Soudce Sovák nerozhodoval nestranně, tvrdí policie

V kauze soudce Zdeňka Sováka existuje podle kriminalistů důvodné podezření, že u pražského vrchního soudu opakovaně ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby.

Policejní prověřování se týká mimo jiné toho, že někteří lidé nabízeli firmě Metrostav možnost ovlivnění jejího soudního řízení. ČTK to dnes sdělil zdroj blízký vyšetřování. Soudce tvrdí, že úplatky nebral.

Vyšetřovatelé uvádějí, že sedmdesátiletý Sovák má s Bíbou přátelský vztah. Podnikatel údajně soudci zajišťoval odvoz do práce, stravu i oblečení. Podle policistů spolu dvojice rozebírala, jak by se daly ovlivnit jednotlivé trestní věci a co by se za to dalo získat. Sovák údajně sliboval, že bude působit i na jiné soudce.

Část případu má souvislost s největší českou stavební firmou Metrostav, podle informací ČTK však mezi pěticí obviněných nikdo z této společnosti nefiguruje.

"Letos v listopadu jsme z vlastní iniciativy podali trestní oznámení k pražskému vrchnímu státnímu zastupitelství. Náš compliance systém totiž zaznamenal ataky na společnost Metrostav, a to v souvislosti se snahou třetích osob ovlivňovat soudní jednání u Vrchního soudu v Praze," sdělil ČTK právní zástupce Metrostavu, advokát Daniel Volák. Dodal, že aktuální kauzu nemůže dále komentovat, protože má povinnost mlčenlivosti.

Policie tvrdí, že Sováka v bytě opakovaně navštívil muž, který ho údajně stejně jako Bíba požádal o ovlivnění odvolacího řízení v tzv. druhé větvi kauzy exhejtmana Davida Ratha. Středočeský krajský soud v ní potrestal ředitele Metrostavu i jeho obchodního náměstka a firmě nepravomocně na tři roky zakázal účast ve veřejných zakázkách. Muž prý Sovákovi tvrdil, že dokáže jakožto prostředník vyjednat se zástupcem Metrostavu podmínky dohody o ovlivnění odvolacího rozhodnutí. Soudci údajně nabídl nejprve deset milionů, později 150 milionů korun a Sovák si údajně "nechal nabídku slíbit".

Policisté dále uvedli, že o možnosti ovlivnění tohoto řízení hovořil i obviněný Bíba. Jednomu ze svědků údajně řekl, že je na tom domluvený se Sovákem. Prohlásil prý, že soudce začne konat poté, co Bíbovým prostřednictvím obdrží pro sebe dva miliony a další milion pro předsedu vrchního soudu. Bíba také údajně dodal, že za následné ovlivnění řízení bude Sovák jeho prostřednictvím požadovat 50 až 100 milionů korun.

Policejní vyšetřování se týká také toho, zda Sovák ovlivnil za příslib úplatku i další kauzu - zprostil totiž obžaloby dalšího svého spoluobviněného, Arména Gagika Tonyana. Podle policie tak učinil na objednávku, kterou zprostředkoval Bíba. Kriminalisté zmínili, že soudce dostal od Tonyana obraz.

Sováka, Bíbu a Tonyana poslal soud v pondělí do vazby, a to zejména kvůli možnému ovlivňování svědků. Obvinění jsou ještě další dva lidé, podle informací médií Tonyanova partnerka a advokát Jiří Teryngel, který vinu popřel. Pětici čelí stíhání za přijímání úplatku, podplácení, zneužití pravomoci úřední osoby a legalizaci výnosů z trestné činnosti. V případě odsouzení za tyto trestné činy hrozí až dvanáctileté vězení.

Související

Lenka Bradáčová, od 30. července 2012 vrchní státní zástupkyně v Praze.

Bradáčová: Informace o soudci Sovákovi neunikly od státních zástupců

Pražské vrchní státní zastupitelství (VSZ) po provedeném šetření odmítlo, že by informace z trestního řízení soudce Zdeňka Sováka poskytli novinářům státní zástupci či policisté. Šéfka instituce Lenka Bradáčová v dnešním prohlášení uvedla, že všechny medializované informace jsou obsažené ve sdělení obvinění, které mají od počátku prosince k dispozici obvinění, jejich obhájci, ministerstvo spravedlnosti i Česká advokátní komora.
Vrchní soud v Praze

Únikem informací v kauze kolem soudce Sováka se zabývá GIBS

Únikem informací v kauze soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka se od poloviny prosince zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Informaci České televize dnes ČTK potvrdila mluvčí inspekce Ivana Nguyenová. Únik informací do médií kritizovala i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), která z něj viní státní zástupce.

Více souvisejících

Zdeněk Sovák (soudce) Vrchní soud v Praze justice Metrostav Milan Bíba

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 16 minutami

před 22 minutami

před 32 minutami

před 1 hodinou

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 1 hodinou

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 3 hodinami

Zelenina vypěstovaná ve skleníku

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati bude kvůli nehodě přerušen zřejmě až do brzkých odpoledních hodin. 

před 5 hodinami

Polsko demonstruje sílu. Cvičí s Američany, na armádu dá kvůli Rusku čtyři procenta HDP

Poláci opět ukázali potenciál rostoucí evropské vojenské velmoci. Během cvičení, které trvalo od 6. do 26. května se setkalo až 13 tisíc polských vojáků spolu se stovkami dalších z USA, Rumunska, Slovinska, Švédska, Francie, Litvy, Estonska, Lotyšska a Turecka. O manévrech informovalo PolskieRadio.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy