Diety nefungují? Vědcům z celého světa došla trpělivost, vytvořili první skutečný návod, co jíst

Vědci z 16 zemí na světě se podíleli na vzniku tzv. planetární diety. Změna stravovacích návyků by měla zabránit předčasné smrti, omezit dopady jídla na životní prostředí, ale především zabránit hladomoru, který lidstvu hrozí již za tři desetiletí.

Planetární dieta by mohla zabránit smrti až 12 milionů lidí, kteří každý rok umřou předčasně. Navíc by mohla přispět ke snížení emisí skleníkových plynů a ochraně většího území zemědělské plochy nebo vody.

Už v roce 2050, kdy má celosvětová populace dosáhnout 10 miliard lidí, hrozí, že bez změny našich stravovacích návyků nebude možné nakrmit všechny hladové krky. Změna návyků stojí za zvážení i z toho pohledu, že stojí za množstvím vážných nemocí, jako jsou některé druhy rakoviny či obezita.

„Jídlo, které produkujeme i jíme, determinuje zdraví lidí na celé planetě. V současnosti jsme přitom bezpochyby na špatné cestě,“ říká autor studie Tim Lang, který vzápětí dodává: „Potřebujeme výraznou změnu, která bude založena na podmínkách jednotlivých zemí.“

„Základem by podle nás měl být zdravý a zároveň dlouhodobě udržitelný způsob stravování,“ konstatuje Lang. Podle 37 specializovaných vědců z několika zemí by měl spočívat v redukci spotřeby červeného masa a cukru o polovinu. Zdvojnásobit bychom naopak měli konzumaci zeleniny, ovoce nebo ořechů.

„Světové stravovací návyky se musí dramaticky změnit,“ vzkazuje i Walter Willett z Harvardské univerzity s tím, že už dnes nemá 800 milionů lidí na světě dostatek jídla, zatímco jinde na světě se jí velice nezdravě. Vědci stanovená dieta by podle jeho názoru měla všude na světě respektovat místní tradice a možnosti.

Lidé na severoamerickém kontinentu momentálně překračují doporučené dávky konzumace červeného masa více než šestkrát. V jižní Asii přitom leckde nemají ani polovinu potřebného množství. Planetární dieta by v tomto ohledu měla do budoucna zajistit větší rovnováhu.

Související

Ilustrační foto Komentář

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

Více souvisejících

potraviny jídlo dieta stravování hladomor Klimatické změny věda

Aktuálně se děje

před 40 minutami

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 52 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

včera

včera

Zdravotnictví už nebude pro každého? Kennedy jr. je pohromou pro americké lékaře

Farmaceutické a zdravotnické společnosti se během potvrzovacího procesu Roberta F. Kennedyho Jr. na post ministra zdravotnictví rozhodly nevyjadřovat veřejně nesouhlas, přestože on sám byl otevřeným kritikem jejich produktů. Nyní však přehodnocují svůj postoj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy