Policie zablokovala dnešní protest hnutí Otevřeme Česko - Chcípl Pes, kterým chtělo uskupení podpořit učitele a rodiče, upozornit na údajné zneužívání nouzového stavu vládou a nespravedlivá koronavirová opatření. Sedm lodí, které ve 14:00 vypluly z pražského Dvořákova nábřeží, policisté okolo 17:30 zastavili ve smíchovském zdymadle, řekl ČTK místopředseda hnutí Jiří Janeček.
Podle něj policisté drželi protestující na místě asi dvě hodiny, po kontrole lodě nechali odplout. Mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová uvedla, že policisté po kontrole oznámili několik desítek lidí radnici ke správnímu řízení kvůli porušení protiepidemických nařízení, zaznamenali také tři přestupky proti plavebnímu řádu.
Protestu se podle Janečka účastnilo zhruba 200 lidí, na každé lodi jich bylo mezi 20 a 30. Měli s sebou české vlajky, transparenty například s nápisy "Vraťte děti do škol" nebo "Otevřeme dětská hřiště". Řada protestujících podle něj měla respirátory, před akcí se také nechávali testovat antigenními testy.
Akci hnutí uspořádalo ke dni učitelů, chtělo protestovat proti uzavření škol a podpořit učitele i rodiče, kteří musí tuto náročnou situaci zvládat. Janeček dodal, že protestem chtělo uskupení upozornit i na nerovná opatření vlády, když některé provozovny mohou mít otevřeno a jiné vláda nařízením na měsíce uzavřela. Vláda podle něj také zneužívá nouzového stavu, který byl naposledy prodloužen v pátek do 11. dubna, k netransparentním výběrovým řízením. Janeček upozornil na to, že hnutí nechce zpochybňovat vážnost epidemie, plošná opatření ale podle něj nefungují.
Iniciativa Chcípl PES v minulosti organizovala protestní akce proti vládním opatřením. Vyzvala mimo jiné restaurace a další podniky, aby navzdory nařízením otevřely, a 10. ledna uspořádala na pražském Staroměstském náměstí demonstraci, kam přišly tisíce lidí. V březnu se přeměnila na politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES.
Související
Odpůrci očkování v Praze protestovali proti opatřením
V evropských městech protestovaly stovky či tisíce lidí proti covidpasům
demonstrace proti opatřením , Policie ČR
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Slavia potrestala hříšníky z posledních zápasů. Bořil a Chorý zaplatí pokutu
před 1 hodinou
Vojtěch si vytyčil nelehký úkol. Chce, aby Češi omezili pití alkoholu
před 1 hodinou
Babiš opět píše do Bruselu. Premiér prozradil, co se Česku nelíbí
před 2 hodinami
Senior tvrdil, že umístil bombu na ministerstvu. Po vyjednávání se vzdal
před 3 hodinami
Předpověď počasí předpokládá změnu, kterou pocítíme. Nastane o víkendu
před 6 hodinami
Babišova Agrofertu si opět všímají v zahraničí. Znovu může čerpat evropské dotace
před 6 hodinami
Z Bílého domu vylezl další bizár. Trump nabízí slevy, které jsou matematicky nemožné
před 7 hodinami
Ostuda Česka: Kontroverzní Kanye West má vystoupit v Praze, zbytek Evropy mu koncerty zrušil
před 8 hodinami
Odvolejte nekompetentního Klempíře a stáhněte ten paskvil, vyzval Babiše Fiala
před 9 hodinami
Moderní verze Rakouska-Uherska? Magyarovy plány s Visegrádskou skupinou se dotýkají i Česka
před 10 hodinami
Lídři EU se sejdou se Zelenským na Kypru. Potvrdí 90miliardovou půjčku Ukrajině
před 10 hodinami
Experti: Írán je jednotnější než před válkou. Trump situaci v zemi vůbec nepochopil
před 11 hodinami
Víte, kolik je na světě miliardářů a milionářů? Možná výrazně víc, než si myslíte
před 12 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu je podle Íránu nemožné. Příměří platí na neurčito, prohlásil Trump
před 13 hodinami
Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou
včera
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
včera
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
včera
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel
včera
Lufthansa kvůli cenám paliva ruší 20 000 letů. Počítejte se zdražením, varují další aerolinky
Německá letecká společnost Lufthansa ruší 20 000 evropských letů na krátké vzdálenosti během letní sezóny. Důvodem jsou prudce rostoucí ceny leteckého paliva, které činí mnoho spojů pro firmu ekonomicky nevýhodnými. Cena paliva se od začátku konfliktu mezi USA, Izraelem a Íránem zdvojnásobila, protože se zpomalila jeho produkce a doprava na Blízkém východě.
Zdroj: Libor Novák