Slavnostní poutní mše svaté na Velehradě se dnes zúčastnilo asi 15 tisíc lidí

Slavnostní poutní mše svaté na Velehradě na Uherskohradišťsku se dnes zúčastnilo asi 15.000 lidí. ČTK to řekl tajemník velehradských Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Nedělní část cyrilometodějských slavností, které patří k největším církevním událostem v zemi, přilákala asi 5000 lidí.

Loni byly slavnosti výrazně omezeny, v oba dny mohlo do poutního areálu zavítat vždy jen tisíc lidí. V minulých letech se návštěvnost pohybovala kolem 20.000 a 30.000 lidí. Letos byla návštěvnost vzhledem k epidemickým opatřením omezena jen v neděli večer na benefičním koncertu Večer lidí dobré vůle, kam mohlo přijít maximálně 5000 lidí. Povolená návštěvnost podle Kořenka překročena nebyla. Lidé během večera poslali formou dárcovských SMS téměř 800.000 korun, společně s finančními dary byl výtěžek večera 1,8 milionu korun.

Řada poutníků dnes ocenila, že po loňsku mohli na pouť přijít bez omezení. "Setkali jsme se s názory, že po všech negativních událostech v naší zemi, nejen pandemie koronaviru, ale také tornádo na jižní Moravě, konečně tady byla akce, kde lidi mohli načerpat pozitivní energii a mohli být povzbuzeni pro další práci," uvedl Kořenek. Pro něj osobně patřila k vrcholným okamžikům Modlitba za vlast a projev válečného veterána, armádního generála Emila Bočka.

Skutečnost, že se letošní Dny lidí dobré vůle mohly konat téměř bez omezení, ocenil i starosta Velehradu Aleš Mergental (nez.). "Jsem velmi rád, že můžu říct, že velehradská pouť a Dny lidí dobré vůle proběhly opravdu téměř normálně. Mohli jsme je prožít radostně, setkat se, jak jsme si to přáli a v co jsme téměř skoro ani nedoufali, třeba někdy v únoru," řekl dnes ČTK Mergental. Žádný zásadní problém se podle něj neobjevil.

Zdravotníci na místě nemuseli ošetřovat žádné závažné úrazy nebo stavy. Zdravotnická záchranná služba ošetřila dva zraněné, zdravotníci Maltézské pomoci ošetřili za oba dny 35 lidí. "Nejčastěji jsme vytahovali klíšťata, ošetřili jsme lidi s odřeninami, když zakopli nebo spadli z kola. Bylo čtyři nebo pět kolapsů, kdy lidé méně pili a na slunci se jim udělalo nevolno," řekla dnes ČTK vedoucí zdravotníků Maltézské pomoci Lucie Marešová. Situace byla podle ní letos klidnější než v předchozích letech, kdy bývá většinou několik vážných zranění. Dobrovolníci Maltézské pomoci také dnes poutníkům podávali vodu, rozdali asi tisíc kelímků. Návštěvníci velehradských slavností se mohli také zapsat do registru dárců kostní dřeně, učinilo tak 56 lidí.

Související

Církev

Akce K: Pamětníci vzpomínají na brutální zásah komunistů proti klášterům

Akci K, tedy likvidaci klášterů komunistickým režimem, zažil před 70 lety ve Velehradě na Uherskohradišťsku i Vlastimil Ovčáčík. Bylo mu tehdy 21 let a byl novicem. V noci ze 13. na 14. dubna 1950 byli v republice vyhnáni a vyvezeni téměř všichni řeholníci z mužských klášterů. Z Velehradu bylo tehdy odvezeno 25 jezuitů a 46 noviců.

Více souvisejících

Velehrad poutníci / víra Náboženství

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Školní rok v minulosti nezačínal v září. Co se dříve děti učily?

Žákům v září začal školní rok a pravidelné vyučování. Jeho struktura a složení prošly za staletí mnohými proměnami. Jaké předměty se v minulosti na školách vyučovaly? A kdy začínal školní rok? Žáci dříve neusedali do školních lavic dne 1. září a učili se zcela jiné věci než dnešní děti.

před 2 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Jak ukazuje snímek z reportáže NBC News, voda je skutečně všudypřítomná (NYC, 29. září 2023).

New York po mohutném dešti zaplavila voda. Doprava zkolabovala

Dešťové srážky paralyzují jednu z největších světových metropolí. Guvernér státu New York vyhlásil v New Yorku kvůli prudkým lijákům a místním záplavám stav nouze. Jen za poslední tři hodiny v Brooklynu napršelo více než 10 centimetrů srážek. Voda přerušila provoz metra a autobusů, uvěznila lidi v autech a chodci se brodili po zatopených ulicích, kde hladina vody někdy sahala až do pasu.

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

PŘEHLEDNĚ: Jak na Slovensku probíhají volby? Od Česka se hlasování příliš neliší

Už zítra si Slováci předčasně zvolí nový parlament, který je jednokomorový a tvoří jej 150 poslanců. Volby se konají v sobotu 30. září a proběhnou po celém Slovensku stejně – od sedmé hodiny ranní do dvaadvacáté večerní. O tom, jak probíhají, informoval například server Pravda.sk. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy