Několik obcí už vydalo zákaz napouštění bazénů, umývání automobilů a zalévání zahrad. Navzdory vydatným srážkám a záplavám zůstává sucho i nadále jedním ze stěžejních problémů naší země. Bojuje se s ním dostatečně dost, abychom jednou nemuseli bojovat s nedostatkem pitné vody?
O ožehavém tématu se diskutovalo ve čtvrtečním pořadu Máte slovo Michaely Jílkové a mezi hlavními hosty vystoupili Richard Brabec, ministr životního prostředí (ANO), Jan Farský, předseda poslaneckého klubu STAN, Petr Kubala, generální ředitel Povodí Vltavy, Jiří Malík, předseda spolku Živá voda a známý ekolog, Bohumír Jánský, hydrolog, geograf a objevitel pramenů Amazonky a František Beránek, občan z Kopanin - Doubravy u Aše, jemuž vysychá studna.
"Máte nějaký důkaz, že vláda, jak Vy tvrdíte, bojuje se suchem hlavně pusou?," zahájila moderátorka Jílková diskuzi dotazem na poslance Farského. Bylo jí odpovězeno, že česká půda se v poslední době potýká především s erozí, která způsobuje miliardové škody. Zamezit by jí mohlo přijetí protierozní vyhlášky, která je ale už od roku 2007 zaparkovaná na Ministerstvu životního prostředí.
Ministr Brabec ale oponoval, že vyhláška nic neřeší, nýbrž je pouze jakýmsi prováděcím předpisem zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Platit ale začne platit od prvního ledna příštího roku. Pomalost připsal lobbingu zemědělců a agrárních komor, kteří jsou dost konzervativní, a mají problém snižovat půdní bloky. "Jestli nám opozice, která z principu musí kritizovat vládu, vyčítá, že nemá protierozní vyhlášku, pak nemá dostatek argumentů," dopověděl.
"Za tři roky jsme přišli o 30 miliard korun a 60 milionů tun půdy," oponoval Farský. Podle něj je chybou, že Brabcův resort nic nevyjednal s Agrární komorou ČR. Navíc většina zemědělců je zodpovědná. Problematičtí jsou pouze takzvaní agrobaroni, které irituje, že by se museli přizpůsobit novým podmínkám, včetně jiného způsobu orání a střídání plodin. Oni by sice přišli o milionové zisky, ale Česku to z dlouhodobého hlediska finančně ulevilo.
Podléhá Brabec ministru zemědělství?
Následovala výměna názorů mezi Brabcem a Farským, kdo je vlastně více či méně zodpovědný. "Opozice říká, že Vy, ač údajně bojujete za dostatek vody, podléháte ministru zemědělství," vložila se do toho moderátorka. "Oni musejí být slyšet. Vždyť celá řada lidí z jejich strany byla před minulými lety u vlády a proti suchu neudělali vůbec nic. Zato my jsme za šest let uskutečnili 18 tisíc projektů," bránil se Brabec. Připustil ale střet zájmů mezi enviroresortem a agroresortem.
Následovaly dohady o komisi "Voda sucho", v němž mimo jiné figuruje i předseda lidovců Marián Jurečka. Podle Farského se navzdory slibům nic neudělalo. Brabec ale pořád mluvil o několika projektech, včetně výstavby několika tůní, remízků, rybníků, mokřadů a podpory zachycování dešťové vody. Malík z projektu Živá voda sice veškerá opatření označil za chválihodná, ale pomalá. Je důležité mít nějaký systematický plán na zadržování vody. V čem přesně by spočíval, přesně nevysvětlil, ač se jej k tomu Jílková snažila dotlačit.
Ředitel Kubala na to argumentoval, že Malíkovy myšlenky jsou jistě chvályhodné, ale bohužel idealistické. Ukázal posléze fotografii řeky Stropnice, která byla napřímená jako kompenzační opatření z důvodu vybudování jaderné elektrárny Temelín. Povodí Vltavy pak z toho udělalo v rámci podpory retence vody v krajině takzvanou revitalizaci vody v krajině a ukázal jiný obrázek, kde se řeka naopak klikatila. Aby se ale takové věci daly udělat, tak narážejí na byrokracii - stavební povolení atd. Devět let se ty věci chystají a rok a půl realizují.
"V říjnu budete už sedm let ve funkci. Měl jsem jste tedy dostatek času hodně věcí vytvořit a hodně věcí se Vám i povedlo. Ale musím Vám říct, že v roce 2011 jsem na zelené louce dělal rybník na Chebsku, a to bez dotací. Mít dotace je v mém případě nemyslitelné. Když běžný člověk chodí na dvě a tři směny do práce, doma pracuje a chce si ještě pro potěšení udělat rybník, tak nemá čas vyběhávat všechna povolení a razítka. Sama realizace trvá až čtyři roky," vysvětlil Beránek své zkušenosti coby běžného občana.
Máme zdecimovanou krajinu, všechno dlouho trvá. Je to tragédie
Dále ještě dodal, že jelikož jedná férově, tak nemá problém s úředníky. Ti se ale bojí leccos dělat zrychleně, aby nebyli podezíráni z korupce. Brabec řekl, že se opravdu ve svém resortu a ve spolupráci s dalšími lidmi toto napravit, a ta jednání zrychlit. Slíbil Beránkovi, že se po odvysílání sejdou, aby se mu mohl svěřit s podrobnějšími detaily své situace. Jánský konstatoval, že Česko má zdecimovanou krajinu už od konce druhé světové války. Komunisté jí také moc nepomohli, ale to ani následná demokracie. Všechno dlouho trvá. Když to srovná s Německem a Švýcarskem, kde studoval, tak je to naprostá tragédie. Pochválil ale vládu za spolupráci mezi resorty, s čímž se setkal snad poprvé. Dotace považuje za problém.
"Ze Státního fondu životního prostředí jsme vyčerpali asi devět dotací a musím říct, že jsem se zatím nesetkala s lepšími úředníky než tam. Nikdy se mi nestalo, že by neporadili nebo nepomohli, když mě vydíraly stavební firmy, s jejichž prací jsem nebyla spokojená, ale kvůli projektu jí musela zaplatit. Každopádně dotace jsou nastaveny nesrozumitelně," stěžovala si starostka Pecková z publika. Kubala dále ještě také informoval, že přicházejí na řadu nové programy, které by byla škoda nevyužít. Brabec mimo jiné připustil, že se dříve lidé stěhovali tam, kde je plyn nebo elektřina, dnes je pro ně rozhodující voda.
V blížícím se závěru diskuze dostala ještě také prostor veřejnost. "Já bych se chtěla podělit o takové počty, které jsem si dělala. Ministr Brabec zmiňoval, že v minulém roce jste zvládli podpořit celkem sto mokřadů, tůní a rybníků, a když se podíváme, o kolik jsme jich přišli za úplné století, tak to je téměř milion hektarů. Když si to spočítáte, tak tímto tempem bychom se dostali k obnově těchto důležitých prvků za zhruba 1300 let, a pokud zvýšíme tempo, tak možná za 130 let," postěžovala si paní. Jílková oznámila konec, načež jí ještě Beránek předal kytici, a poděkoval jí za její práci. Příští týden se už vysílat nebude kvůli letním prázdninám.
Související
"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka
"Jezte sedmikrásky, jsou výborné," doporučila příznivkyně čínské medicíny
Máte slovo , Sucho , Michaela Jílková , Klimatické změny , zemědělství
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Na lince metra C je výluka. Jezdí se náhradní tramvajovou dopravou
před 2 hodinami
Počasí se o víkendu citelně oteplí
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).
Zdroj: Libor Novák