Protiváleční demonstranti se střetli s dezinformátory, některé policie zatkla

Na ohlášené shromáždění na podporu Ruské federace dnes dorazilo před ruské velvyslanectví v pražské Korunovační ulici několik příznivců politiky Vladimira Putina. Proti nim se postavily desítky převážně mladých lidí s ukrajinskými vlajkami a protiválečnými hesly. Policie musela na místě odklánět dopravu.

Sympatizanti Ruska pouštěli z tlampače ruskou hymnu, z počátku také diskutovali s mnohem početnější skupinou podporovatelů Ukrajiny, která je ale postupně zcela přehlušila a křičela na ně mimo jiné "táhněte, kolaboranti", "hanba" nebo "Putin neprojde, Kyjev žije". Skandovala také protifašistické pokřiky. Na místo dorazil i ukrajinský dělník z nedaleké stavby, který uvedl, že v Česku žije 12 let. Zdůrazňoval, že nechce válku, a nadával na Putina.

Oba tábory od sebe oddělovala pořádková policie, na místě byl i antikonfliktní tým či ochranná služba. Hlavní starostí policistů nicméně zůstalo svedení dopravy ze tří do dvou pruhů, protože konflikty zůstaly až na jednu výjimku ve slovní rovině. Připravené desítky těžkooděnců se do akce zapojily v okamžiku, kdy hrozila strkanice mezi příznivci Ukrajiny a posádkami vozů s odpůrci očkování, kteří opakovaně projížděli kolem.

Na Ukrajině dnes pokračují boje o metropoli Kyjev. Starosta města Vitalij Kličko uvedl, že v noci na dnešek bylo zraněno 35 lidí včetně dvou dětí. Podle zástupkyně vysokého komisaře OSN pro uprchlíky vyhnala válka z Ukrajiny tento týden do okolních zemí už přes 120.000 lidí, nejvíce do Polska.

Podle redaktorky Seznam Zpráv Evy Soukeníkové se mezi příznivci Ruska objevilo i několik známých šiřitelů dezinformací, například Jiří Černohorský nebo Patrik Tušl, který je stíhán za nebezpečné pronásledování předsedy České lékařské komory Milana Kubka. Oba byli údajně policisty zadrženi.

pic.twitter.com/yWTKKPpW1Q

— Eva Soukeníková (@eva_souk) February 26, 2022

Odpůrci Ruska poničili sprejem sochu rudoarmějce v Kuřimi na Brněnsku

Odpůrci Ruska pravděpodobně v noci na dnešek poničili v Kuřimi na náměstí Osvobození sochu rudoarmějce sprejem. Případem se zabývají policisté. ČTK to řekl starosta Kuřimi Drago Sukalovský (STAN). Nápis sprejem vyjadřující se hanlivě na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina se objevil také na podchodu na nádraží v Brně-Ždenicích.

"Socha se zatím terčem tohoto typu útoku nestala, maximálně šlo o nějaké opilecké eskapády, kdy někdo na sochu vylezl a něco jí přehodil přes paži. Rád bych lidi vyzval, aby se nevěnovali nesmyslnému obrazoborectví a raději se snažili pomáhat těm, kdo to potřebují. Posprejování pomníku nic neřeší," konstatoval starosta Sukalovský.

Hanlivý nápis sprejem na Putinovu adresu se objevil i na podchodu na nádraží v Brně-Židenicích. "Prověřujeme několik takových situací," řekl ČTK mluvčí jihomoravských policistů Pavel Šváb.

Sochy rudoarmějců se staly cílem útoku odpůrců Ruska i v minulosti. V roce 2019 někdo červenou barvou polil pomník rudoarmějců v Brně-Králově poli. Bylo to v době, kdy zastupitelstvo Prahy 6 rozhodlo navzdory protestům ruské strany o odstranění sochy maršála Koněva na náměstí Interbrigády.

Na podstavec sochy rudoarmějce na Moravském náměstí v Brně v květnu 2015 někdo namaloval metr vysoké srdce v barvách Ukrajiny v době, kdy se připravovaly oslavy 70. výročí konce druhé světové války.

Související

Demonstrace proti ruskému vpádu na Ukrajinu

Tisíce lidí si připomněly výročí ruského vpádu na Ukrajinu, Pavel přirovnal Putina k Hitlerovi

V Praze si dnes v podvečer tisíce lidí připomněly první výročí ruského vpádu na Ukrajinu. Průvodem šli z Letné k ukrajinské ambasádě, kde se na závěr konal koncert. Mezi řečníky tam vystoupil i nastupující prezident Petr Pavel, v projevu přirovnal ruského prezidenta Vladimira Putina k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, oba zneužili menšiny, řekl. Podporu Ukrajině vyjádřili i chargé d'affaires Ukrajiny Vitalij Usatyj, britský velvyslanec v Česku Matthew Field či velvyslanec Spojených států amerických Bijan Sabet.

Více souvisejících

demonstrace na podporu Ukrajiny

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 45 minutami

Aktualizováno před 54 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

Aktualizováno před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Jediným vrcholným českým politikem, kterému lidé více důvěřují než nedůvěřují, je prezident Petr Pavel. Velké důvěry se těší také předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Naopak největší nedůvěru lidé cítí k předsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a dobře si nevede ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Na jihozápadě Čech hrozí odpoledne bouřky, platí výstraha

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval před bouřlivým počasím v části Čech během úterního odpoledne. Pro některé okresy v Jihočeském a Plzeňském kraji platí od 12 hodin výstraha před bouřkami. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy