Trapné, chcete mít mentální děti?! Jílková seřvala doktorku, přidali se i další

Praha – Máte představu o tom, co jedí vaše děti ve školách? Ve většině případů se nemusíte obávat, stát stravování školáků pohlídá za vás. Je ale takzvaná pamlsková vyhláška ku prospěchu, nebo je zbytečně přísná a omezující? O tom se dnes debatovalo v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Na téma stravování ve školách dnes v pořadu Máte slovo diskutovali místopředsedkyně poslaneckého školského výboru Vlasta Bohdalová, místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková, výživová specialistka Margit Slimáková, představitel Potravinářské komory Miroslav Koberna, zastánkyně zdravé stravy Blanka Turturro a zástupce provozovatele školního bufetu David Kratochvíl.

Podle Kratochvíla bylo nutné, aby školní bufety přešly na nový sortiment. Ten se skládal například z kukuřice, mrkví a dalšího ovoce a zeleniny, což děti nezaujalo. Problém nastal například ve chvíli, kdy děti vyžadovaly na kukuřici sůl, tu ale bufety poskytovat nesmí. Bohdalová ale vidí větší problém v tom, že čtvrtina dětí ve školách trpí nadváhou. Následně vyjmenovala několik povolených potravin s tím, že kdo chce, může poskytovat dětem například i jogurty.

Chalánková se domnívá, že vyhláška je naprosto zbytečná a měly by si samy školy regulovat, co se bude prodávat. Nepopírá, že by měly bufety nabízet zdravou stravu, musí o ně ale mít děti zájem. Podle Turturro byly dříve v nabídce například pizzy nebo brambůrky, a přesto se silně kalorické výrobky moc neprodávaly, zamýšlí se proto nad tím, komu pamlsková vyhláška vlastně slouží.

Děti nesmí koblihy, polotovar ano?

Kratochvíl upozornil na to, že dětem se paradoxně může nabízet bílé pečivo nebo zmrazené polotovary, ale nikoliv čerstvé výrobky. Slimáková ale vyhlášku chválí a tvrdí, že regulace je potřeba proto, že 86 procent věcí prodávaných před ní patřilo do kategorie, která se ve školních bufetech objevovat nemá. Podle diváka z publika tím pádem ale podporujeme zahraniční výrobce, protože česká kobliha z pekárny se prodávat nesmí, naopak zahraniční zmrazené koblihy ano.

Slimáková v reakci uvedla, že ve skutečnosti nejde o to, jestli se může nebo nemůže prodávat celozrnné pečivo, ale o to, kolik v něm je například soli. Podle diváka z publika ale nemohou pekaři vyrábět zvlášť výrobky pro obchody a zvlášť pro školy. „A to nemůžete udělat něco pro lidi?! Potřebujeme to co je v sámoškách, aby bylo ve školách?“ naštvala se Slimáková s tím, že česká vyhláška není tak přísná, jako v zahraničí.

Koberna ji ale obvinil ze lži s tím, že světové zdravotnické organizace toto vůbec neřeší a česká pamlsková vyhláška je dvakrát více přísnější, než jinde. Podle jiného diváka je to ale výhoda, protože rodiče dávají dětem to co považují za vhodné. Koberna dodal, že vyhlášce vyhovuje například odstředěné mléko nebo nízkotučný tvaroh, což jsou věci, které mnohdy nejedí ani rodiče, natožpak děti. Naopak nevyhovuje kupříkladu Pribináček, který obsahuje dvě a půl lžičky cukru na 88 gramů, což je jedno balení. Koberna ale tvrdí, že takový produkt obsahuje i tuky a další látky a tuto normu nikdy splnit nemůže.

Divák z publika z Asociace ředitelů gymnázií upozornil, že v realitě nemá bufet asistenty, který by mu sháněl a hledal, co vyhlášce vyhovuje a co ne. Studenti se pak takovým bufetům akorát smějí a své jídlo si stejně nosí z domu. „Ty limity jsou tak ostře nalinkované, že je neberou vážně,“ vysvětlil s tím, že tomu, že si děti nemohou koupit jogurt s marmeládou, se směje i on. Bohdalová následně přiznala, že většina škol své bufety stejně nemá a svačiny dětem dělají rodiče.

Coca Cola nevadí?

Chalánková upozornila, že vyhláška byla napasována na regulaci reklamy ve školách, přitom běží školní turnaj Coca Cola Cup, a to pod záštitou ministerstva školství. Koberna se následně přidal s tím, že obezita se v Česku nešíří, ale naopak klesá, a i to považuje za pokrytectví. Poté dodal, že jeho děti na pastvu nikdo hnát nebude. „Vy si dávejte dětem co chcete, ale ve škole si to kupovat nebudou!“ zareagovala Slimáková s tím, že rodiče mohou dětem do škol dát co chtějí.

Jílková poté poukázala na další paradox. Strava, kterou mohou jíst děti v mateřských školách, je dětem od šesti let díky vyhlášce zakázána. Podle diváka z publika, ředitele základní a mateřské školy, je to divné, což přiznává i Slimáková. Podle ní ale jde o to, že se udělala jedna vyhláška, kterou se nedaří kvůli odpůrcům dokončit, a poté se udělá druhá.

Podle Jílkové je ale ve vyhlášce další problém, a to u víceletých gymnázií, kdy na některých bufetech visí cedule zakazující vstup dětem mladším patnácti let, neboť se zde prodávají věci pro starší žáky, které vyhlášce nepodléhají. Ptala se proto, co mají lidé takovým dětem říkat, na což jí nedokázala odpovědět ani Bohdalová, ani Slimáková. „Já se vás ptám, co mají takovým dětem říkat!“ naštvala se Jílková na Slimákovou.

Bohdalová poté přiznala, se s vyhláškou se dá nadále pracovat. Podle diváků jde totiž o to, že vyhláška zakazuje například i jogurty, nikdo ale nepochybuje o tom, že by měla platit na slazené nápoje. „Je ale tak složité dávat do jogurtů míň cukru?“ opáčila. „My vám vyrobíme cokoliv, ale musí to někdo koupit. Tam se cukr nedává, máte to úplně pomatený, kde jste na to přišly?“ zeptal se směrem k Bohdalové a Slimákové.

Selekce podle občanek

Další divák uvedl, že v jeho víceletém gymnáziu je potřeba při vstupu do bufetu ukazovat občanský průkaz, na základě čehož si žáci poté mohou nakoupit, co jim vyhláška dovolí, resp. nezakazuje. Podle něj se ale děti cítí trapně. Poté se dotázal, proč se stravování dětí nenechá na rodičích, s čímž souhlasí i Chalánková. Kratochvíli vidí vidí další problém v tom, že řada schválených výrobků je drahá a děti si je za vysoké peníze nekoupí, na druhou stranu na nich ale bufet nemůže zkrachovat.

Chalánková jako dětská lékařka uvedla, že jediný zdroj energie pro mozkovou činnost dětí je glukóza, která jim je vyhláškou odpírána. Kaloricky chudé jsou ale i obědy a hrozí, že děti začnou hladovět a objeví se mentální anorexie nebo osteoporóza, pokud nedostanou dívky dostatek vápníku. „Takže vy tvrdíte, že děti mají málo cukru, protože jim neprodáváme sladkosti v bufetech?“ vysmála se jí Slimáková.

To ale naštvalo Jílkovou: „Kdo tady hájí, že se má prodávat čokoláda! My tady mluvíme o mléčných výrobcích!“ okřikla Slimákovou. „Víte co, paní Jílková? Děti mají mít snídani. Vy si myslíte, že škola musí dodávat svačiny?“ reagovala Slimáková. „Paní doktorko, vy se vyhýbáte odpovědi!“ odsekla Jílková. Podle Slimákové by děti mohly dostat ve školách ovoce nebo tvaroh, což podle ní sní. Jílková si ale myslí opak. Kratochvíl jí dal za pravdu a tvrdí, že děti o to zájem nemají.

Jílková následně citovala odborníky a uvedla, že většina dívek trpících anorexií k této poruše přišla na základě posedlosti zdravou stravou. Divák z publika posléze uvedl, že vyhláška není dokonalá, její myšlenka je ale správná. Dodal, že vyhláška se dá změnit. Jiná studentka uvedla, že hlad je nejlepší kuchař a pokud by jako mladá měla hlad, tak by si koupila i tu zdravou stravu. Další studentka podotkla, že vyhláška se týká víceletých gymnázií i v tom ohledu, že si starší studenti mnohdy nemohou koupit co chtějí, protože to jejich bufet nenabízí. „Můžeme kouřit cigarety, pít alkohol, řídit auto, ale nemůžeme si koupit co chceme,“ uvedla.

„Paní doktorky, my jsme slyšeli, že obézních dětí je 24 procent. Uvědomujete si, že velká část dětí v růstu jsou ale hubení?“ zeptala se následně Jílková Slimákové. Ta nikomu nedoporučila odtučněná jídla, nevysvětlila ale, proč nemohou děti dostat normální jogurt. Podle Koberny navíc žádná legislativa nestanovuje, která potravina je zdravá a která nezdravá. Nikoho například nezajímá energetický příjem a výdej.

Divák z publika, ředitel školy, poté navrhnul, že bufety zkrátka zruší a celá vyhláška bude k ničemu. „Nám je to upřímně jedno jestli tam budou nebo ne,“ dodal.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Michaela Jílková obezita, nadváha, hubnutí stravování děti Školství

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy