stravování

Nákupy, ilustrační fotografie

Co se skrývá za zdravými potravinami? Experti před některými výrobky varují

Lidé často nakupují v obchodech různé polotovary označené jako zdravé potraviny. Většina z nich však není pro náš organismus vhodná. Za zdravými a dietními výrobky se často schovávají průmyslově zpracované potraviny, které pro nás nemají velký přínos. Mají dlouhou trvanlivost, vysoký obsah cukru, soli, nevhodných tuků. Zároveň jsou ale chudé na minerální látky, vitamíny a další živiny. Lépe je takové výrobky do stravy vůbec nezařazovat.
Nákupy, ilustrační fotografie

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny. Méně začali konzumovat maso, mléko, cukr a brambory. V roce 2018 činila spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, 789,7 kg na obyvatele, což je o 17,4 kilogramu méně než v roce 1989.
Vánoce

Vánoce a jídlo jdou ruku v ruce. Tady je návod, jak se nepřejídat

Vánoční svátky jsou spojené s množstvím dobrého jídla. Na stolech nás láka cukroví, smažený kapr a bramborový salát. Jak si dopřát všechny dobroty a zároveň nemít pocit nafouklého břicha? Odborníci tvrdí, že na tom není nic špatného a vánoční pochoutky si netřeba odepírat. Důležité je dodržet několik zásad, které vám pomohou celou situaci zvládnout.
Mléko

Pití mléka: Opravdu pomáhá našim kostem?

Někdo na sklenici mléka nedá dopustit podobně jako na kávu s mlékem, či řadu dalších mléčných výrobků. Mnozí se mléku vyhýbají jako čert kříži. Vědci dnes nemají jasno, jestli je mléko zdravé nebo naopak nebezpečné.
Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

Na vykupování prasečáků máme, ale na obědy ve školách ne! U Jílkové se opět všichni pohádali a nejhlasitější byl Foldyna

Měli by mít všichni školáci obědy zdarma? Je takové opatření spravedlivé vůči nemocným lidem a seniorům, kteří si obědy musí platit? O tom se ve čtvrtek večer v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové dohadovali Jaroslav Foldyna, místopředseda ČSSD, Václav Klaus ml., předseda Školského výboru Poslanecké sněmovny a představitel ODS, Jiří Horecký, prezident Unie zaměstnavatelských svazů, Radek Sárközi, prezident Pedagogické komory, Alice Bordovská, samoživitelka z Prahy a Jakub Dolníček, ředitel ZŠ a MŠ Dolní Studénky.
Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

Drsná hádka u Jílkové! Dieta? To je jako za holokaustu, řvali po sobě diskutující!

Praha - Ve čtvrtek se v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové probírala zdravá výživa. Máme se vzdát třeba mléka, či masa, nebo snad dokonce držet půst? Je současný trend žít hlavně zdravě a být štíhlý prospěšný? O tom diskutovali Miroslava Navrátilová, vedoucí lékařka poradny pro poruchy výživy Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno, Vilma Partyková, lékařka propagující urinoterapii a hladovku, Pavel Kohout, primář interního oddělení a vedoucí centra výživy Thomayerovy nemocnice v Praze, Heřman Čadil, kouč zdravého životního stylu, Frantíška Čížková, módní kritička a Adolf Ślár a učitel z Mladé Boleslavi.
Špenát

Jíte často sami? Ohrožujete tím své zdraví

Člověk by měl jíst nejméně pětkrát denně, menší porce a hodně zeleniny a ovoce. To vše vědci opakují už dlouhá léta. Jenže jak se ukazuje, ani to nestačí aby byl člověk zdravý a vyhnul se problémům s váhou. Podle nové studie také hraje roli to, s kým svůj oběd či svačinu konzumujete.
Potraviny

Ráno bez snídaně? Vědci varují před cukrovkou

Praha - Je snídaně základ dne, nebo ne? A co vám hrozí, pokud ji budete dlouhodobě vynechávat? Podle expertů může těm, kteří si ráno nestihnou ani namazat krajíček chleba, hrozit riziko obezity a diabetu.
Zeleninový salát

Veganství a vegetariánství: Škodí zdraví nebo prospívá?

New York - Internet a časopisy o zdravém životním stylu jsou plné článků, které vychvalují nebo naopak kritizují veganskou a vegetariánskou stravu. Podle zastánců "zdravého" stravování se tělu lépe daří bez masa, masných výrobků, tuků, popřípadě sýrů či vajec, odpůrci zase poukazují na přirozenou potřebu člověka jíst maso. Jaká je ale realita?
Ilustrační fotografie

Vaříte rádi v alobalu? Pozor, hrozí vám nebezpečí

Káhira – Příprava pokrmů v alobalu patří mezi oblíbené způsoby vaření – ať už jde o maso, zeleninu, nebo dokonce ovoce. Výzkum vědců z egyptské univerzity Ajn Šams pod vedením profesorky Ghada Bassioniové, která stojí v čele tamější katedry chemie, ale varuje, že tento postup pro lidi představuje zdravotní rizika. Více informací přinesl server The Conversation.

Aktuálně se děje

před 35 minutami

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 8 hodinami

Arménie se k Rusku otočila zády. Opustí jeho bezpečnostní blok

Arménský premiér Nikol Pašinjan oznámil, že země opustí bezpečnostní blok vedený Ruskem, Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB). Obvinil také ostatní členy aliance ze spiknutí s Ázerbájdžánem proti Arménii. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy