Najít v Německu bezplatné veřejné WC není lehké, pomáhá databáze

Zaplatit, nebo raději ušetřit. To je otázka, která pálí řadu Němců při hledání veřejných toalet. V Německu se totiž za toalety většinou platí, nejčastěji pak 50 centů (13 korun). Bezplatné záchody nejsou často standardem ani v nákupních centrech a pokud jsou skutečně zdarma, u vchodu často sedí Klofrau, jak se v němčině říká paní, která se o WC stará, a svým pohledem zákazníkům nekompromisně naznačuje, že by bylo vhodné zanechat na talířku nějaké drobné.

Někteří Němci v nadsázce uvádějí, že se s bezplatnými toaletami poprvé setkali až v zahraničí. Ale i v Německu jich je dost, aby se člověk placení mohl vyhnout. Problémem je, kde je hledat, a to obzvláště v cizích městech. Řešením tak může být databáze portálu gratispinkeln.de. Název webu, který je možné do češtiny přeložit jako čůrání zdarma, je všeříkající.

"Začali jsme v roce 2008 poté, co jsme v roce 2007 spustili webovou stránku (pro parkování zdarma) gratisparken.de," řekl ČTK Andreas Zoerb. Projekt, který založil ještě jako student, je stále funkční a databáze bezplatných toalet je nadále aktualizována a rozšiřována i o Švýcarsko a Rakousko. Vyhledávání WC je snadné, je tak možné učinit i pomocí mapového podkladu OpenStreetMap, který portál využívá.

V evidenci je aktuálně zhruba 2900 toalet, a to nejen ve městech, ale i na venkově či na dálnicích. "Portál gratispinkeln.de samozřejmě sám používám, když jsem na cestách a hledám toaletu, například v Berlíně," uvedl Zoerb.

Berlínské toalety jsou kapitolou samy o sobě. Kritici o nich říkají, že jich je v německém hlavním městě zoufale málo a že řada z nich včetně těch nových je sexistická. Na některých toaletách totiž mají muži vykonání potřeby do pisoáru zdarma, zatímco ženy, u nichž se automaticky předpokládá využití kabinky, musí z peněženky vytáhnout 50 centů.

Příkladem toalet, kde jsou si stojící lidé rovnější než ti sedící, je nové WC na Leopoldově náměstí v berlínské části Wedding. Tato toaleta uživatelům nabízí za padesát centů uzavřený prostor se záchodovou mísou, nebo bezplatný pisoár. Tento koncept ale vyvolal na sociálních sítích velkou nevoli a lidé se o něm vyjadřovali jako o do očí bijící nerovnosti nebo jako o sexistickém hnoji. Kritici nový druh toalet přirovnávají i k festivalu voyeurismu, neboť dělicí stěna mezi pisoárem a náměstím mnoho soukromí neposkytuje. Správný úhel k pozorování močících mužů nabízela i venkovní zahrádka nedalekého kiosku, posezení je ale kvůli koronaviru sklizené, takže riziko pohoršení hostů bylo prozatím zažehnáno.

Sexismem pak podle kritiků zavání i historické zelené pisoáry, které v Berlíně vznikaly od konce 19. století a kterým se podle jejich osmiúhelníkového tvaru říká Café Achteck (Kavárna Osmiúhelník). Výstavbu pisoárů, které pomohly se špatnou hygienickou situací metropole, podporoval v 70. letech 19. století někdejší policejní prezident Guido von Madai, proto se jim rovněž říkalo Madaiovy svatyně (Madai-Tempel).

Berlínské toalety i přes vášně, které u některých vyvolávají, se těší zájmu historiků, což dokládá odborná literatura na toto téma. Populární jsou veřejná WC také u turistů, kteří mohou v nepandemických dobách využít komentovaných prohlídek s průvodci.

Související

Více souvisejících

WC Německo

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 19 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy