Na vykupování prasečáků máme, ale na obědy ve školách ne! U Jílkové se opět všichni pohádali a nejhlasitější byl Foldyna

Měli by mít všichni školáci obědy zdarma? Je takové opatření spravedlivé vůči nemocným lidem a seniorům, kteří si obědy musí platit? O tom se ve čtvrtek večer v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové dohadovali Jaroslav Foldyna, místopředseda ČSSD, Václav Klaus ml., předseda Školského výboru Poslanecké sněmovny a představitel ODS, Jiří Horecký, prezident Unie zaměstnavatelských svazů, Radek Sárközi, prezident Pedagogické komory, Alice Bordovská, samoživitelka z Prahy a Jakub Dolníček, ředitel ZŠ a MŠ Dolní Studénky.

Moderátorka Jílková se zeptala místopředsedy Foldyny, proč chce obědy zdarma pro všechny školáky, včetně těch, kteří pocházejí z finančně dobře zabezpečených rodin, když už dnes jsou ze tří třetin dotované. Ten jí odpověděl, že usiluje o vytvoření prorodinné politiky. Je potřeba podporovat české rodiny, aby měly děti, aniž by musely dokazovat, zda jsou chudé, či bohaté. Děti jsou budoucnost tohoto státu. Řeč přišla i na sbírání víček a na vojenské mise v Afghánistánu. 

Předseda Klaus nesouhlasil a řekl, že obědy ve školách stojí 25,-Kč, což je směšná částka, kterou mají všichni, včetně těch, co jsou na dávkách. Pokud někdo sociální dávky utratí za alkohol a cigarety, musí zasáhnout sociální úřady, nikoliv politici. Touto cestou bychom mohli říci, že zadarmo bude všechno. Na jeho slova reagovala samoživitelka Bordovská, podle níž by bylo dobré, kdyby stát vybudoval nějakou záchranou síť pro lidi, kteří se dostanou do dluhů a do exekucí, anebo jsou nemocní, a tudíž disponují velmi malým příjmem, z něhož nejsou schopní zaplatit svým dětem ve školách obědy.

Následně se začalo řešit, do jaké míry mohou mít všichni rodiče na obědy ve školách. Klaus trval na tom, že 25,-Kč je skutečně zanedbatelný výdaj, který by pro žádnou rodinu neměl představovat problém. Jílková mu ale vysvětlila, že Bordovská na obědy ve školách pro své děti neměla, ačkoliv je mzdovou účetní. Na otázku, proč nemohla svým dětem zaplatit ve školách obědy, Bordovská odpověděla, že měla příjem 12 tisíc, z nichž 6 odešlo na nájem. Jako modelový příklad uvedla matku samoživitelku, která pracuje za průměrnou mzdu, z níž dokáže své děti uživit, a to i bez nároku na přídavky. Pokud se ale dostane do pracovní neschopnosti, její měsíční příjmy se zkrátí, a na běžné výdaje jí zůstane pouze šest tisíc korun.

Klaus s Bordovskou zčásti souhlasil a řekl, že by sociální politika státu měla být jednotná. Chudé rodiny by měly dostat sociální dávky a z těch zaplatit dětem obědy. Podle Klause by měl stát být schopen podpořit rodiny, kterým se náhle výrazně sníží příjmy, ať už v důsledku čehokoliv. Sociální podporu by měl být stát v závislosti na finanční situaci dané rodiny schopen zvýšit, ale nevymýšlet další dávky na jídlo, na pastelky, či na snad dokonce na cigarety. 

Ředitel Dolníček řekl, že by stát měl být schopen pomoct lidem, kteří jsou v situaci Bordovské, ale že nominální hodnota obědu ve škole činí něco kolem 45,-Kč. Stát tedy na školní obědy už dávno přispívá. Navíc na jídlo, které je jednou ze základních životních potřeb, by v rámci možností měl mít každý. Mnohem víc by se podle Dolníčka mělo investovat - například do školních kuchyní, do hřišť. Dále bylo také vysvětleno, že si lidé toho, co je zdarma, neváží. Už dnes bylo ve školách realizováno mnoho projektů na jídlo zdarma, které pak následně děti rozdupaly a rozházely po chodbách, a učitelé to pak po nich museli uklízet. Za pravdu mu dala i paní z publika.

Prezident Sárközi dodal, že pokud rodiče vůbec nebudou muset přispívat dětem na školní obědy, tak je pak nebude nic motivovat k tomu, aby je odhlašovali. V takovém případě ty obědy propadnou. Foldyna argumentoval pocity dítěte, které se dívá na to, jak jeho spolužáci jdou na oběd, zatímco ono je o hladu. "To přeci není možný! Já nechci žít v zemi, kde lidi nemají, co jíst!," hněval se Foldyna. Sárközi se ale zastrašit nenechal a zmínil, že se Ústecký kraj, za nějž je Foldyna zvolen, odmítl zapojit do projektu, který realizovaly resort práce a školství, a přitom se jedná o region s největším počtem ohrožených dětí.

Foldynův vztek se začal zvyšovat. Nejprve informoval, že v Ústeckém kraji jsou problémy s lidmi, kteří sociální dávky prohrávají v automatech. Následně řekl, že nechce žít v zemi, kde matka samoživitelka s hrubou mzdou 17 tisíc hrubého měsíčně sotva zaplatí nájem, a pro kterou je i 450,-Kč hodně peněz. "Jardo, já tý holce namažu rohlík. Děti jdou v družinách na oběd a ona sedí a pláče. Tak v takový zemi já žít nechci! Nebudu tady žít, protože to je prostě nehoráznost!," zlobil se Foldyna.

"Ty hájíš ty, kteří to prohrají v automatech, kteří to propijou," odpověděl Klaus na Foldynova slova. Řekl, že by měl hájit v prvé řadě zájmy lidí, kteří pracují ve fabrikách, a kteří svým dětem obědy zaplatí. "Jak tohle můžeš vůbec politicky hájit?," zeptal se Klaus. Jílková do jejich rozepře vstoupila a zeptala se Foldyny, proč chce obědy zdarma pro všechny, tedy i pro bohaté. Ten jí odpověděl, že by to přineslo další byrokracii, která by znamenala další výdaje ze státního rozpočtu. "Jestliže dokážeme utrácet za takový nesmysly, jako jsou vykupování nějakejch prasečáků za půl miliardy, posílat naše vojáky do Afghánistánu za miliardy! Vybírejme víčka na takové věci, jako jsou prasečáky, a jako jsou ty mise a pojďme se starat o budoucí generace!," dodal Foldyna

Jílková se zeptala prezidenta Horeckého, který je pro obědy ve školách zdarma, ale pouze pro vybrané skupiny. Ten řekl, že se mu nelíbí Foldynův návrh, který je podle něj populistický a nesolidární. Princip solidarity spočívá v tom, že ti, kteří mají více podporují ty, kteří mají méně. Děti by rozhodně neměly hladovět. Dolníček s Klausem oponovali, že děti byly hladové pouze za První republiky, kdy to na nich bylo vidět. Ostatně už dnes se realizuje spousta projektů, jako například "Ovoce dětem do škol" apod. Děti jsou často také vybíravé a jídlem plýtvají. Horecký stále trval na tom, že obědy ve školách zdarma pro chudé děti "ano", ale potvrdil nesouhlas s tím, aby je dostávaly i děti z dobře finančně situovaných rodin. 

Ke slovu se začali dostávat lidé z publika. Jedna paní se zlobila, že se ve školství neřeší chyby bývalé ministryně Valachové, konkrétně problematické zápisy dětí do škol. Jiný pán zase řekl, že pokud děti ve škole plýtvají jídlem, tak je chyba pravděpodobně na straně ředitele. Jílková ale vysvětlila, že řeč byla v prvé řadě o projektech "Mléko zdarma", "Ovoce zdarma" atd. Následně se začalo také řešit, zda u dnešních dětí není větší problém obezita, než hlad, a zda by se neměl víc podporovat sport a tělovýchova. Mikrofon získala ještě také paní z publika, která se obává, že plošné obědy zdarma jenom zhorší komunikaci mezi školou a rodiči. Díky smlouvě s nadací dokáže její škole nakrmit všechny děti. 

Jílková dávala v závěru diskuze ještě prostor hlavním diskutujícím. Dolníček řekl, že má ze své praxe také zkušenosti se špatnou finanční gramotností dětí a rodičů. Výjimkou nejsou ani případy, kdy děti jezdí na školní výlety s tisícovkou. Ke slovu se ještě také dostala kuchařka ze školní jídelny, která řekla, že se jedná o nedoceněnou práci, a že si děti jídla neváží. Po skončení debaty oznámila Jílková téma příštího týdne, jímž bude situace na dálnici D1. Kdo nese zodpovědnost za kolony? Mohou za to i neukáznění řidiči kamiónů? 

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Jaroslav Foldyna Václav Klaus ml. Školství stravování

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko podniklo masivní útok na ukrajinskou energetickou infrastrukturu

Ukrajina v noci na pátek čelila masivnímu vzdušnému útoku, při kterém protivzdušná obrana sestřelila 84 z 99 řízených střel a dronů vypálených z Ruska, uvedla ukrajinská armáda. Ze střední a západní části země hlásily poškození tepelných a vodních elektráren. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Fiala

Čeští politici nevěří, že Putin nenapadne Česko

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že nemá zájem napadnout Polsko či Česko. Čeští politici ale jeho slovům nevěří a připomínají osud Ukrajiny či někdejšího šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, který zemřel za záhadných okolností při pádu letadla.

před 5 hodinami

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

Na Václavském náměstí hořelo. Během rekonstrukce vzplála lepenka na střeše

Ve čtvrtek po poledni hořelo na Václavském náměstí v Praze. Ze střechy rekonstruovaného domu se valil hustý dým, který byl vidět i z jiných částí města. Hasiči zlikvidovali požár během několika desítek minut. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy