vrchní soud v Praze mu za něj v úterý pravomocně potvrdil pětileté vězení. Druhému obžalovanému, znalci Vlastimilu Hudečkovi, původní pětiletý trest odvolací senát zvýšil o dva roky. Muži podle státního zástupce způsobili kampeličce škodu 19 milionů korun.

Viktor Chlup (podnikatel) Petr Lukeš (miliardář) Cimex Group soudy Praha

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy