Stavět veřejné toalety bez povolení? Vláda patrně odmítne Dolínkův návrh

Navrhovanou možnost výstavby veřejných toalet, přebalovacích míst nebo sprch na veřejných prostranstvích a v parcích bez stavebního povolení vláda ve Sněmovně asi nepodpoří. K novele stavebního zákona poslance ČSSD Petra Dolínka by se měl kabinet podle podkladů pro pondělní schůzi postavit záporně.

Dolínek tvrdí, že územní a stavební řízení jsou zdlouhavá, přičemž je v zájmu společnosti, aby byl veřejných sociálních zařízení dostatek.

Vláda podle materiálu upozorní na to, že územní a stavební řízení slouží i k tomu, aby stavba nenarušila urbanistickou, estetickou nebo historickou hodnotu místa. Novela by navíc výrazně oslabila postavení osob, které jsou ze zákona účastníky správního řízení a mohou v něm uplatňovat námitky, stojí v předběžném stanovisku kabinetu, které po schválení dostanou zákonodárci.

Bez nutnosti rozhodnutí o umístění stavby, a tedy i bez stavebního povolení, by se mohla podle novely stavět jednopodlažní sociální nebo hygienická zařízení o ploše do 50 metrů čtverečních s výškou do pěti metrů na veřejném prostranství nebo na pozemku veřejné zeleně a parku. Změna by se týkala i souvisejících technických zařízení.

Pod takzvaný volný režim ohledně povolování nyní spadají za vymezených podmínek například skleníky, přístavby k rodinným nebo rekreačním domům, bazény, konstrukce zastávek a opěrné zdi a ploty. Bez povolení lze také stavět třeba budovy pro hospodaření v lesích, posedy, cirkusové stany a stožáry na vlajky a antény.

O Dolínkově předloze rozhodnou zákonodárci. Není ale jisté, zda Sněmovna stihne novelu projednat do konce volebního období.

Související

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.
Petr Pavel

Pavel se těší největší důvěře mezi vrcholnými politiky, zjistilo CVVM

Nejdůvěryhodnějším z vrcholných českých politiků je podle šetření CVVM prezident Petr Pavel, jemuž věří 54 procent lidí. Je tak jediným politikem, na kterého mají lidé převážně pozitivní názor. Nejvíce lidé nedůvěřují premiérovi Petru Fialovi (ODS) a předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09). 

Více souvisejících

Vláda ČR Petr Dolínek WC Stavebnictví zákony

Aktuálně se děje

před 59 minutami

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Aktualizováno před 13 hodinami

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy