Před ruskou ambasádou v Praze protestovaly proti agresi vůči Ukrajině tisíce lidí

Před budovou ruské ambasády v Praze dnes od rána protestovali lidé proti ruskému vpádu na Ukrajinu. Večer, kdy na místo dorazili účastníci demonstrace z Václavského náměstí, odhadovala policie počet účastníků na 2000. Akci zakončil po 20:00 společný zpěv české a ukrajinské hymny.

Kromě zadržení dvou protestujících kvůli postříkání části budovy barvou, neměla policie důvod k zásahu. ČTK to řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk. Akce na podporu Ukrajiny se dnes večer konala i před ukrajinským velvyslanectvím v Praze.

Demonstrace před ruskou ambasádou začala už ráno. Kolem 10:00 bylo několik lidí u ambasády v Korunovační ulici s vlajkami Evropské unie a o něco více se jich sešlo na přilehlém náměstí Borise Němcova. Před ambasádu položili demonstranti, mezi nimiž byli Češi i cizinci, transparent označující ruského prezidenta Vladimira Putina za vraha.

Odpoledne počet účastníků postupně stoupl na několik set. Přítomní, z nichž většinu tvořili Ukrajinci, měli žluto-modré národní vlajky a také transparenty odsuzující válku. Vedle mírnějších textů, jako například Bože, ochraňuj Ukrajinu, se na nich objevovaly i ostřejší nápisy jako Dobrý Putin, mrtvý Putin. U mikrofonu se vystřídalo několik řečníků, jejichž projevy většinou zakončoval pozdrav Sláva Ukrajině - Hrdinům sláva. Jedná se o ukrajinský národní pozdrav a slogan. Kolem 18:30 se k protestu před ambasádou připojili i lidí, kteří předtím protestovali proti ruské agresi vůči Ukrajině na Václavském náměstí.

Protestující před ruskou ambasádou vpodvečer podpořila iniciativa Modlitba za Ukrajinu, v čele s evangelickým knězem Tomášem Trusinou. S projevem vystoupil také senátor Marek Hilšer, který vyzval k dodávce zbraní na Ukrajinu a úplné mezinárodní izolaci Ruska. K dodávce zbraní a munice vyzvali českou vládu také zástupci aktivistické skupiny Kaputin, kteří rovněž požadovali omezení činnosti proruských médií a dalších organizací v Česku. Akci oficiálně zakončil po 20:00 zpěv české a ukrajinské hymny.

Protest se podle policie obešel bez incidentů. Výjimkou bylo postříkání části budovy velvyslanectví červenou barvou symbolizující krev. Dvojici aktérů zadržela policie dohlížející na akci.

Akce na podporu Ukrajiny se dnes večer konala i před ukrajinským velvyslanectvím v Praze. Od 19:00 ji uspořádala organizace Amnesty International. Kolem osmé večer u vchodu ambasády hořela zhruba stovka svíček. Na chodníku před vchodem byly nápisy vyjadřující solidaritu s Ukrajinou a vyzývající k pomoci napadené zemi.

Související

Demonstrace proti ruskému vpádu na Ukrajinu

Tisíce lidí si připomněly výročí ruského vpádu na Ukrajinu, Pavel přirovnal Putina k Hitlerovi

V Praze si dnes v podvečer tisíce lidí připomněly první výročí ruského vpádu na Ukrajinu. Průvodem šli z Letné k ukrajinské ambasádě, kde se na závěr konal koncert. Mezi řečníky tam vystoupil i nastupující prezident Petr Pavel, v projevu přirovnal ruského prezidenta Vladimira Putina k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, oba zneužili menšiny, řekl. Podporu Ukrajině vyjádřili i chargé d'affaires Ukrajiny Vitalij Usatyj, britský velvyslanec v Česku Matthew Field či velvyslanec Spojených států amerických Bijan Sabet.

Více souvisejících

demonstrace na podporu Ukrajiny

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno před 56 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Jediným vrcholným českým politikem, kterému lidé více důvěřují než nedůvěřují, je prezident Petr Pavel. Velké důvěry se těší také předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Naopak největší nedůvěru lidé cítí k předsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a dobře si nevede ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Kachovskou přehradu zřejmě zničila ruská motostřelecká brigáda, řekl Podoljak

Kachovskou přehradu zřejmě vyhodila do vzduchu ruská 205. motostřelecká brigáda. Podle serveru BBC to dnes uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak s odvoláním na údaje od ukrajinské rozvědky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy