Toaletní papír na internetu podle analýzy portálu Heureka.cz v srpnu meziročně zdražil o 23 procent. Češi kupují větší balení, prodejům v současné době vévodí ta po 48 a 32 kusech. Podobný trend je patrný u dětských plen, u kterých proti loňskému srpnu v on-linech obchodech cena vzrostla o 16 procent, nejprodávanější jsou balení 170 kusů. Výsledky analýzy nákupního rádce Heureka.cz má ČTK k dispozici.
Meziroční inflace v srpnu podle dat Českého statistického úřadu dosáhla 17,2 procenta. Ceny zboží ve srovnání s osmým měsícem loňského roku úhrnem vzrostly o 19,6 procenta.
Rostoucí spotřebitelské ceny mění podle šéfa analytiků Heureky přístup Čechů k nákupům - více je promýšlejí a plánují. "V datech vidíme, že v mnoha kategoriích častěji kupují výhodnější balení po více kusech, různé multipacky, které v konečném důsledku mohou výslednou cenu jednotkového produktu snížit," řekl.
Zatímco loni byla nejprodávanější balení toaletního papíru po osmi a 16 kusech, letos lidé poptávají několikanásobně větší, uvedl dále Buzek. Doplnil, že mezi nejprodávanější toaletní papír patří v současné dvouvrstvý Forest XXL v balení 48 kusů, který lidé v e-shopech koupí za 245 korun.
Ceny dětských plen podle Buzka rostou postupně už několik měsíců. Od balení po 30 kusech se lidé přesunuli k balíkům po 170 kusech, řekl. V pětici nejprodávanějších produktů převládá podle něj značka Pampers, pleny Premium Care 4 maxi od devíti do 14 kilogramů dítěte v balení 168 kusů zákazníci na internetu nyní pořídí za 956 korun.
"Meziroční zvyšování cen sledujeme napříč téměř všemi kategoriemi, které na Heurece máme. V některých případech se jedná o nárazové zdražení až o stovky procent, například u sporáků na tuhá paliva nebo u tepelných čerpadel," upozornil Buzek. Tepelná čerpadla podle něj v srpnu zdražila meziročně o dvou a půl násobek, průměrná cena v uplynulém měsíci činila 61.000 korun. Ceny elektrocentrál stouply o 112 procent a průměrně je lidé sehnali za 16.000 korun.
Buzek řekl, že na vývoj cen má kromě například energetické krize vliv také sezonnost produktu, aktuální stav produktů ve skladu i cenová politika konkrétních prodejců. "Mezi jednotlivými nabídkami tak mohou být i propastné rozdíly v ceně, díky kterým se dá leckdy ušetřit i 50 procent," dodal.
Související
Kvůli nedostatku kontejnerů by mohlo být méně toaletního papíru
"Křečkování" je zpět. Němci kvůli epidemii skupují mýdlo a toaletní papír
Aktuálně se děje
včera
Maďarský parlament zahájil kroky k odvolání prezidenta Sulyoka
včera
Ukrajinská premiérka Svyrydenková podala demisi. Nahradit ji může bývalý šéf Naftogazu
včera
Expert vysvětlil, proč Putin nemá zájem ukončit válku na Ukrajině
včera
Trump zavedl poplatek 20 procent z hodnoty nákladu za proplutí Hormuzským průlivem
včera
Miliony vysídlených, roztrhané rodiny, nulová komunikace. Jak dopadají čtyři roky války na Ukrajince?
včera
Uspěli jsme, prohlásil Macron ve svém posledním projevu k francouzské armádě
včera
USA přebírají kontrolu nad Hormuzským průlivem. Budete nám za něj platit, prohlásil Trump
včera
Německo a Francie si předvolaly ruského velvyslance. Na kyberútoky odpovíme, vzkazují Moskvě
včera
Ukrajina vrací válku do Ruska. Opět útočila v Moskvě
včera
Filip Turek měl údajně nehodu, v centru Prahy se měl srazit se sanitkou
včera
Evropa sčítá škody. Extrémní počasí si zatím jen letos vyžádalo tisíce mrtvých
včera
Počasí: Česko zasáhnou velmi silné bouřky. Hrozí vichřice i kroupy
včera
Hormuzský průliv je otevřený, prohlašují USA. Írán tvrdí opak
včera
Kreml nasazuje do první linie Afričany. Zajatci se přesto chtějí vrátit do Ruska
včera
Zemřel slavný novozélandský herec Sam Neill. Zazářil v Jurském parku
včera
Jak USA povedou válku s Čínou nebo KLDR? Experti důrazně varují Bílý dům
včera
Americká armáda zahájila další útoky proti Íránu. Zničili jste veškerou diplomacii, reaguje Teherán
včera
Počasí v novém týdnu nebude jen o tropech. Hrozí i bouřky
12. července 2026 21:45
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
12. července 2026 20:13
Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii
Česko na výzvu Evropského koordinačního centra vysílá do požáry poničené Francie další, v pořadí už druhý vrtulník. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Země o mezinárodní pomoc modulů leteckého hašení žádala v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Na jihu se stále nedaří dostat rozsáhlé přírodní požáry pod kontrolu.
Zdroj: Jan Hrabě