Je Brabec pod tlakem agrobaronů? U Jílkové se řešilo sucho a moderátorka dostala kytici

Několik obcí už vydalo zákaz napouštění bazénů, umývání automobilů a zalévání zahrad. Navzdory vydatným srážkám a záplavám zůstává sucho i nadále jedním ze stěžejních problémů naší země. Bojuje se s ním dostatečně dost, abychom jednou nemuseli bojovat s nedostatkem pitné vody?

O ožehavém tématu se diskutovalo ve čtvrtečním pořadu Máte slovo Michaely Jílkové a mezi hlavními hosty vystoupili Richard Brabec, ministr životního prostředí (ANO), Jan Farský, předseda poslaneckého klubu STAN, Petr Kubala, generální ředitel Povodí Vltavy, Jiří Malík, předseda spolku Živá voda a známý ekolog, Bohumír Jánský, hydrolog, geograf a objevitel pramenů Amazonky a František Beránek, občan z Kopanin - Doubravy u Aše, jemuž vysychá studna. 

"Máte nějaký důkaz, že vláda, jak Vy tvrdíte, bojuje se suchem hlavně pusou?," zahájila moderátorka Jílková diskuzi dotazem na poslance Farského. Bylo jí odpovězeno, že česká půda se v poslední době potýká především s erozí, která způsobuje miliardové škody. Zamezit by jí mohlo přijetí protierozní vyhlášky, která je ale už od roku 2007 zaparkovaná na Ministerstvu životního prostředí. 

Ministr Brabec ale oponoval, že vyhláška nic neřeší, nýbrž je pouze jakýmsi prováděcím předpisem zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Platit ale začne platit od prvního ledna příštího roku. Pomalost připsal lobbingu zemědělců a agrárních komor, kteří jsou dost konzervativní, a mají problém snižovat půdní bloky. "Jestli nám opozice, která z principu musí kritizovat vládu, vyčítá, že nemá protierozní vyhlášku, pak nemá dostatek argumentů," dopověděl. 

"Za tři roky jsme přišli o 30 miliard korun a 60 milionů tun půdy," oponoval Farský. Podle něj je chybou, že Brabcův resort nic nevyjednal s Agrární komorou ČR. Navíc většina zemědělců je zodpovědná. Problematičtí jsou pouze takzvaní agrobaroni, které irituje, že by se museli přizpůsobit novým podmínkám, včetně jiného způsobu orání a střídání plodin. Oni by sice přišli o milionové zisky, ale Česku to z dlouhodobého hlediska finančně ulevilo. 

Podléhá Brabec ministru zemědělství?

Následovala výměna názorů mezi Brabcem a Farským, kdo je vlastně více či méně zodpovědný. "Opozice říká, že Vy, ač údajně bojujete za dostatek vody, podléháte ministru zemědělství," vložila se do toho moderátorka. "Oni musejí být slyšet. Vždyť celá řada lidí z jejich strany byla před minulými lety u vlády a proti suchu neudělali vůbec nic. Zato my jsme za šest let uskutečnili 18 tisíc projektů," bránil se Brabec. Připustil ale střet zájmů mezi enviroresortem a agroresortem. 

Následovaly dohady o komisi "Voda sucho", v němž mimo jiné figuruje i předseda lidovců Marián Jurečka. Podle Farského se navzdory slibům nic neudělalo. Brabec ale pořád mluvil o několika projektech, včetně výstavby několika tůní, remízků, rybníků, mokřadů a podpory zachycování dešťové vody. Malík z projektu Živá voda sice veškerá opatření označil za chválihodná, ale pomalá. Je důležité mít nějaký systematický plán na zadržování vody. V čem přesně by spočíval, přesně nevysvětlil, ač se jej k tomu Jílková snažila dotlačit. 

Ředitel Kubala na to argumentoval, že Malíkovy myšlenky jsou jistě chvályhodné, ale bohužel idealistické. Ukázal posléze fotografii řeky Stropnice, která byla napřímená jako kompenzační opatření z důvodu vybudování jaderné elektrárny Temelín. Povodí Vltavy pak z toho udělalo v rámci podpory retence vody v krajině takzvanou revitalizaci vody v krajině a ukázal jiný obrázek, kde se řeka naopak klikatila. Aby se ale takové věci daly udělat, tak narážejí na byrokracii - stavební povolení atd. Devět let se ty věci chystají a rok a půl realizují. 

"V říjnu budete už sedm let ve funkci. Měl jsem jste tedy dostatek času hodně věcí vytvořit a hodně věcí se Vám i povedlo. Ale musím Vám říct, že v roce 2011 jsem na zelené louce dělal rybník na Chebsku, a to bez dotací. Mít dotace je v mém případě nemyslitelné. Když běžný člověk chodí na dvě a tři směny do práce, doma pracuje a chce si ještě pro potěšení udělat rybník, tak nemá čas vyběhávat všechna povolení a razítka. Sama realizace trvá až čtyři roky," vysvětlil Beránek své zkušenosti coby běžného občana.

Máme zdecimovanou krajinu, všechno dlouho trvá. Je to tragédie

Dále ještě dodal, že jelikož jedná férově, tak nemá problém s úředníky. Ti se ale bojí leccos dělat zrychleně, aby nebyli podezíráni z korupce. Brabec řekl, že se opravdu ve svém resortu a ve spolupráci s dalšími lidmi toto napravit, a ta jednání zrychlit. Slíbil Beránkovi, že se po odvysílání sejdou, aby se mu mohl svěřit s podrobnějšími detaily své situace. Jánský konstatoval, že Česko má zdecimovanou krajinu už od konce druhé světové války. Komunisté jí také moc nepomohli, ale to ani následná demokracie. Všechno dlouho trvá. Když to srovná s Německem a Švýcarskem, kde studoval, tak je to naprostá tragédie. Pochválil ale vládu za spolupráci mezi resorty, s čímž se setkal snad poprvé. Dotace považuje za problém.

"Ze Státního fondu životního prostředí jsme vyčerpali asi devět dotací a musím říct, že jsem se zatím nesetkala s lepšími úředníky než tam. Nikdy se mi nestalo, že by neporadili nebo nepomohli, když mě vydíraly stavební firmy, s jejichž prací jsem nebyla spokojená, ale kvůli projektu jí musela zaplatit. Každopádně dotace jsou nastaveny nesrozumitelně," stěžovala si starostka Pecková z publika. Kubala dále ještě také informoval, že přicházejí na řadu nové programy, které by byla škoda nevyužít. Brabec mimo jiné připustil, že se dříve lidé stěhovali tam, kde je plyn nebo elektřina, dnes je pro ně rozhodující voda.

V blížícím se závěru diskuze dostala ještě také prostor veřejnost. "Já bych se chtěla podělit o takové počty, které jsem si dělala. Ministr Brabec zmiňoval, že v minulém roce jste zvládli podpořit celkem sto mokřadů, tůní a rybníků, a když se podíváme, o kolik jsme jich přišli za úplné století, tak to je téměř milion hektarů. Když si to spočítáte, tak tímto tempem bychom se dostali k obnově těchto důležitých prvků za zhruba 1300 let, a pokud zvýšíme tempo, tak možná za 130 let," postěžovala si paní. Jílková oznámila konec, načež jí ještě Beránek předal kytici, a poděkoval jí za její práci. Příští týden se už vysílat nebude kvůli letním prázdninám.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.
Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Jezte sedmikrásky, jsou výborné," doporučila příznivkyně čínské medicíny

Pořad Máte slovo Michaely Jílkové se opět začíná věnovat i jiným tématům než je koronavirus. Vzhledem k blížícímu se létu se nemalá část lidí snaží shodit to, co nabrala během karantény. Jak toho ale docílit, aniž bychom si poškodili zdraví, případně se vyhnuli jojo efektu, kdy po dietě nabereme ještě více kil než před ní?

Více souvisejících

Máte slovo Sucho Michaela Jílková Klimatické změny zemědělství

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 7 minutami

před 17 minutami

Ursula von der Leyenová

EK chce zaplatit poválečnou obnovu Ukrajiny ze zabavených ruských peněz

Evropská komise navrhuje zabavit majetek, který země Evropské unie zmrazily Rusku v reakci na invazi na Ukrajinu. Oznámila to dnes předsedkyně komise Ursula von der Leyenová, podle níž by konfiskované jmění mělo sloužit pro náhradu válečných škod a poválečnou obnovu Ukrajiny. Unijní exekutiva rovněž navrhuje vytvořit zvláštní mezinárodní tribunál pro ruské válečné zločiny, řekla její šéfka.

Aktualizováno před 23 minutami

před 40 minutami

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Sněmovna jedná o rozpočtu na příští rok. Vláda počítá se schodkem 295 miliard

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) předpokládá, že vládou navrhovaný státní rozpočet bude nutné v příštím roce novelizovat, protože bude třeba přepracovat jeho výdajovou stranu. Řekla to v úvodu dnešního třetího čtení státního rozpočtu na příští rok. Poslanci budou muset před schvalováním rozpočtu rozhodnout o 62 pozměňovacích návrzích na přesuny peněz. Vládní návrh počítá se schodkem 295 miliard korun proti letošnímu schválenému schodku 375 miliard korun.

před 1 hodinou

Tesla model S

Tesla ztrácí podíl na americkém trhu. Konkurence je levnější

Americká automobilka Tesla, v jejímž čele stojí miliardář Elon Musk, zůstává jedničkou na trhu s elektromobily ve Spojených státech. Její tržní podíl se však snižuje, protože konkurenti uvádějí na trh čím dál více cenově dostupnějších modelů. Vyplývá to ze zprávy společnosti S&P Global Mobility. 

před 1 hodinou

PhDr. Petr Just, Ph.D., český politolog a vysokoškolský pedagog vyučující na Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a dalších vysokých školách.

25 let od pádu Klausovy vlády. Příběh o „zradě“ zcela zastínil podstatu celé krize, soudí politolog Just

Před pětadvaceti lety, 30. listopadu 1997, podala demisi druhá vláda Václava Klause. Vyvrcholila tím rychlá a velmi dynamická krize koaličního kabinetu ODS, KDU-ČSL a ODA, která se nejvíce odvíjela od odhalených nesrovnalostí ve financování první uvedené strany, jejímž byl Klaus předsedou. I z důvodu, že se jednalo o první větší tuzemskou vládní krizi od listopadu 1989, měla značný dopad na další vývoj české politiky, a to ve více rovinách, uvádí politolog Petr Just v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Vedoucí katedry politologie a anglofonních studií Metropolitní univerzity Praha v něm rovněž přiblížil další faktory pádu vlády i to, jak Klausem vytvořená a následně v mediálním prostoru vytvořená teze o zradě jeho nejbližších spolupracovníků otočila interpretaci tehdejších událostí. 

před 1 hodinou

Německo, ilustrační foto

Německo zavádí jízdenku platnou po celé zemi. Vyjde na 1200 korun měsíčně

Německo zavede cenově dostupnou celoněmeckou jízdenku pro regionální a městskou hromadnou dopravu nejdříve od dubna nadcházejícího roku. Dohodli se na tom regionální ministři dopravy se svým spolkovým kolegou Volkerem Wissingem, který chtěl původně jízdenku zavést od počátku roku. Jízdenka bude stát 49 eur na měsíc (1200 Kč), spolková vláda a spolkové země ale dosud nevyřešily podrobnosti financování.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Agrofert

Agrofert se snaží ovládnout naši zemi, varuje Rychetský. Doufá, že nový soud nebude jeho součástí

Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský se v rozhovoru pro Aktuálně.cz před prezidentskou volbou nepřímo vymezil vůči kandidátu Andreji Babišovi (ANO). Sice jej přímo nejmenoval, ale vyjádřil naději, že ÚS, který čeká od příštího roku postupná obměna, nebude "součástí Agrofertu". Právě Babiš je zakladatelem Agrofertu, který později vložil do svěřenského fondu.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie

Studie: Rostlinná strava může snížit riziko rakoviny střev u mužů o 22 procent

Konzumace rostlinné stravy bohaté na zeleninu, celozrnné výrobky, ořechy a luštěniny může u mužů snížit riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku o více než pětinu. Informoval o tom list The Guardian s odkazem na rozsáhlou studii amerických a jihokorejských vědců, kterým se ale nepodařilo potvrdit podobnou souvislost u žen.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

pařížští hasiči, ilustrační fotografie (autor: Oscar Brouchot)

Zloději ve Francii odčerpali palivo z nádrže hasičům

Ve francouzském departementu Hautes-Alpes poblíž Grenoblu se v posledních týdnech množí krádeže pohonných hmot z nádrží zaparkovaných aut. V polovině listopadu zloději vyprázdnili i nádrže dvou hasičských vozidel, napsala dnes stanice BFM TV na svém serveru.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

rozbouřené moře, autor: Łukasz Zięba

Řecký ostrov Evia zasáhla dvě zemětřesení

Řecký ostrov Evia dnes zasáhla dvě zemětřesení o síle 5,0 a 4,8 stupně. Silné otřesy podle agentury AP pocítili i obyvatelé Atén, žádné oběti ani významné škody ale nejsou hlášeny.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Trump čelí kritice řady republikánů kvůli setkání s antisemitou

Lídr republikánů ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy prolomil mlčení ohledně nedávného setkání bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa s krajně pravicovým komentátorem Nickem Fuentesem, s nímž exprezident před týdnem povečeřel ve svém sídle na Floridě. Podle McCarthyho není pro Fuentesovy názory v Republikánské straně místo. Setkání kritizovala také řada dalších vysoce postavených republikánů, uvedla dnes agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Další zprávy