Trapné, chcete mít mentální děti?! Jílková seřvala doktorku, přidali se i další

Praha – Máte představu o tom, co jedí vaše děti ve školách? Ve většině případů se nemusíte obávat, stát stravování školáků pohlídá za vás. Je ale takzvaná pamlsková vyhláška ku prospěchu, nebo je zbytečně přísná a omezující? O tom se dnes debatovalo v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Na téma stravování ve školách dnes v pořadu Máte slovo diskutovali místopředsedkyně poslaneckého školského výboru Vlasta Bohdalová, místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková, výživová specialistka Margit Slimáková, představitel Potravinářské komory Miroslav Koberna, zastánkyně zdravé stravy Blanka Turturro a zástupce provozovatele školního bufetu David Kratochvíl.

Podle Kratochvíla bylo nutné, aby školní bufety přešly na nový sortiment. Ten se skládal například z kukuřice, mrkví a dalšího ovoce a zeleniny, což děti nezaujalo. Problém nastal například ve chvíli, kdy děti vyžadovaly na kukuřici sůl, tu ale bufety poskytovat nesmí. Bohdalová ale vidí větší problém v tom, že čtvrtina dětí ve školách trpí nadváhou. Následně vyjmenovala několik povolených potravin s tím, že kdo chce, může poskytovat dětem například i jogurty.

Chalánková se domnívá, že vyhláška je naprosto zbytečná a měly by si samy školy regulovat, co se bude prodávat. Nepopírá, že by měly bufety nabízet zdravou stravu, musí o ně ale mít děti zájem. Podle Turturro byly dříve v nabídce například pizzy nebo brambůrky, a přesto se silně kalorické výrobky moc neprodávaly, zamýšlí se proto nad tím, komu pamlsková vyhláška vlastně slouží.

Děti nesmí koblihy, polotovar ano?

Kratochvíl upozornil na to, že dětem se paradoxně může nabízet bílé pečivo nebo zmrazené polotovary, ale nikoliv čerstvé výrobky. Slimáková ale vyhlášku chválí a tvrdí, že regulace je potřeba proto, že 86 procent věcí prodávaných před ní patřilo do kategorie, která se ve školních bufetech objevovat nemá. Podle diváka z publika tím pádem ale podporujeme zahraniční výrobce, protože česká kobliha z pekárny se prodávat nesmí, naopak zahraniční zmrazené koblihy ano.

Slimáková v reakci uvedla, že ve skutečnosti nejde o to, jestli se může nebo nemůže prodávat celozrnné pečivo, ale o to, kolik v něm je například soli. Podle diváka z publika ale nemohou pekaři vyrábět zvlášť výrobky pro obchody a zvlášť pro školy. „A to nemůžete udělat něco pro lidi?! Potřebujeme to co je v sámoškách, aby bylo ve školách?“ naštvala se Slimáková s tím, že česká vyhláška není tak přísná, jako v zahraničí.

Koberna ji ale obvinil ze lži s tím, že světové zdravotnické organizace toto vůbec neřeší a česká pamlsková vyhláška je dvakrát více přísnější, než jinde. Podle jiného diváka je to ale výhoda, protože rodiče dávají dětem to co považují za vhodné. Koberna dodal, že vyhlášce vyhovuje například odstředěné mléko nebo nízkotučný tvaroh, což jsou věci, které mnohdy nejedí ani rodiče, natožpak děti. Naopak nevyhovuje kupříkladu Pribináček, který obsahuje dvě a půl lžičky cukru na 88 gramů, což je jedno balení. Koberna ale tvrdí, že takový produkt obsahuje i tuky a další látky a tuto normu nikdy splnit nemůže.

Divák z publika z Asociace ředitelů gymnázií upozornil, že v realitě nemá bufet asistenty, který by mu sháněl a hledal, co vyhlášce vyhovuje a co ne. Studenti se pak takovým bufetům akorát smějí a své jídlo si stejně nosí z domu. „Ty limity jsou tak ostře nalinkované, že je neberou vážně,“ vysvětlil s tím, že tomu, že si děti nemohou koupit jogurt s marmeládou, se směje i on. Bohdalová následně přiznala, že většina škol své bufety stejně nemá a svačiny dětem dělají rodiče.

Coca Cola nevadí?

Chalánková upozornila, že vyhláška byla napasována na regulaci reklamy ve školách, přitom běží školní turnaj Coca Cola Cup, a to pod záštitou ministerstva školství. Koberna se následně přidal s tím, že obezita se v Česku nešíří, ale naopak klesá, a i to považuje za pokrytectví. Poté dodal, že jeho děti na pastvu nikdo hnát nebude. „Vy si dávejte dětem co chcete, ale ve škole si to kupovat nebudou!“ zareagovala Slimáková s tím, že rodiče mohou dětem do škol dát co chtějí.

Jílková poté poukázala na další paradox. Strava, kterou mohou jíst děti v mateřských školách, je dětem od šesti let díky vyhlášce zakázána. Podle diváka z publika, ředitele základní a mateřské školy, je to divné, což přiznává i Slimáková. Podle ní ale jde o to, že se udělala jedna vyhláška, kterou se nedaří kvůli odpůrcům dokončit, a poté se udělá druhá.

Podle Jílkové je ale ve vyhlášce další problém, a to u víceletých gymnázií, kdy na některých bufetech visí cedule zakazující vstup dětem mladším patnácti let, neboť se zde prodávají věci pro starší žáky, které vyhlášce nepodléhají. Ptala se proto, co mají lidé takovým dětem říkat, na což jí nedokázala odpovědět ani Bohdalová, ani Slimáková. „Já se vás ptám, co mají takovým dětem říkat!“ naštvala se Jílková na Slimákovou.

Bohdalová poté přiznala, se s vyhláškou se dá nadále pracovat. Podle diváků jde totiž o to, že vyhláška zakazuje například i jogurty, nikdo ale nepochybuje o tom, že by měla platit na slazené nápoje. „Je ale tak složité dávat do jogurtů míň cukru?“ opáčila. „My vám vyrobíme cokoliv, ale musí to někdo koupit. Tam se cukr nedává, máte to úplně pomatený, kde jste na to přišly?“ zeptal se směrem k Bohdalové a Slimákové.

Selekce podle občanek

Další divák uvedl, že v jeho víceletém gymnáziu je potřeba při vstupu do bufetu ukazovat občanský průkaz, na základě čehož si žáci poté mohou nakoupit, co jim vyhláška dovolí, resp. nezakazuje. Podle něj se ale děti cítí trapně. Poté se dotázal, proč se stravování dětí nenechá na rodičích, s čímž souhlasí i Chalánková. Kratochvíli vidí vidí další problém v tom, že řada schválených výrobků je drahá a děti si je za vysoké peníze nekoupí, na druhou stranu na nich ale bufet nemůže zkrachovat.

Chalánková jako dětská lékařka uvedla, že jediný zdroj energie pro mozkovou činnost dětí je glukóza, která jim je vyhláškou odpírána. Kaloricky chudé jsou ale i obědy a hrozí, že děti začnou hladovět a objeví se mentální anorexie nebo osteoporóza, pokud nedostanou dívky dostatek vápníku. „Takže vy tvrdíte, že děti mají málo cukru, protože jim neprodáváme sladkosti v bufetech?“ vysmála se jí Slimáková.

To ale naštvalo Jílkovou: „Kdo tady hájí, že se má prodávat čokoláda! My tady mluvíme o mléčných výrobcích!“ okřikla Slimákovou. „Víte co, paní Jílková? Děti mají mít snídani. Vy si myslíte, že škola musí dodávat svačiny?“ reagovala Slimáková. „Paní doktorko, vy se vyhýbáte odpovědi!“ odsekla Jílková. Podle Slimákové by děti mohly dostat ve školách ovoce nebo tvaroh, což podle ní sní. Jílková si ale myslí opak. Kratochvíl jí dal za pravdu a tvrdí, že děti o to zájem nemají.

Jílková následně citovala odborníky a uvedla, že většina dívek trpících anorexií k této poruše přišla na základě posedlosti zdravou stravou. Divák z publika posléze uvedl, že vyhláška není dokonalá, její myšlenka je ale správná. Dodal, že vyhláška se dá změnit. Jiná studentka uvedla, že hlad je nejlepší kuchař a pokud by jako mladá měla hlad, tak by si koupila i tu zdravou stravu. Další studentka podotkla, že vyhláška se týká víceletých gymnázií i v tom ohledu, že si starší studenti mnohdy nemohou koupit co chtějí, protože to jejich bufet nenabízí. „Můžeme kouřit cigarety, pít alkohol, řídit auto, ale nemůžeme si koupit co chceme,“ uvedla.

„Paní doktorky, my jsme slyšeli, že obézních dětí je 24 procent. Uvědomujete si, že velká část dětí v růstu jsou ale hubení?“ zeptala se následně Jílková Slimákové. Ta nikomu nedoporučila odtučněná jídla, nevysvětlila ale, proč nemohou děti dostat normální jogurt. Podle Koberny navíc žádná legislativa nestanovuje, která potravina je zdravá a která nezdravá. Nikoho například nezajímá energetický příjem a výdej.

Divák z publika, ředitel školy, poté navrhnul, že bufety zkrátka zruší a celá vyhláška bude k ničemu. „Nám je to upřímně jedno jestli tam budou nebo ne,“ dodal.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Michaela Jílková obezita, nadváha, hubnutí stravování děti Školství

Aktuálně se děje

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Zelenského vymodlené rakety zkomplikují válku. Povolení k užití ATACMS v Rusku je Bidenovo dědictví Trumpovi

Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena povolit Ukrajině použití amerických raket dlouhého doletu ATACMS na území Ruska přichází ve známém vzorci, který provází americkou podporu Kyjevu. Po měsících odmítání a obav z eskalace války se Bílý dům nakonec rozhodl vyhovět ukrajinské žádosti – podobně jako tomu bylo u systémů HIMARS, tanků Abrams nebo stíhaček F-16. Upozornil na to server CNN.

včera

Joe Biden

Biden povolil Ukrajině použití amerických zbraní na území Ruska

Prezident USA Joe Biden udělil Ukrajině povolení využívat výkonné americké zbraně dlouhého doletu přímo na ruském území. Toto rozhodnutí, které podle vysoce postaveného amerického úředníka přichází ve chvíli, kdy Rusko posiluje svou obranu a využívá severokorejské vojáky, představuje zásadní posun v americké strategii vůči válce na Ukrajině. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

včera

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

včera

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

včera

včera

včera

včera

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

včera

16. listopadu 2024 22:24

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

16. listopadu 2024 22:18

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno 16. listopadu 2024 22:04

Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová

Šestý díl třinácté řady populární televizní show StarDance skončil. Přinesl kromě hromadného tance také první maximální počet bodů pro jeden z párů. Soutěž nakonec opustila Jana Paulová s Robinem Ondráčkem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy