Ráno bez snídaně? Vědci varují před cukrovkou

Praha - Je snídaně základ dne, nebo ne? A co vám hrozí, pokud ji budete dlouhodobě vynechávat? Podle expertů může těm, kteří si ráno nestihnou ani namazat krajíček chleba, hrozit riziko obezity a diabetu.

Tato otázka je ve světě výživy neustále omílaná: Je snídaně skutečně nejdůležitějším jídlem dne? Odborníci tvrdí, že prý ti, kteří pravidelně snídají, čelí menšímu riziku, že by se během zbytku dne přejídali. V dnešním světě se stává vynechávání jídla během dne jakousi oblíbenou součástí moderního života.

Americká společnost pro srdce (AHS) letos zveřejnila studii, která tvrdí, že ti, jež pravidelně konzumují snídani, se vystavují menšímu riziku, že by onemocněli nějakou srdeční chorobou, trpěli na vysoký tlak nebo cholesterol. To prý ale automaticky neznamená, že ti, kteří nesnídají, by měli s tímto denním chodem začít. Některé výzkumy na druhé straně ukazují, že pokud si výrazně prodloužíme dobu, kdy sníme první jídlo (například až brzká večeře), pomůže nám to shodit pár kil.

Nyní vyšla v časopisem American Journal of Clinical Nutrition nová studie, která popisuje, co se s naším tělem děje, pokud v našem jídelníčku zcela vynecháváme snídani. Z ní vyplývá, že když některý den snídani vynecháme, ten samý den spálíme více kalorií, než když si ji dáme. Pokud si na to ale zvykneme, vzroste u nás riziko zánětů.

Výzkumníci z německé univerzity v Hohenheimu testovali 17 zdravých jedinců po dobu tří dnů. První den jedinci vynechali snídani. Druhý den měli tři hlavní chody, snídani, oběd a večeři. Třetí den vynechali večeři. Počet spálených kalorií byl ve vyšší pouze ve dnech, kdy vynechali buď snídani nebo večeři. Podle expertů sice může vést vynechání snídaně k hubnutí, zároveň ale dochází ke zhoršení tzv. metabolické flexibility, což může vést častěji k mírným zánětům a narušení glukózové homeostázy. Vědci z toho usoudili, že jelikož chronické záněty ovlivňují citlivost na inzulín, trvalé vynechávání snídaně by mohlo paradoxně vést k vyššímu riziku obezity a diabetu 2. typu.

Podle profesorky výživových věd Cournty Petersonové z Univerzity Albama Birmingham je ale třeba provést několik dalších výzkumů, které se významu snídaně věnují. Z výše zmíněného výzkumu navíc neplyne fakt, že pokud nesnídáte, tak se vystavujete riziku obezity a cukrovky. Výzkumníci prý totiž měřili stupeň zánětlivosti pouze po obědě, podle Petersonové je klidně možné, že i když vynechání snídaně zvýší riziko zánětu po obědě, v dalších částech dne ho může třeba naopak snižovat. Problematická je také krátká doba výzkumu, tři dny jsou málo.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Jezte sedmikrásky, jsou výborné," doporučila příznivkyně čínské medicíny

Pořad Máte slovo Michaely Jílkové se opět začíná věnovat i jiným tématům než je koronavirus. Vzhledem k blížícímu se létu se nemalá část lidí snaží shodit to, co nabrala během karantény. Jak toho ale docílit, aniž bychom si poškodili zdraví, případně se vyhnuli jojo efektu, kdy po dietě nabereme ještě více kil než před ní?

Více souvisejících

stravování Časopis Time potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 29 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy