Ráno bez snídaně? Vědci varují před cukrovkou

Praha - Je snídaně základ dne, nebo ne? A co vám hrozí, pokud ji budete dlouhodobě vynechávat? Podle expertů může těm, kteří si ráno nestihnou ani namazat krajíček chleba, hrozit riziko obezity a diabetu.

Tato otázka je ve světě výživy neustále omílaná: Je snídaně skutečně nejdůležitějším jídlem dne? Odborníci tvrdí, že prý ti, kteří pravidelně snídají, čelí menšímu riziku, že by se během zbytku dne přejídali. V dnešním světě se stává vynechávání jídla během dne jakousi oblíbenou součástí moderního života.

Americká společnost pro srdce (AHS) letos zveřejnila studii, která tvrdí, že ti, jež pravidelně konzumují snídani, se vystavují menšímu riziku, že by onemocněli nějakou srdeční chorobou, trpěli na vysoký tlak nebo cholesterol. To prý ale automaticky neznamená, že ti, kteří nesnídají, by měli s tímto denním chodem začít. Některé výzkumy na druhé straně ukazují, že pokud si výrazně prodloužíme dobu, kdy sníme první jídlo (například až brzká večeře), pomůže nám to shodit pár kil.

Nyní vyšla v časopisem American Journal of Clinical Nutrition nová studie, která popisuje, co se s naším tělem děje, pokud v našem jídelníčku zcela vynecháváme snídani. Z ní vyplývá, že když některý den snídani vynecháme, ten samý den spálíme více kalorií, než když si ji dáme. Pokud si na to ale zvykneme, vzroste u nás riziko zánětů.

Výzkumníci z německé univerzity v Hohenheimu testovali 17 zdravých jedinců po dobu tří dnů. První den jedinci vynechali snídani. Druhý den měli tři hlavní chody, snídani, oběd a večeři. Třetí den vynechali večeři. Počet spálených kalorií byl ve vyšší pouze ve dnech, kdy vynechali buď snídani nebo večeři. Podle expertů sice může vést vynechání snídaně k hubnutí, zároveň ale dochází ke zhoršení tzv. metabolické flexibility, což může vést častěji k mírným zánětům a narušení glukózové homeostázy. Vědci z toho usoudili, že jelikož chronické záněty ovlivňují citlivost na inzulín, trvalé vynechávání snídaně by mohlo paradoxně vést k vyššímu riziku obezity a diabetu 2. typu.

Podle profesorky výživových věd Cournty Petersonové z Univerzity Albama Birmingham je ale třeba provést několik dalších výzkumů, které se významu snídaně věnují. Z výše zmíněného výzkumu navíc neplyne fakt, že pokud nesnídáte, tak se vystavujete riziku obezity a cukrovky. Výzkumníci prý totiž měřili stupeň zánětlivosti pouze po obědě, podle Petersonové je klidně možné, že i když vynechání snídaně zvýší riziko zánětu po obědě, v dalších částech dne ho může třeba naopak snižovat. Problematická je také krátká doba výzkumu, tři dny jsou málo.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Jezte sedmikrásky, jsou výborné," doporučila příznivkyně čínské medicíny

Pořad Máte slovo Michaely Jílkové se opět začíná věnovat i jiným tématům než je koronavirus. Vzhledem k blížícímu se létu se nemalá část lidí snaží shodit to, co nabrala během karantény. Jak toho ale docílit, aniž bychom si poškodili zdraví, případně se vyhnuli jojo efektu, kdy po dietě nabereme ještě více kil než před ní?

Více souvisejících

stravování Časopis Time potraviny jídlo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy