Vědci zjistili, co s vámi udělá, když budete dva týdny sedět. Výsledek studie děsí

Pohyb je život a lenošení člověku neprospívá. Když člověk nevyvíjí žádnou aktivitu roste obsah tuku v jeho těle a tím se zhoršuje fungování jeho srdce a plic. Podle deníku Corriere della Sera stačí dva týdny bez pohybu, aby se zhoršil metabolický profil, tedy poměr mezi svalstvem a tukem v těle. Tělo se dostane do normálního stavu, když začne znovu sportovat.

ženy
doporučujeme

Všichni lidé by se měli více pohybovat, protože pravidelná fyzická aktivita je důležitá. Studie britských vědců, která byla prezentována na sjezdu Evropského sdružení pro studium cukrovky ukázala, že zdraví může narušit i krátkodobé sezení.

Výzkum byl realizován na skupině mladých a fyzicky aktivních lidí, kteří denně ušli více než deset tisíc kroků a jejich tělesná hmotnost byla normální. Vědci u nich před začátkem studie zjišťovali funkčnost dýchací soustavy, měřili podíl tuku v těle a srdeční činnost. Dobrovolníci poté dva týdny seděli denně více než sto minut a méně chodili.

Po dvou týdnech s omezením pohybu se jejich výsledky pohoršili. Funkčnost plic se zhoršila a v těle vzrostl podíl tuku na úkor svalstva, který se začal soustřeďovat do jater. Snížila se citlivost na inzulin, který kontroluje metabolismus glukózy. "Jestliže znovu začneme s normální fyzickou aktivitou, v krátké době se zlepší srdeční činnost a dýchání a totéž platí o tuku v játrech, o obvodu pasu, o tělesném tuku a citlivosti na inzulin," řekla autorka studie Kelly Bowdenová-Daviesová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Knihovna v USA žádá, aby lidé nedávali knihy do mikrovlnky

04.07.2020 20:54 Některé věci se zkrátka musí sdělit jasně. Tady je jedna z nich: Nezkoušejte knihy dávat do…

Kojení z pohledu historie: Výnosný byznys i nepřípustná vulgarita

04.07.2020 09:17 Až do moderní doby, kdy se poprvé na trhu objevila zdravotně nezávadná umělá výživa, představovalo…

Cukr a mléko do kávy? Nahraďte to solí, tvrdí experti

29.06.2020 12:52 Káva je jedním z mála nápojů, které si někteří z nás musí patřičně upravit tak, aby měl přesně…

Divoký odsun na Náchodsku skončil masakrem. Nikdo nebyl potrestán,…

29.06.2020 07:59 Poválečný odsun německého obyvatelstva z Československa, zejména jeho takzvaná divoká část krátce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy