Zájem dětí o zdravé jídlo má probudit kuchařská show

Praha - Pětina českých dětí nechodí na obědy do školních jídelen, čtvrtina jich ráno nesnídá a jen 10 procent z nich jí ovoce nebo zeleninu. Vyplývá to z průzkumu mezi 1630 dětmi, který ve středu představila Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).

"Polovina dětí si kvůli špatným stravovacím návykům přináší do dospělosti obezitu a nadváhu. Není pravda, že dítě z tloušťky vyroste," řekl mluvčí pojišťovny Jiří Rod. Přivést děti ke správným stravovacím návykům má pomoci jízda známých kuchařů Filipa Sajlera a Ondřeje Slaniny po několika českých školách."První část jízdy začíná ještě v červnu, kdy objedeme základní školy v Pacově, Liberci a Pardubicích. Druhá polovina se pak bude konat na konci roku, to se chystáme do Prahy a jižních Čech. Naším cílem není nic menšího, než vzbudit v dětech zájem o vaření. Ukázat jim, že existuje alternativa k hamburgerům, snackům z automatu a sladkým limonádám," uvedli Slanina se Sajlerem.Dodali, že se budou snažit dětem předat základy správného stravování. "Tedy, že je lepší jíst vícekrát denně menší porce, že je potřeba dostatečně pít, že se vyplatí jíst v klid a pohodě a že když si dají něco nezdravého, měli by se potom aspoň trochu hýbat. Poradíme jim i s tím, jak si správně sestavit svůj jídelníček," řekli oba kuchaři s tím, že nepůjde o "nudné" přednášky, ale kuchařskou show.Kromě kuchařské jízdy podpoří Všeobecná zdravotní pojišťovna i další ročník soutěže školních jídelen o nejlepší oběd. Školy se mohou hlásit až do 31. července, finálové kolo se bude konat 27. října. "Školy nejprve do soutěže pošlou recept i fotografie kompletního obědového menu, v němž se vyskytují luštěniny a ryba. Podmínkou je, aby se jídlo na škole běžně vařilo a stálo maximálně 27,50, což je zákonný limit pro cenu oběda. Z takto došlých přihlášek vybereme 10 finalistů, kteří jídlo uvaří před odbornou porotou," vysvětlila hlavní princip soutěže Alena Strosserová ze Společnosti pro výživu, která bude jedním z členů poroty.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Jezte sedmikrásky, jsou výborné," doporučila příznivkyně čínské medicíny

Pořad Máte slovo Michaely Jílkové se opět začíná věnovat i jiným tématům než je koronavirus. Vzhledem k blížícímu se létu se nemalá část lidí snaží shodit to, co nabrala během karantény. Jak toho ale docílit, aniž bychom si poškodili zdraví, případně se vyhnuli jojo efektu, kdy po dietě nabereme ještě více kil než před ní?

Více souvisejících

stravování

Aktuálně se děje

včera

Senioři, ilustrační fotografie.

Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude

Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo společně s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR a společností Deloitte Studii dlouhodobé sociální péče v České republice. Ta potvrzuje, že rychlé stárnutí populace nelze zvládnout jedním opatřením. Budoucnost dlouhodobé péče stojí na rozvoji domácích, komunitních i pobytových služeb, lepším propojení sociální a zdravotní péče, podpoře pečujících a dlouhodobém plánování kapacit.

včera

včera

včera

UH-1Y Venom

Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů

Armáda poskytla další informace k dnešnímu tragickému pádu vrtulníku UH-1Y Venom s pěti osobami na palubě. K nehodě došlo po poledni na základně v Náměšti nad Oslavou. Jeden voják zemřel, čtyři další utrpěli zranění. Stroj podle dosavadních zjištění padal desítky metrů. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League

Jedna z největších hvězd českého fotbalu současnosti a jedna z opor reprezentace Pavel Šulc by mohl ještě před začátkem nové sezóny 2026/27 změnit své působiště. Dosavadní zaměstnavatel českého záložníka Lyon se totiž potýká s finančními problémy a tak není divu, že chce svou situaci řešit i prostřednictvím prodeje svých hráčů. V případě Šulce se v poslední době mluví o zvýšeném zájmu ze strany anglického Leedsu, účastníka Premier League, přičemž částka, za kterou by na Ostrovy mohl Šulc odejít se pohybuje kolem 25 milionů eur (v přepočtu zhruba 600 milionů korun).

včera

včera

R. James Woolsey

Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů

Ve věku osmdesáti čtyř let zemřel bývalý ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) R. James Woolsey, který stál v čele agentury v klíčovém období po skončení studené války. Někdejší vysoký bezpečnostní činitel skonal ve svém domě ve Washingtonu v důsledku mozkové mrtvice. Zprávu o jeho úmrtí potvrdila jeho manželka Conchita Sarnoff Woolseyová.

včera

včera

Zřícený vojenský stroj UH-1Y Venom

V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě

Vojenskou základnou v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku otřásla ve čtvrtek kolem poledne tragická událost. V areálu 22. základny vrtulníkového letectva došlo k havárii víceúčelového armádního vrtulníku UH-1Y Venom. Na palubě stroje se v momentě pádu nacházela pětičlenná vojenská posádka. Neštěstí si vyžádalo jeden lidský život.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny

Ruská diplomacie na schůzce v Manile varovala Spojené státy před pokračováním podle ní nepřijatelných dodávek zbraní Ukrajině. Zpráva navazuje na oficiální prohlášení ruského ministerstva zahraničí o jednání mezi šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem, které proběhlo na okraji asijského summitu.

včera

Ilustrační foto

Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání

Klimatická krize spojená s extrémními vlnami veder proměňuje evropský kontinent a výrazně zhoršuje sucho, které region zasáhlo. Závěry vědecké analýzy ukázaly, že extrémně horký vzduch doslova vysává vlhkost z řek, jezer, půdy i vegetace. V západní Evropě zvýšilo globální oteplování pravděpodobnost vzniku takto horké atmosféry osmdesátkrát, zatímco ve východních částech kontinentu čtyřicetkrát. Znečištění z fosilních paliv pak způsobilo, že k takto silnému vysušení půdy dochází v západní Evropě pětkrát a ve východní dokonce jedenáctkrát častěji.

včera

včera

včera

22. července 2026 21:16

22. července 2026 19:58

22. července 2026 18:47

Milka, ilustrační fotografie.

Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami

Světoví výrobci ultrazpracovaných potravin (UPF) využívají podle zjištění britského serveru The Guardian soudní žaloby k blokování a odkládání vládních opatření zaměřených na boj proti nezdravému stravování. Mezinárodní vyšetřování odhalilo, že mezi lety 2010 a 2025 bylo v pěti zemích podáno celkem 235 žalob proti regulacím, které měly chránit zdraví obyvatelstva. Přestože potravinářské korporace veřejně deklarují podporu veřejnému zdraví, v zákulisí napadají zákony o označování obalů, omezení marketingu i daně z nezdravých potravin.

22. července 2026 17:26

22. července 2026 16:08

Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu

Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy