"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Mezi hlavními hosty byli Karel Havlíček, ministr dopravy, průmyslu a obchodu, Jan Papež, místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR, Roman Prymula, vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, Petr Kvoch, majitel zájezdové autobusové dopravy z Pardubic, Jan Herget, ředitel státní agentury CzechTourism, Tomáš Blabla, hoteliér z Valašska a Jana Červenková, zákaznice z Bystřice pod Hostýnem.

Jílková poprosila Papeže, aby odpověděl klientům, zda mají v letošní sezóně jistotu, že bez problémů odjedou na dovolenou, a v pořádku se vrátí. Ten řekl, že pokud si někdo zakoupil před pandemií zájezd do země, kde je situace ještě pořád špatná, pak logicky musí počítat s tím, že se neuskuteční. V takovém případě pak dostane takzvaný lex voucher, který pak bude později moci uplatnit. Cestovní kanceláře jsou pojištěné. Problém je se stornem. Obecně doporučil počkat na zrušení zájezdu.

Na to reagovala Červenková s tím, že měli s manželem odlétat do Egypta. Zájezd jim ale zrušili s tím, že se jim někdo ozve, což se nestalo. Trvá to už tři měsíce. Matky samoživitelky a důchodci navíc mají nárok na vrácení peněz do určité doby. Nikdo s ní ani pořádně nekomunikoval. Voucher dostala teprve až tehdy, když pohrozila medializací. Papež se ale stále odvolával na platné zákony, které se ale někdy problematicky vymáhají. Havlíček zároveň také vysvětlil, že cestovní kanceláře a agentury byly mnohdy přetížené. Jílková na to dodala, že by se mělo s klienty jednat s odbornou péčí a korektně.

Nač poukaz, když nejsou peníze na novou dovolenou?

"K čemu mi pomůže poukaz, když nemám jiné volné peníze na novou dovolenou?," odcitovala Jílková jeden z dotazů z řad veřejnosti. Havlíček odpověděl, že voucher mohou klienti uplatnit už v letošní sezóně, a to nejen na zahraniční, nýbrž i na tuzemskou dovolenou. Diskuze se pak dostala k takzvanému systému semaforu, tedy bezpečnosti cestování. Kvoch si postěžoval na to, že si jej lidé špatně vyložili. To, že je nějaká země zelená, tedy je v ní nízké riziko infekce, neznamená, že do ní lze automaticky cestovat. Polsko například některé lidi vracelo. Mělo by to být podle něj přehlednější. Navíc je potřeba zdůraznit, že semafor platí až od 15. června.

Posléze se začalo hovořit právě o Polsku, kde se situace začíná zhoršovat. Prymula i Havlíček připustili, že se semafor může v závislosti na situaci měnit. Nelze tedy vyloučit, že se některé zelené země stanou oranžovými. Z toho přirozeně vyplývají obavy občanů, aby nevycestovali do bezpečného státu, který se pak následně změní na rizikový. Papež řekl, že se tohle stát nemůže, protože se mapa aktualizuje s předstihem. Navíc se dnes už daří lokalizovat ohniska nákazy. Co se týče služeb, tak každá země má jinou situaci. V některých bude i nadále možný all inclusive a švédské stoly. 

Dále se mluvilo o cenách letů a spojích. Papež varoval před nekalými marketingovými triky s nízkonákladovými aeroliniemi, kdy nabízejí letenku třeba jenom za dva tisíce, ale s příplatkem za zavazadla. Jílková připomněla, že například Smartwings neplánuje létat do Soluně, jak jí potvrdil ČEDOK. Blabla, který se dostal ke slovu, řekl, že navzdory původním obavám to vypadá s letní sezónou dobře, a že hotely mají obsazeno. Optimistický zůstává i vůči podzimu. Havlíček také slíbil, že se stát bude snažit stimulovat a zachraňovat ekonomiku, aby se lidé nebáli o práci, a mohli utrácet. Lidem doporučil tuzemskou turistiku, a to i díky tomu, že letos bude v ČR pravděpodobně méně cizinců než obvykle.

Evropa je bezpečná. V Izraeli je druhá vlna

Havlíček konstatoval, že situace není jednoduchá, a že se česká vláda skutečně snaží pomáhat firmám a podnikatelům prostřednictvím různých programů, ať už jde o antivirus nebo odpouštění zákonných odvodů. Kvoch řekl, že rok 2020 bude problémový. Důvodem bude například rušení školních výletů, jelikož se školy budou spíše snažit dohnat zameškané učivo. Prymula řekl, že v Evropě už je dost zemí, kam se dá cestovat. Ve Francii situace ještě není úplně pod kontrolou, ale Itálie to už zvládá. V Izraeli se objevuje mírná druhá vlna. 

Jílková pak odcitovala další dotaz veřejnosti, zda nejsme nepoučitelní, když jsme navzdory riziku jezdili v březnu lyžovat do Itálie. Papež své dřívější doporučení, aby lidé nerušili své naplánované zájezdy, hájil tím, že už tehdy apeloval na navštěvování lokalit bez karantény. Navíc dnes už jsme v jiné situaci. To, co se stalo v březnu, by se nemělo opakovat. Cestovní kanceláře si tehdy zadělaly na problémy kvůli neznalosti. Prymula apeloval na občany, aby se opravdu nebáli cestovat, a že do spousty zemí už cestovat můžeme, aniž bychom se museli bát.

Červenková vyzvala veřejnost, aby se vzpamatovala, a aby lidé spíš zůstali doma, a podpořili českou ekonomiku. Lochmanová z publika, která hovořila za cestovní agentury, si postěžovala na výpadek zisků, jemuž se média, ani politici nijak nevěnovali. S podporou od státu to také nebylo zrovna nejrůžovější. 25 tisíc nestačilo. Fiala, který po Lochmanové dostal slovo, vyjádřil obavy, aby lidé neobcházeli semafor cestováním z červených zemí přes zelené, a tím pádem bez povinného testu nebo karantény. Prymula i Papež ho ubezpečili, že takový scénář nehrozí. Norsko a Dánsko mají například vůči Švédsku přísný režim. Jílková oznámila konec diskuze a téma příštího týdne, jímž bude sucho.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Jezte sedmikrásky, jsou výborné," doporučila příznivkyně čínské medicíny

Pořad Máte slovo Michaely Jílkové se opět začíná věnovat i jiným tématům než je koronavirus. Vzhledem k blížícímu se létu se nemalá část lidí snaží shodit to, co nabrala během karantény. Jak toho ale docílit, aniž bychom si poškodili zdraví, případně se vyhnuli jojo efektu, kdy po dietě nabereme ještě více kil než před ní?

Více souvisejících

Máte slovo cestování cestovní kanceláře zájezdy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Aktualizováno před 41 minutami

před 44 minutami

včera

Mike Pence

Pence přebírá plnou odpovědnost za tajné dokumenty, jež se u něj našly

Bývalý americký viceprezident Mike Pence dnes prohlásil, že přebírá "plnou odpovědnost" poté, co byly v jeho domě v Indianě nalezeny tajné dokumenty. Informovala o tom agentura AP. Tajné dokumenty, které přitom každá administrativa po skončení funkčního období musí odevzdat Národnímu archivu, se dříve našly také u bývalého prezidenta Donalda Trumpa a současné hlavy státu a zároveň bývalého viceprezidenta Joea Bidena.

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Uprchlíci z Ukrajiny v Česku, ilustrační fotografie.

Vláda od dubna upravuje podporu ukrajinských uprchlíků

Úpravu parametrů podpory ukrajinských uprchlíků, o kterém diskutovali ministři od prosince, dnes schválila vláda. Ministři hlasovali na dálku, sdělil ČTK Jakub Tomek z tiskového odboru Strakovy akademie. Do řádného středečního jednání vlády se nepodařilo vypořádat všechny rozpory, proto vláda přistoupila k jednání per rollam tak, aby stihla novelu schválit včas bez potřeby legislativní nouze, uvedl.

včera

Věra Jourová

Jourová se v Estonsku zasazovala za Rádio Svobodné Rusko

Místopředsedkyně Evropské unie Věra Jourová dnes vyzvala ke spuštění projektu Rádio Svobodné Rusko, ve kterém by nezávislí ruští novináři mohli pracovat bez kremelské cenzury. "Jsem přesvědčena, že máme morální povinnost podporovat demokratické ideály v Rusku. Nikoliv zbraněmi, ale slovy," řekla Jourová v projevu v sídle estonské diplomacie v Tallinnu.

Aktualizováno včera

Mateusz Morawiecki

Morawiecki potvrdil ochotu Polska dát Ukrajině až 60 modernizovaných tanků

Varšava je připravena poslat Ukrajině kromě 14 tanků německé výroby Leopard 2 rovněž 60 modernizovaných tanků, včetně 30 strojů PT-91 Twardy. V rozhovoru s kanadskou stanicí CTV News to řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. Tanky PT-91 Twardy jsou v podstatě modernizované stroje sovětské konstrukce T-72. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes na twitteru Polsku za příslib desítek tanků poděkoval.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Ukrajina si kvůli Orbánovi předvolá maďarského velvyslance

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si předvolá maďarského velvyslance k "otevřenému rozhovoru" kvůli nejnovějším výrokům premiéra Viktora Orbána, uvedl dnes server RBK-Ukrajina s odvoláním na mluvčího resortu. Orbán podle něj přirovnal Ukrajinu k Afghánistánu a označil ji za "zemi nikoho".

včera

Petr Pavel a jeho žena Eva Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: "Generál je náš!" Pavel odvolil mezi svými v Černoučku

Úvodní den druhého kola prezidentské volby odevzdali svůj hlas oba kandidáti. Petr Pavel odvolil v Černoučku v blízkosti hory Říp, kde má trvalé bydliště. Pokud se zítra stane vítězem, na pět let ho vymění za Pražský hrad. Nahradil by tam Miloše Zemana, který zvítězil v předchozích dvou přímých volbách hlavy státu.

včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) vyznamenává své vojáky

Na Donbasu je podle Zelenského napjatá situace

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil v pravidelném večerním projevu situaci na frontě za krajně napjatou, zejména v Doněcké oblasti na východě země, kde ruské síly stupňují své útoky. Rusové podle prezidenta nejen útočí na ukrajinské obranné pozice, ale také ničí všechna města a obce okolo.

včera

Lidé volí v prezidentských volbách.

Výsledky voleb: Kde a jak sledovat zítřejší sčítání hlasů?

Dnes a zítra si lidé vyberou v druhém dějství letošní prezidentské volby čtvrtou hlavu státu v historii samostatné České republiky. Zpravodajství můžete sledovat na našem webu EuroZprávy.cz, včetně sobotního sčítání výsledků. První budou k dispozici po 14. hodině, kdy se uzavřou volební místnosti.

Aktualizováno včera

Vít Rakušan

Rakušan očekává od prezidentských voleb bitvu do posledního hlasu

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan dnes v Kolíně odevzdal svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb občanskému kandidátovi, jeho jméno stejně jako v prvním kole nezveřejnil. Ve dvojici kandidátů pro druhé kolo je občanským kandidátem bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel. Jeho protikandidát a předseda hnutí ANO Andrej Babiš podal kandidaturu s podpisy 56 poslanců ANO. Občanský kandidát má podle Rakušana větší potenciál společnost spojit. 

včera

Miloš Vystrčil

Důležitý bude nejen vítěz voleb, ale i náskok, s jakým vyhraje, míní Vystrčil

Na uklidnění společnosti rozjitřené kampaní před prezidentskými volbami bude mít vliv nejen to, kdo volby vyhraje, ale také s jak rozhodným náskokem, řekl dnes ČTK předseda Senátu Miloš Vystrčil při hlasování v Telči na Jihlavsku. Počítá s vysokou volební účastí. Volební místnosti se otevřely dnes ve 14:00, lidé vybírají mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem (ANO).

včera

Ivan Bartoš volí v prezidentských volbách.

Bartoš take kritizuje Babiše, ve strašení podle něj příliš daleko

Předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, který dnes krátce před 17:00 odvolil v budově základní školy v Sázavské ulici v Praze, novinářům nepřímo potvrdil, že dal hlas Petru Pavlovi. Rozhodoval se snadno, dodal. "Představa, že bych volil Andreje Babiše, snad ani nikoho historicky nemohla napadnout," řekl. Babiš podle něj v kampani například se strašením zašel příliš daleko.

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

WHO registrovala v minulém týdnu téměř 40 tisíc úmrtí souvisejících s covidem

Téměř 40.000 mrtvých v souvislosti s covidem-19 registrovala v minulém týdnu Světová zdravotnická organizace (WHO). Více než polovina z nich připadla na Čínu. Na zasedání krizového výboru WHO, který posuzuje, jestli pandemie stále představuje globální stav nouze, to dnes podle agentury Reuters uvedl šéf organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus.

včera

Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Putin útočil na Kyjev i při připomínce sovětského podílu na ukončení holokaustu

Ruský prezident Vladimir Putin u příležitosti dnešního Mezinárodního dne památky obětí holokaustu uvedl, že s nacistickými plány na vyvraždění Židů a dalších národů skoncoval především Sovětský svaz. Rovněž zopakoval své tvrzení, že ruští vojáci, kteří na jeho rozkaz vpadli loni v únoru na Ukrajinu, bojují proti "neonacistům". Kyjev naopak obviňuje ruského vůdce, že vede genocidní válku a že se ruští vojáci dopouštějí válečných zločinů i zločinů proti lidskosti na okupovaných územích.

včera

včera

Pavel Fischer

Fischer po prvním kole podpořil Pavla, v druhém ho volil. Počítá se každý hlas, zdůraznil

Senátor a neúspěšný prezidentský kandidát z prvního kola Pavel Fischer (Nezávislý) dnes podle očekávání hlasoval pro bývalého vysokého armádního představitele Petra Pavla. ČTK po volbě v pražských Pitkovicích řekl, že kampaň před druhým kolem volby prezidenta byla plná emocí a někdy za hranou, na čemž podle něj nese vinu zejména předseda ANO Andrej Babiš. Fischer také vyzval občany, aby šli k volbám. V prvním kole skončil Fischer na čtvrtém místě se ziskem 6,75 procenta hlasů.

včera

Jurečka prohlásil, že Babišova prezidentská kampaň byla za hranou

Prezidentská kampaň za poslední dva týdny byla podle vicepremiéra a ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) již za hranou. Poukázal přitom na silná vyjádření, která v kampani využil předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho tým. Jurečka to dnes ČTK řekl v Rokytnici na Přerovsku, kde s manželkou odevzdal hlas v prezidentských volbách. Uvedl, že volil Petra Pavla s tím, že je to pro něj kandidát, který bude důstojně vykonávat úřad prezidenta České republiky.

Zdroj: ČTK

Další zprávy