Zdravá strava? Vše je jinak, stali jsme se obětí obrovského experimentu, burcuje nová zpráva

Londýn – Zdá se to být naprosto jasné – pokud si chce člověk udržet dobrou postavu a zůstat zdravý, musí si dávat pozor na tučná jídla. Zpráva, kterou vypracovaly britské společnosti National Obesity Forum a Public Health Collaboration, ale varuje, že je vše poněkud jinak. Informoval o tom deník The Guardian.

„Jedením tuku neztloustnete"

Zpráva varuje, že doporučování nízkotučných diet a snižování cholesterolu má „katastrofální následky na lidské zdraví". Zpráva také obviňuje hlavní zdravotnické organizace z toho, že spolupracují s potravinářským průmyslem.

Podle zprávy soustředění se na nízkotučné diety nijak nepomáhá snížit rizika vzniku obezity. Důležitější by podle ní měla být konzumace zdravých jídel bez aditiv – například masa, ryb a mléčných produktů – a zdravých tučných potravin, jako je například avokádo.

Zpráva tvrdí, že „jedením tuku neztloustnete" a že nasycené tuky nezpůsobují srdeční onemocnění. Plnotučné mléčné produkty, včetně mléka, jogurtů a sýrů, pak podle ní srdce mohou naopak chránit a mohou i snížit riziko vzniku obezity.

Tuk je náš přítel?

Varuje také, že by se lidé měli vyhnout produktům, které jsou označovány jako nízkotučné nebo s nízkým obsahem cholesterolu. Dále radí vyhýbat se konzumaci cukru a popírá, že by cvičení mohlo vyvážit špatné stravování.

„Nejpřirozenější a nejvýživnější dostupné potraviny – maso, ryby, vejce, mléčné produkty, ořechy, semínka, olivy, avokáda – obsahují nasycené tuky. Neustálá démonizace všudypřítomného přírodního tuku odrazuje lidi od vysoce výživné a zdravé stravy," varuje zpráva.

Lékaři, kteří se na tvorbě zprávy podíleli, tvrdí, že doporučované rady ohledně stravování prokazatelně nefungují, protože se procento obézních lidí neustále zvyšuje.

Doktor Aseem Malhotra, kardiolog a zakladatel organizace Public Health Collaboration, se domnívá, že současné rady ohledně stravování, které doporučují nízkotučné potraviny, jsou „možná největší chybou v historii moderní medicíny, která má ničivé dopady na veřejné zdraví".

Pro i proti

S tím souhlasí například i profesor Iain Broom z Univerzity Roberta Gordona v Aberdeenu. „Pokračující politika doporučování potravin, které mají vysoký obsah sacharidů a nízký obsah tuku a kalorií, jako ‚zdravé stravy' je naprosto chybná. Naše populace se na dobu téměř 40 let staly oběťmi nekontrolovaného globálního experimentu, který se strašlivě pokazil," uvedl.

Jiní odborníci ale zpochybňují závěry této zprávy a tvrdí, že rady ohledně stravování, které jsou nyní doporučovány, jsou podložené výzkumem, zatímco tuto zprávu obviňují z nedostatku důkazů. Varují, že vyzývání k vyšší konzumaci tuku může mít neblahé následky na veřejné zdraví.

I tak ale tato zpráva představuje důležitý protinázor, který naznačuje, že pevně zažité představy o zdravém stravování nemusí být zcela správné.

Související

Více souvisejících

zdraví stravování obezita, nadváha, hubnutí

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 3 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy