Jak se budeme stravovat v roce 2020? Restaurace zásadně mění menu

Rok 2020 přinese nové trendy i v oblasti jídla a pití. Jaká nová jídla najdeme v našich jídelníčcích a které naopak zmizí? V posledních letech bylo na vrcholu žebříčku avokádo, kadeřávek nebo plody Acai.

Budeme v roce 2020 jíst některé druhy zeleniny nebo ryby z důvodu změny na planetě? „Třeba zmizí tuňáci, protože jsme jich snědli tolik, že v některých mořích na ně už skoro nenarazíte. Nebo, že se díky klimatickým změnám přestanou pěstovat některé druhy zeleniny, nebo že jsme ovoce a zeleninu tak dlouho geneticky modifikovali, že už se vlastně vůbec nedá jíst. Tedy dá, ono se nechá konzumovat v podstatě všechno, ale bohužel, v mnoha surovinách po tom nekonečném přešlechťování a vylepšování často nezbylo téměř nic. Takže my různá jídla sice můžeme jíst, ale pro naše tělo už nejsou žádným velkým přínosem, častěji spíše zátěží.,“ řekl v Radiožurnálu Pavel Mauer.

Tento rok budou trendem potraviny, které jsou pro naše zdraví nejlepší. Potravináři a kuchaři budou hledat suroviny ze svého okolí a podpoří lokální farmy. 

Některé restaurace vyškrtly ze svého jídelníčku potraviny, které nejsou vyprodukovány šetrným způsobem. Nepřipravují masové pokrmy ze zvířat chovaných a zpracovávaných nehumánně. Nenabízejí velryby, želvy a určité druhy ptactva. „Ano, já jsem si vědom, že na naší planetě žijí stovky milionů lidí, kteří snědí prakticky všechno, na co narazí nebo co chytí. Oni ovšem, na rozdíl od nás, nemají jinou šanci. My, co máme k dispozici prakticky všechno, můžeme hloubat nad tím, jaké budou trendy v gastronomii. Zda bude v tomto roce frčet fialová kukuřice z peruánských kopců, bio-káva z etiopských plantáží, nebo náhražkové sladidlo z březové kůry,“ vysvětlil Mauer.

Začíná se šířit myšlenka bez alkoholu a hlavně zdravě. Vyrábějí se různé nealkoholické nápoje. V obchodech najdeme kromě vody a džusů i nápoje obohacené o vitamíny, potravinové doplňky a jiné tělu prospěšné látky.

Populární je i strava, která je bohatá na zdravé tuky, ty jsou zastoupeny například ve vejcích či másle. Doporučuje se je kombinovat s vlákninou.

Postupně se nahrazuje mouka jinými alternativami. Nahrazují ji například semínka nebo zelenina. Nejoblíbenějšími alternativami jsou kokosová, mandlová nebo líškooříšková mouka. Alternativní mouka je vhodná pro lidi, kteří chtějí konzumovat méně obilí, nebo mají dietní omezení.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Jezte sedmikrásky, jsou výborné," doporučila příznivkyně čínské medicíny

Pořad Máte slovo Michaely Jílkové se opět začíná věnovat i jiným tématům než je koronavirus. Vzhledem k blížícímu se létu se nemalá část lidí snaží shodit to, co nabrala během karantény. Jak toho ale docílit, aniž bychom si poškodili zdraví, případně se vyhnuli jojo efektu, kdy po dietě nabereme ještě více kil než před ní?

Více souvisejících

stravování nápoje zdraví potraviny jídlo Alkohol životní styl

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy