Slavnostní poutní mše svaté na Velehradě se dnes zúčastnilo asi 15 tisíc lidí

Slavnostní poutní mše svaté na Velehradě na Uherskohradišťsku se dnes zúčastnilo asi 15.000 lidí. ČTK to řekl tajemník velehradských Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Nedělní část cyrilometodějských slavností, které patří k největším církevním událostem v zemi, přilákala asi 5000 lidí.

Loni byly slavnosti výrazně omezeny, v oba dny mohlo do poutního areálu zavítat vždy jen tisíc lidí. V minulých letech se návštěvnost pohybovala kolem 20.000 a 30.000 lidí. Letos byla návštěvnost vzhledem k epidemickým opatřením omezena jen v neděli večer na benefičním koncertu Večer lidí dobré vůle, kam mohlo přijít maximálně 5000 lidí. Povolená návštěvnost podle Kořenka překročena nebyla. Lidé během večera poslali formou dárcovských SMS téměř 800.000 korun, společně s finančními dary byl výtěžek večera 1,8 milionu korun.

Řada poutníků dnes ocenila, že po loňsku mohli na pouť přijít bez omezení. "Setkali jsme se s názory, že po všech negativních událostech v naší zemi, nejen pandemie koronaviru, ale také tornádo na jižní Moravě, konečně tady byla akce, kde lidi mohli načerpat pozitivní energii a mohli být povzbuzeni pro další práci," uvedl Kořenek. Pro něj osobně patřila k vrcholným okamžikům Modlitba za vlast a projev válečného veterána, armádního generála Emila Bočka.

Skutečnost, že se letošní Dny lidí dobré vůle mohly konat téměř bez omezení, ocenil i starosta Velehradu Aleš Mergental (nez.). "Jsem velmi rád, že můžu říct, že velehradská pouť a Dny lidí dobré vůle proběhly opravdu téměř normálně. Mohli jsme je prožít radostně, setkat se, jak jsme si to přáli a v co jsme téměř skoro ani nedoufali, třeba někdy v únoru," řekl dnes ČTK Mergental. Žádný zásadní problém se podle něj neobjevil.

Zdravotníci na místě nemuseli ošetřovat žádné závažné úrazy nebo stavy. Zdravotnická záchranná služba ošetřila dva zraněné, zdravotníci Maltézské pomoci ošetřili za oba dny 35 lidí. "Nejčastěji jsme vytahovali klíšťata, ošetřili jsme lidi s odřeninami, když zakopli nebo spadli z kola. Bylo čtyři nebo pět kolapsů, kdy lidé méně pili a na slunci se jim udělalo nevolno," řekla dnes ČTK vedoucí zdravotníků Maltézské pomoci Lucie Marešová. Situace byla podle ní letos klidnější než v předchozích letech, kdy bývá většinou několik vážných zranění. Dobrovolníci Maltézské pomoci také dnes poutníkům podávali vodu, rozdali asi tisíc kelímků. Návštěvníci velehradských slavností se mohli také zapsat do registru dárců kostní dřeně, učinilo tak 56 lidí.

Související

Církev

Akce K: Pamětníci vzpomínají na brutální zásah komunistů proti klášterům

Akci K, tedy likvidaci klášterů komunistickým režimem, zažil před 70 lety ve Velehradě na Uherskohradišťsku i Vlastimil Ovčáčík. Bylo mu tehdy 21 let a byl novicem. V noci ze 13. na 14. dubna 1950 byli v republice vyhnáni a vyvezeni téměř všichni řeholníci z mužských klášterů. Z Velehradu bylo tehdy odvezeno 25 jezuitů a 46 noviců.

Více souvisejících

Velehrad poutníci / víra Náboženství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Josef Šlerka

Rating NFNŽ kritizuje stále více tuzemských médií

MediaRating z dílny analytika Josefa Šlerky spadající pod Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je v posledních dnech terčem sílící kritiky. Médií, která jej kritizují za jeho nesprávnost a nízkou kvalitu, přibývá, a vyhraňují se proti němu i největší čeští vydavatelé.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Předsedkyní Evropské komise byla opět zvolena von der Leyenová

Evropský parlament ve čtvrtek tajnou volbou rozhodl, že Ursula von der Leyenová zůstane předsedkyní Evropské komise i na další funkční období. Ze 707 hlasujících europoslanců získala 401 hlasů, 284 bylo proti a 15 se zdrželo hlasování. Ke zvolení jí stačilo 360 hlasů, uvedl server Politico.

před 6 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta krátce před startem ligy představila dvě posily. Přicházejí Dán a Španěl

Nadcházející ročník české nejvyšší fotbalové soutěže, která ponese nově název Chance ligy, začne v pátek večer soubojem mistrovské Sparty s Pardubicemi a bude v lecčems výjimečný. Především pak v tom, že ten, kdo ligu vyhraje, bude hrát v další sezóně automaticky v Lize mistrů. Proto bude fanoušky jistě čekat ještě zajímavější boj o nejvyšší příčku, neboť vlčáků prahnoucích po milionářské soutěži je více. Mezi nimi nechybí Sparta, která hrála LM naposledy v roce 2005. Proto posiluje kádr a na Letnou vábí hráče ze zahraničí. Od nové sezóny budou v jejím dresu k vidění dánský stoper Mathias Ross a další obránce, tentokrát Španěl Imanol García z Bilbaa.

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko nevylučuje použití jaderných zbraní

Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit americké střely dlouhého doletu v Německu. Ve čtvrtek to podle TASS uvedl náměstek tamního ministra zahraničí Sergej Riabkov.

před 9 hodinami

Datart, ilustrační fotografie

Oblíbený řetězec v Česku končí, přebírá ho Datart. Začíná velký výprodej

Zlínská skupina HP Tronic (DATART) a NAY (Electro World) zahajují po schválení fúze soutěžními úřady v České republice a na Slovensku realizaci plánované integrace. V České republice budou prodejny sjednoceny pod značku DATART, na Slovensku pod značku NAY. Podle tiskové zprávy poskytnuté redakci serveru EuroZprávy.cz probíhá aktuálně komunikace změn směrem k zákazníkům.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

ÚSTR

Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?

Po kritickém komentáři Matěje Bílého poskytly EuroZprávy.cz začátkem června vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) prostor pro vyjádření, což vyvolalo vlnu negativních reakcí. Někteří bývalí zaměstnanci a odborníci postupně anonymně sdíleli své obavy ohledně současného vedení ÚSTR. Na světlo světa vycházejí dříve nezveřejněné informace a také sporné údaje o vyplácení odměn vedení. Ekonomické otázky a údajné nehospodárné jednání dokonce měly vést k destabilizaci sekce ekonomiky. Rovněž se podařilo vyvrátit některé osobní útoky a nepravdivá tvrzení vůči Bílému.

před 10 hodinami

Von der Leyenová: Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, Orbánova cesta nebyla mírová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy