Vesnice Salinas v Dominikánské republice je jediné místo na světě, kde se dívky v průběhu dospívání samovolně mění v chlapce. Je to případ i Felicity, která se narodila jako dívka. V pubertě jí ale narostl penis a stal se z ní Johnny. Ve vesnici to není ničím neobvyklým, naopak.
Britská televize BBC upozornila na podivný jev, k němuž dochází pouze na jediném místě v Dominikánské republice. Vesnice Salinas je vzdálená od civilizace a zdejší lidé žijí spíše jako domorodé kmeny. S jedním obrovským rozdílem.
Holčičkám, které se zde narodí, rostou ve věku zhruba dvanácti let penisy a mění se na chlapce. V této oblasti už jde o o tak běžnou záležitost, že se nad ní nikdo nepozastavuje. Pro zbytek světa ale šlo o šokující odhalení.
Děti, které podlehnou v průběhu života mutaci, jsou nazývány "guevedocky", což v překladu znamená "penis ve 12". Dívky přeměněné v chlapce si často nechávají holčičí jméno, jako dívky se ale necítí.
Za neobvyklou proměnou stojí vývojová porucha, která je způsobena absencí enzymu v děloze matky. Chybějící enzym blokuje tvorbu mužského pohlavního hormonu dihydrotestosteronu.
Když se matkám s touto poruchou narodí děti, vypadají jako holčičky, v jejich těle je ale ukryt testosteron, jehož přítomnost se projeví až během dospívání. Holčičkám proto zhrubne hlas a naroste jim pohlavní úd.
"Když se narodí miminka s touto poruchou, jejich varlata jsou vtažena dovnitř a připomínají vagínu," vysvětluje lékař Michael Mosley. Varlata pak dětem sestupují až během puberty a dochází k růstu penisu.
Porucha byla poprvé objevena v roce 1970, kdy do Salinas přicestoval lékař Julianne Imperato. Ve vesnici jde o běžnou věc, která se dědičně předává a nikdo se nad ní nepozastavuje. Podobné případy lékaři sice pozorovali i v Papui Nové Guinei, avšak ne v tak hojné míře.
Související
Čína se naplno pustila do boje se stárnutím. Laboratoře pro dlouhověkost slibují, že se dožijeme 150 let
Pokuta hrozí komukoliv. Ficova vláda se snaží o kontrolu každého aspektu života, včetně chůze
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
před 1 hodinou
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
před 2 hodinami
Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0
před 2 hodinami
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
před 3 hodinami
Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé
před 4 hodinami
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
před 5 hodinami
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
před 6 hodinami
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
před 6 hodinami
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
před 7 hodinami
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
před 8 hodinami
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
před 9 hodinami
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
před 10 hodinami
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
před 10 hodinami
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
před 11 hodinami
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
před 13 hodinami
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
včera
Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení
včera
VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje
Čtvrteční zasedání slovenského parlamentu, které pokračovalo dlouho do noci, se zvrhlo v divoký sled hádek, vulgarismů a fyzických potyček. Mnozí komentátoři i opoziční poslanci se shodují, že jednání přesáhlo veškeré meze důstojnosti, jakou si málokdo pamatuje i z dob mečiarismu. Den poté, v pátek, už poslanci začali jednání výzvami k omluvě, které žádá jak koaliční Smer, tak opoziční Hnutie Slovensko.
Zdroj: Libor Novák