Močení vsedě je podle vědců ze zdravotního hlediska pro muže lepší

Některé německé toalety mají zařízení, které mužům pokaždé, když před močením zvednou sedátko, připomene, ať si sednou. Jmenuje se WC-Geist, v češtině WC-duch. Takoví duchové žijí pod toaletním prkénkem a někteří z nich dokonce mluví hlasem Angely Merkelové. 

Muži, kteří si při močení sedají, navíc podle vědců dělají něco nejen pro své zdraví, ale i pro hygienu zubních kartáčků celé rodiny, které se v mnoha koupelnách nacházejí toaletám nebezpečně blízko.

Amatérský průzkum novinářů britského listu The Guardian také ukazuje, že mezi mladou generací v Británii je pro muže sezení při močení čím dál běžnější. Procento mužů, kteří si sedají, stejně tak narůstá i v Japonsku. Z poslední studie z roku 2020 vyplývá, že jde o 70 procent mužské populace, zatímco o pět let dříve to bylo 51 procent.

"Proud, který vytéká, se po 8 až 15 centimetrech začíná rozpadat na kapky. Ty začnou narážet jedna na druhou a následně se satelitně rozstřikují pod velkým úhlem, čímž se mohou dostat až na zubní kartáček," říká profesor mechanického inženýrství Tadd Truscott, který je zároveň autorem studie o "zpětném rozstřiku způsobeném močením". V současné době působí na Technické a přírodovědecké univerzitě krále Abdalláha v Saúdské Arábii.

V toaletách navíc mnohdy přežívá bakterie E.coli, která se na jinak sterilní moč snadno váže. To může pro uživatele zubních kartáčků nacházejících se poblíž toalet představovat vážné zdravotní riziko.

Vědecký tým z lékařského centra univerzity v Leidenu došel v roce 2014 k závěru, že sezení má i "příznivější urodynamický profil", který umožňuje rychlejší a úplnější vyprázdnění močového měchýře. Pozice těla totiž ovlivňuje nejen dobu vyprazdňování, ale i maximální průtok a "zbytkový objem po vyprázdnění". Obzvlášť to platí pro muže, kteří se potýkají se symptomy chorob dolních močových cest, pro něž je podle vědců "výhodnější poloha při močení vsedě než ve stoje".

Přestože je v Německu běžné používání WC-duchů nebo různých variací výstražných upozornění, které muže nabádají, aby močili v sedě, zároveň je ale němčina jazykem, v němž vzniklo slovo "Sitzpinkler". Označuje muže, kteří si při močení sedají a má podobně hanlivý význam jako české slaboch, případně padavka.

K močení vsedě se ale přiznali například americký komik Larry David nebo fotbalová legenda Lionel Messi, uvádí autor článku v listu The Guardian Sam Wollaston. Podle Wollastona mohou změnu společenského náhledu a zvyklostí v tomto ohledu přinést nejen pozitivní vzory, ale i tak jednoduchá motivace, jako je vyhřáté toaletní sedátko, běžné právě v Japonsku.

Související

WC

Najít v Německu bezplatné veřejné WC není lehké, pomáhá databáze

Zaplatit, nebo raději ušetřit. To je otázka, která pálí řadu Němců při hledání veřejných toalet. V Německu se totiž za toalety většinou platí, nejčastěji pak 50 centů (13 korun). Bezplatné záchody nejsou často standardem ani v nákupních centrech a pokud jsou skutečně zdarma, u vchodu často sedí Klofrau, jak se v němčině říká paní, která se o WC stará, a svým pohledem zákazníkům nekompromisně naznačuje, že by bylo vhodné zanechat na talířku nějaké drobné.

Více souvisejících

WC Muži zdraví Vědci

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Martin Kupka

2300 korun za dálniční známku je jen začátek. Kupka oznámil další zdražení

Cena dálniční známky by měla být od ledna příštího roku opět zvýšena, a to v souladu s vývojem inflace. Uvedl to ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v dnešním pořadu Týden v politice České televize. Přesný nárůst ceny, o který se dálniční známka zvýší, má být zveřejněn ve druhé polovině příštího roku. Poslední změna ceny nastala 1. března, kdy roční kupon zdražil z 1500 na 2300 korun.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Joe Biden

Svět po masakru v Pásmu Gazy doufá v příměří s Izraelem

Katar, Egypt i USA se v současnosti zapojují do jednání o příměří mezi Izraelem a palestinským militantním hnutím Hamás. Po masakru u humanitárního konvoje, který si vyžádal stovky zraněných a přes 115 mrtvých, poukazují na naléhavou potřebu co nejdřívějšího uzavření jednání a rozšíření humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

Letošní únor byl v Česku nejteplejší v historii. Zima byla bohatá na srážky

Letošní únor byl nejteplejším únorem na českém území od roku 1961, potvrdil v pátek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Odchylka průměrné měsíční teploty byla zároveň rekordně vysoká. Uplynulý měsíc byl také srážkově bohatý. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy