Stovky lidí v centru Prahy protestují proti invazi na Ukrajinu

Na pražském Václavském náměstí se v podvečer sešly stovky lidí, aby protestovaly proti ruské invazi na Ukrajinu. Demonstraci Praha stojí za Ukrajinou! pořádá česká a ukrajinská komunita s podporou hnutí Milion chvilek. Zhruba stovka lidí už protestovala proti invazi brzy odpoledne, lidé se sešli i u ruské ambasády v Korunovační ulici. Ruská armáda zahájila dnes ráno letecký i pozemní útok na Ukrajinu.

Lidé se na náměstí u sochy svatého Václava začali scházet okolo 17:00. Mají s sebou transparenty s nápisy Putin před mezinárodní tribunál, Stop Putin's crime nebo Ukrajinu nedáme, Ivane. Přinesli i ukrajinské, české a slovenské vlajky. Akce se účastní hlavně mladí lidé, včetně Ukrajinců. Demonstranti provolávají Sláva Ukrajině či vulgární pokřik v ukrajinštině týkající se ruského prezidenta Vladimira Putina. Protestující podle zpravodajky ČTK zaplnili vrchní část náměstí, policie ho musela uzavřít pro dopravu.

Putin dnes v televizním vystoupení oznámil, že dal svolení ke speciální vojenské operaci na ukrajinském Donbasu, poté svědci z řady měst po celé Ukrajině začali hlásit silné výbuchy nebo zvuky znějící jako dělostřelecká palba. Ukrajinská pohraniční stráž uvedla, že ruské síly napadly hranici Ukrajiny z Ruska, Běloruska i z anektovaného poloostrova Krym.

Kroky Moskvy odsoudili západní lídři a slíbili tvrdé sankce vůči Moskvě. Proti útoku na Ukrajinu se vymezil i český prezident Miloš Zeman. Podle něj se Rusko dopouští zločinu proti míru a je načase sáhnout k výrazně důraznějším sankcím, než byly plánovány.

ČR uvolní na humanitární pomoc Ukrajině přes 300 milionů korun. Premiér Petr Fiala (ODS) také po mimořádném jednání Bezpečnostní rady státu oznámil, že Česko pozastaví příjem vízových žádostí ruských občanů na všech zastupitelských úřadech s výjimkou humanitárních případů. ČR také odvolala souhlas s provozem generálních konzulátů Ruska v Karlových Varech a Brně.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že Ukrajinci žijící v ČR mohou počítat s prodloužením povolení k pobytu. Je jich podle něj na 60.000. Česko má připraveny plány na přijetí tisíců uprchlíků, uvedl. Aktuálně zřejmě budou přicházet Ukrajinci, kteří už v ČR mají zázemí, například rodiny, řekl. Současně je možné, že část občanů Ukrajiny žijících v Česku se bude do vlasti chtít vrátit.

Příbuzní lidí z Ukrajiny, kteří už v Česku jsou, mohou přijet bez překážek jen s cestovním pasem. Další procedury či žádost o delší pobyt se budou řešit až na českém území. Pozastaví se také vyhošťování.

Česko podle Rakušana příliv lidí z Ukrajiny nezaznamenalo, chce se ale připravit. Vzniknout by měla kontaktní pracoviště k zajištění ubytování, stravy či zdravotní podpory. Kde by měla fungovat, oznámí Rakušan v pátek.

Související

Demonstrace proti ruskému vpádu na Ukrajinu

Tisíce lidí si připomněly výročí ruského vpádu na Ukrajinu, Pavel přirovnal Putina k Hitlerovi

V Praze si dnes v podvečer tisíce lidí připomněly první výročí ruského vpádu na Ukrajinu. Průvodem šli z Letné k ukrajinské ambasádě, kde se na závěr konal koncert. Mezi řečníky tam vystoupil i nastupující prezident Petr Pavel, v projevu přirovnal ruského prezidenta Vladimira Putina k nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi, oba zneužili menšiny, řekl. Podporu Ukrajině vyjádřili i chargé d'affaires Ukrajiny Vitalij Usatyj, britský velvyslanec v Česku Matthew Field či velvyslanec Spojených států amerických Bijan Sabet.

Více souvisejících

demonstrace na podporu Ukrajiny Praha

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 29 minutami

před 56 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ľudovít Ódor

Politická krize na Slovensku: Hrozí, že důvěru nezíská ani úřednická vláda. Ficův SMER získává na popularitě

Politická krize na Slovensku pokračuje. Úřednická vláda Ľudovíta Ódora podle posledních informací zřejmě nezíská důvěru. Volby se ale mají konat v září. Na popularitě získávají opoziční strany v čele s bývalými premiéry Robertem Ficem a Petrem Pellegrinim. Slovensko zaznamenává nestabilní politickou situaci už od loňského prosince, kdy podal demisi své vlády Eduard Heger.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Česká národní banka

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

Kosovo

Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Soud s Tušlem byl odročen. Na místo se dostavila „smetánka“ dezinformační scény v čele s Peterkovou a Zítkem

Patrik Tušl čelí další obžalobě, tentokrát z nebezpečného pronásledování, je stíhán také kvůli výtržnictví. „Pokračuje soud v případu Patrika Tušla, který je obžalovaný kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Kubka. K soudu dorazili i jeho příznivci,“ informoval server iRozhlas.cz prostřednictvím twitteru. Podle fotografií ze soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 8 se spolu s veřejností a ostatními podporovateli na místo dostavila Jana Peterková, odsouzená minulý týden.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy