Zapomeňte na diety. Vědci přišli na nový způsob, jak zhubnout i bez drastických opatření

Změna času, ve kterém jste zvyklí obvykle jíst, může vést k redukci tělesného tuku, prohlašuje nová studie. Studie vychází z desetitýdenního testování vedeného univerzitou v Surrey. Výsledkem studie je tvrzení, že čas, ve kterém se stravujeme, může mít značný vliv na naši tělesnou kompozici.

Na rozdíl od jiných studií tohoto typu nebylo účastníkům nařizováno, co mají jíst. Mohli jíst cokoliv chtěli, ale jen po určitou denní dobu, tzv. časové okno.

Výzkumníci rozdělili účastníky výzkumu do dvou skupin. V první skupině byli ti, kteří jedli své jídlo tak, jak byli zvyklí. Tedy v jejich obvyklých časových intervalech.U druhé skupiny účastníků bylo vyžadováno, aby jedli svou snídani o 90 minut později než normálně a svou večeři o 90 minut dříve než obvykle. Této studie se zúčastnilo 16 zdravých lidí ve věku od 29 do 57 let.

Během celého experimentu si všichni zúčastnění vedli „ stravovací diář “. Předem poskytovali krevní vzorky a po experimentu vyplňovali dotazník.

Výsledky ukázaly, že ti, kteří se museli stravovat podle speciálního kritéria, ztratili v průměru dvakrát více tělesného tuku, než skupina, která se stravovala dle běžných návyků.

Dotazník ukázal, že 57% účastníků ze zkušební skupiny, jež se řídila časovým plánem, napsalo, že u nich došlo k redukci v konzumaci jídla. Celkově tedy jedli méně, než obvykle, a to buď v důsledku menšího hladu, nebo díky redukci svačin, kvůli omezenému času, který jim byl na jídlo stanoven.

Vědce však také zajímalo, jestli je tato forma stravování dlouhodobě udržitelná. Další otázky v dotazníku tedy směřovaly ke zjištění této věci.

Více než polovina (57%) účastníků v dotazníku uvedla, že nejsou schopni dlouhodobě udržovat tento typ stravováním. Důvody toho jsou především sociálního rázu. Účastníci výzkumu uvedli, že jim především vadila neslučitelnost mezi jejich stravováním a stravováním ostatních členů v rodině, nebo na pracovišti.

„I když se jedná o studii menšího rozsahu, ukazuje nám, že i malá změna v našem stravování může přinést velké benefity pro naše tělo,“ říká doktor Jonathan Johnston z univerzity v Surrey.Vědci se nyní budou snažit zopakovat studii na větším vzorku obyvatelstva.

V roce 2012 vzbudila kontroverze studie založená na tzv. 5:2 Dietě. Tato dieta zahrnovala 5 běžných dnů, ve kterých jedli účastníci, cokoliv chtěli a kdykoliv chtěli a následně dva tzv. dietní dny, kdy bylo účastníkům doporučováno snížit příjem denních kalorií na 500 – 600.

Velká část vědců se však proti této dietě ohradila. Vědci především upozorňovali, že daný způsob stravování může vést ke zvýšení rizika diabetu. Navíc zpochybnili, že by měla tato dieta vliv na snížení rizika infarktu, jak realizátoři studie tvrdili.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Jezte sedmikrásky, jsou výborné," doporučila příznivkyně čínské medicíny

Pořad Máte slovo Michaely Jílkové se opět začíná věnovat i jiným tématům než je koronavirus. Vzhledem k blížícímu se létu se nemalá část lidí snaží shodit to, co nabrala během karantény. Jak toho ale docílit, aniž bychom si poškodili zdraví, případně se vyhnuli jojo efektu, kdy po dietě nabereme ještě více kil než před ní?

Více souvisejících

stravování dieta potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin zvýšil mnoha Rusům daně. Moskva potřebuje další peníze na válku

Rusko od ledna 2025 ve snaze zvýšit příjmy státního rozpočtu, který vyčerpává především probíhající válka na Ukrajině, zavádí progresivní daň z příjmu fyzických osob. Příslušný zákon v pátek podepsal prezident Vladimir Putin, informovala agentura TASS. V přepočtu má do ruské státní kasy připlout téměř dalších 30 miliard dolarů, napsal web France24. 

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Anglie řeší před finále Eura pikantní problém. Manželku a milenku obránce Kylea Walkera

Už v neděli večer je na programu velké finále fotbalového Eura v německém Berlíně mezi Španělskem a Anglií. Ani jeden z týmů před důležitým zápasem nechce dopustit jakýkoliv neklid ve své kabině a oba trenéři apelují na své svěřence, aby se soustředili jen a jen na finále. Jenže to byste ve svém týmu nemohli mít obránce a bouřliváka Kylea Walkera. Toho totiž do Berlína přijede manželka se čtyřmi dětmi i bývalá milenka, s níž má Walker pro změnu další dvě děti. Vedení anglické reprezentace tak proto povolalo ochranku za účelem toho, aby se obě ženy nesetkaly.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Alec Baldwin

VIDEO: Alec Baldwin v slzách u soudu. Padlo překvapivé rozhodnutí

Nečekaně brzy a ve prospěch obžalovaného skončil soudní proces s hollywoodským hercem Alecem Baldwinem, který čelil obvinění z neúmyslného zabití kameramanky při natáčení westernu Rust. Soudkyně ze Santa Fe ve státě Nové Mexiko zamítla obžalobu kvůli pochybení policie a prokuratury při zacházení s důkazy. Informovala o tom agentura AP, která rozhodnutí označila za "náhlé a překvapivé".

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Laguna na D1

Udeřily silné bouřky. Na D1 vytvořily lagunu, na slovenském festivalu se zřítily stany na diváky

Česko dnes odpoledne a večer zasáhly silné bouřky s prudkými srážkami, silným větrem a kroupami. Hasiči měli plné ruce práce, především na Vysočině, na jihu Moravy a ve středních Čechách. V Krahulčí na Jihlavsku přetekl rybník kvůli přívalovému dešti, což vedlo k zatopení sklepů, garáží a některých domů. Spadlé stromy na několika místech zastavily vlaky a zaplavené cesty omezovaly provoz. Problémy hlásí i Slovensko, kde prudká bouře strhla několik stanů a pódií na hudebním festivalu Pohoda v Trenčíně. Na místě zasahují záchranáři a hasiči a program musel být přerušen.

včera

Kateřina Siniaková

Nejen Krejčíková. Finále si ve Wimbledonu zahraje i další česká tenistka Siniaková, ovšem v deblu

Po úspěchu singlistky Barbory Krejčíkové, které se ve čtvrtek podařilo poprvé v její kariéře postoupit do finále ženského turnaje slavného Wimbledonu, se do finále tohoto slavného travnatého turnaje dostala i další česká zástupkyně Kateřina Siniaková, stalo se tak ovšem v turnaji čtyřhry, v níž Siniaková nastupuje po boku Američanky Taylor Townsendové. Společně v pátečním semifinále tato česko-americká dvojice dokázala porazit tchajwansko-belgický pár Sie Šu-wej a Elise Mertensová, tedy nasazené jedničky, výsledkem 3:6,6:4 a 6:4. 

včera

včera

včera

včera

Útok na dětskou nemocnici: Kyjev vyzval ICC, aby jednal. MAAE masakr odsoudila

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin vyzval Mezinárodní trestní soud (ICC), aby vyšetřil Rusko kvůli raketovému útoku na dětskou nemocnici Ochmatdyt v Kyjevě. Uvedl to server The Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy