Výsledky krajských voleb získají oficiální podobu v úterý

Státní volební komise dnes schválila vyhlášení výsledků víkendových krajských voleb ve Sbírce zákonů. Oficiální podobu by tak měly získat v úterý, řekl novinářům ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Petr Vokáč. Ve sbírce se objeví také výsledky senátních voleb na Děčínsku, kde mandát už v prvním kole obhájil předseda senátního výboru pro veřejnou správu Zbyněk Linhart (za STAN).

Od středy tak bude možné výsledky regionálních voleb zpochybnit u krajských správních soudů, Linhartovo zvolení u Nejvyššího správního soudu. Kandidující uskupení na to budou mít v obou případech deset dní, lhůta skončí 16. října, uvedl Vokáč.

❤️ Za vším hledej statistika ? Tým, který pro vás od sobotního odpoledne zpracovával volební výsledky se pro tuto chvíli loučí. Užijte si neděli a příští sobotu se budeme těšit u druhého kola senátních voleb! ?? #volby2020 #volby #čsú pic.twitter.com/Th64frFknd

— ČSÚ (@statistickyurad) October 3, 2020

Státní volební komise podle něj nezaznamenala žádné porušení volebních pravidel. Podezřením na možné kupčení s hlasy v Bílině na Teplicku se zabývá policie, vnitro do toho zasahovat nebude, dodal Vokáč.

"Aktuální koronavirová krize se na volební účasti nepodepsala negativně," poznamenal Vokáč. Ke krajským volbám přišlo zhruba 38 procent voličů, v senátních hlasovalo 36,7 procenta lidí. Bez incidentů bylo podle Vokáče hlasování z auta na drive-in stanovištích pro voliče v karanténě kvůli koronoviru. Vokáč uvedl, že ve dvou případech za volební komisaře, kteří nemohli nastoupit, zaskočili ze záloh dva dobrovolní hasiči, ve třech případech pracovníci obecních úřadů.

S komplikacemi se nemusel potýkat podle své místopředsedkyně Evy Krumpové ani Český statistický úřad, přestože volební komisaři měli kvůli opatřením proti šíření koronaviru ztíženou práci a hlasovací lístky museli počítat v rukavicích. Krumpová také uvedla, že v obcích Braníškov a Doubravník u Brna komise v souladu se zákonem dodatečně opravily preferenční hlasy, na rozdělení krajských mandátů to ale vliv nemělo.

Výsledky hlasování ze 26 senátních obvodů se objeví ve Sbírce zákonů až příští týden v kompletní podobě, tedy po zvolení zbývajících senátorů příští pátek a sobotu.

Krajské volby vyhrálo hnutí ANO v deseti regionech ze 13. Ve středních Čechách a Libereckém kraji byli nejúspěšnější Starostové, v Královéhradeckém kraji pak koalice ODS, STAN a Východočechů.

V prvním kole senátních volbách byli nejúspěšnější Starostové. Kromě znovuzvolení Linharta jimi navržení kandidáti postoupili do druhého kola senátních voleb v deseti obvodech, stejně jako kandidáti ODS. ANO má ve hře osm senátních finalistů, KDU-ČSL sedm. Za ČSSD postoupili tři kandidáti, stejně jako za TOP 09. Piráti a hnutí Senátor 21 mají po dvou kandidátech.

Související

Ústavní soud, ilustrační foto

Ústavní soud odmítl stížnost muže, který si u voleb nesejmul roušku

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost muže, který si u krajských voleb nesejmul roušku, volební komise jej tak nemohla identifikovat a neumožnila mu hlasovat. Muž se obrátil nejprve na Krajský soud v Brně, volby v Jihomoravském kraji považoval za neplatné. Krajský soud návrhu nevyhověl, správnost jeho rozhodnutí nyní potvrdili také ústavní soudci. Usnesení je dostupné v databázi soudu.
Volby, ilustrační foto

Výsledky senátních voleb 2020 platí, NSS žádné stížnosti nevyhověl

Výsledky letošních voleb do Senátu jsou definitivně platné, Nejvyšší správní soud (NSS) nevyhověl žádné ze sedmi stížností, které dostal v zákonné lhůtě. Jako poslední dnes zamítl společný podnět Aliance národních sil a Jednotných, zjistila ČTK z úřední desky. Stěžovali si na nerovný přístup do médií a nevýhody, které z toho plynou pro mimoparlamentní strany.

Více souvisejících

krajské a senátní volby 2020 Volby krajské Senátní volby Volby Zbyněk Linhart Hnutí ANO Starostové a nezávislí (STAN)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Harry a Meghan v novém dokumentu z produkce Netflix.

Harry a Meghan budí zájem Američanů, ukázaly to hry Invictus Games

Harry a Meghan se po odchodu z britské královské rodiny usadili v rodné zemi bývalé herečky, tedy ve Spojených státech amerických. Jak se ukazuje, mnozí Američané, včetně těch nejmladších, je přijali za své. Potvrdilo to i setkání amerických školáků s hvězdným párem během nedávných Invictus Games. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

Američané chtějí Varšavě pomoci s modernizací armády. Nabízí miliardovou půjčku

Spojené státy americké nabídly Polsku, které pracuje na nahrazení zbraní sovětské výroby předaných do rukou ukrajinských ozbrojených sil moderní technikou, půjčku ve výši dvou miliard dolarů. Varšava by měla peníze využít na modernizaci polské armády. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy