V oblasti kolem katalánské metropole Barcelony bude od pátku platit nouzový režim vodní spotřeby kvůli výjimečnému suchu.
Předseda katalánské regionální vlády Pere Aragones uvedl, že zásoby vody v regionu klesly pod 16 procent celkové kapacity. Aragones dodal, že takové rozsáhlé sucho v oblasti nebylo zaznamenáno od začátku sledování srážek. Poslední dobou bylo množství srážek výrazně nižší než je třeba.
Nouzový stav ovlivní přibližně šest milionů obyvatel v oblasti Barcelony a Girony. Maximální povolená spotřeba vody na jednoho obyvatele bude 200 litrů denně. V druhé a třetí fázi nouzového stavu se toto maximum sníží na 180 a následně na 160 litrů denně.
Omezena bude i závlaha v zemědělství, napájení dobytka a průmyslová spotřeba vody. K plnění soukromých bazénů, mytí aut a zavlažování zahrad bude povoleno pouze využívání recyklované vody. Postupně budou omezeny také provozovny tělocvičen a dalších podobných zařízení.
David Mascort z úřadu pro boj s klimatickými změnami se chystá v pondělí jednat s ministryní pro ekologickou tranzici o případných nouzových dodávkách vody do Barcelony v případě zhoršení situace.
Rekordní letní teploty v loňském roce ve Španělsku vedly k poklesu hladiny podzemní vody, vysychání vodních nádrží a zvýšené spotřebě vody. Vysoké teploty pokračují i v roce 2024, s některými oblastmi Španělska, kde byly v lednu naměřeny teploty až 30 stupňů Celsia.
13. července 2026 12:42
Evropa sčítá škody. Extrémní počasí si zatím jen letos vyžádalo tisíce mrtvých
Související
Tragédie ve Španělsku. Požár nepřežilo 12 lidí, někteří nestihli utéct z aut
Loď MV Hondius rozhádala celé Španělsko. Madrid ji povolil zakotvit na Kanárských ostrovech
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Proti Trumpovým obviněním z volební manipulace se bouří Čína i Američané. Blouzní, zní od guvernérů
před 1 hodinou
Havel mi nabídl místo premiéra, pokud odstavím Klause, tvrdí Mečiar
před 1 hodinou
Páteční bouřky udeří ve dvou vlnách, naznačili meteorologové ve výstraze
před 2 hodinami
U Barrandovského mostu se zřítila betonová plastika
před 2 hodinami
Proč Trump označuje volební systém za katastrofální? Nesmířil se s prohrou a chystá se na další drtivou porážku
před 3 hodinami
Bílý dům zveřejnil dokumenty, které měly potvrdit Trumpova slova o Číně. Nepotvrzují vůbec nic
před 4 hodinami
Americká armáda podnikla již šestou noc po sobě vlnu úderů proti Íránu
před 4 hodinami
Američané Trumpově teorii o ukradených volbách nevěří. Jeho projev byl plný dávno vyvrácených tvrzení
před 5 hodinami
Trump obvinil Čínu ze zásahů do prezidentských voleb. Nemáme jediný důkaz manipulace, přiznal následně Bílý dům
před 5 hodinami
Dva mrtví po útoku na ubytovně. Pachatelem má být sanitář z IKEM, případ řeší GIBS
před 7 hodinami
Páteční počasí: Meteorologové nastínili, co hrozí od dnešních bouřek
včera
Budoucí důchodci mají být obezřetní. ČSSZ upozornila na podivné kampaně
včera
Estébáci pronásledovali herce Töpfera. Na trestech se dohodli
včera
Čína zadržela Čecha, důvod není jasný. Macinka odmítá vyhlašování války
včera
Česko zreviduje krizovou a obrannou legislativu, rozhodla vláda
včera
Babiš se nadále odmítá scházet s Pavlem. Vybral si mě za cíl, tvrdí premiér
včera
Páteční počasí přinese další silné bouřky, varovali meteorologové
včera
Rusko balamutí veřejnost. Výmysly o postupu odhalují, jak moc na Ukrajině krvácí
včera
Dostat se do EU vyžaduje notnou dávku trpělivosti. Nový hraniční systém je problémový, rozbila jej dvojčata
včera
Policie prověřuje Foldynu kvůli podezření z týrání manželky a dětí. Hrozí mu až osm let vězení
Policie prověřuje poslance Jaroslava Foldynu, kterého nedávno vykázala ze společného bydliště v Děčíně, kvůli podezření z dlouhodobého týrání svěřené osoby a osoby žijící ve společném obydlí. O zahájení úkonů trestního řízení vůči jedné fyzické osobě informoval děčínský žalobce Lukáš Otipka z Okresního státního zastupitelství v Děčíně.
Zdroj: Libor Novák