Bouře Ciarán udeřila. V Británii nefungují školy, vítr byl nejsilnější ve Francii

V Evropě v noci udeřila bouře Ciarán. Britské úřady přistoupily kvůli extrémnímu počasí k uzavření stovek škol, v některých oblastech hrozí záplavy. Největší nárazy větru byly zaznamenány ve Francii, kde atakovaly hranici 200 kilometrů za hodinu. Problémy hlásí i Nizozemí a Německo.  

V Británii kvůli extrémnímu počasí zavřely stovky škol či silnic, hlášeny jsou komplikace v letecké a železniční dopravě. Úřady od půl osmé ráno vydaly přes 200 varování před záplavami, ve Walesu mohou řeky dosáhnout historicky rekordní úrovně. V jihozápadní Anglii skončilo kolem 10 tisíc domácností bez energií, uvedl deník Guardian

Na Normanských ostrovech dosáhl vítr během noci na čtvrtek a brzy ráno rychlosti přes 160 kilometrů za hodinu. Zhruba čtyřicet lidí bylo evakuováno, protože jejich domy utrpěly škody. Souostroví zasáhly velké kroupy, dokonce se objevilo zatím nepotvrzené svědectví o tornádu. 

Francouzští meteorologové zaznamenali na řadě stanic v Bretani rekordní rychlost větru, například ve městě Plougonvelin činila 193 kilometrů za hodinu, informovala DW. Severovýchodně od Paříže zemřel řidič kamionu, na který spadl strom. Více než milion domácností se potýká s výpadky proudu. 

Nizozemské aerolinky KLM zrušily desítky letů z amsterdamského letiště Schiphol kvůli větru o rychlosti až 110 kilometrů za hodinu. Němečtí meteorologové vydali varování pro pobřeží Severního a Baltského moře. 

Bouře Ciarán se projeví i v Česku. Dnes v poledne začala platit výstraha ČHMÚ před silným větrem, který může ve východní polovině republiky v nárazech dosáhnout rychlosti 70 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor dokonce až 110 kilometrů za hodinu. V pátek ráno a dopoledne už bude vítr slábnout. 

Související

Více souvisejících

Počasí Bouře Povodně vítr ČHMÚ Velká Británie Francie

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 52 minutami

před 1 hodinou

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Dálniční známka 2024: Do příštího pátku je levnější. Kupka varuje před neoficiálními prodejci

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční známky. Roční kupon je přitom ještě posledních několik dní k mání za nižší cenu. Od března zdraží, v platnost vstoupí i další změny.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy