Vědci zjistili, jaké následky má nedostatek spánku

Pokud trpíte nespavostí, zpozorněte. Nová studie tvrdí, že kvůli nespavosti může být pravděpodobnější srdeční infarkt nebo mozková příhoda. Spánek je pro naše zdraví zkrátka a dobře důležitý.

Přidejte svůj názor

Spící dívka
doporučujeme

Jedná se o větší studií, která se zabývá souvislostmi mezi nespavostí a kardiovaskulárním rizikem. Vědci ve studii požádali téměř půl milionu Číňanů o odpovědi na tři klíčové příznaky nespavosti. Jestli měli potíže se spánkem a usínáním, zda se probudili příliš brzy ráno a nemohli už usnout, a jestli měli potíže se soustředěním během dne kvůli nedostatku spánku?

O deset let později se vědci zaměřili na kardiovaskulární zdraví účastníků studie. Zjistili, že ti, kteří měli všechny tři příznaky nespavosti, měli o 22% vyšší pravděpodobnost ischemické choroby srdeční. Mrtvici měli o 10% častěji v porovnání s lidmi, kteří spali dobře.

Studie zjistila, že u lidí, kteří hlásili problémy se soustředěním během dne kvůli špatnému spánku, bylo o 13% větší pravděpodobnost srdečních problémů. Lidé, kteří hlásili pouze problémy se spánkem a usínáním, měli o 9% vyšší pravděpodobnost srdečného infarktu nebo mozkové příhody. Ti, kteří ohlásili příliš brzké probuzení, měli o 7% vyšší pravděpodobnost výskytu srdečních onemocnění, než lidé bez problémů se spánkem, napsal server CNN.

„Také si myslím, že nespavost může být příznakem jiného onemocnění v těle, které ještě není symptomatické. Možná se v těle už děje něco, co nespavost ovlivňuje a projeví se to až za 10 let,“ řekla Harvardská profesorka a neuroložka Dr. Natalia Rostová.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Marek Eben nemá v televizi co dělat? Po drsném útoku na moderátora to…

13.11.2019 20:11 Aktualizováno Oceňovaný filmový kritik Kamil Fila se zaměřil na problematiku slavných českých moderátorů. ten…

Jak se vyrovnat s podzimní depresí: Pozor na tyto chyby

13.11.2019 08:28 Podzim je možné prožít v plné formě, i když v tomto ročním období často klesá energie a morálka.…

Noční můra důchodců? Omyl, varují lékaři, za Alzheimera vděčíte dětství

12.11.2019 22:00 Aktualizováno Více, než 30 milionů lidí na světě trpí Alzheimerovou nemocí. Medicína na ní zatím nezná žádný…

Řídit Boeing může v centru Prahy každý? Naučíte se to za pár minut

12.11.2019 21:06 Milovníci letectví se dočkali opravdu věrného simulátoru, na kterém si může každý vyzkoušet, jaké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama