Počasí se lepší. Meteorologové odvolali smogovou situaci

Meteorologové zrušili smogovou situaci, kterou vyhlásili o víkendu kvůli příchodu písku ze Sahary. V současné době není žádná smogová situace platná nikde v republice.

Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém webu. Saharský písek, který se dostal do České republiky, výrazně zvýšil koncentraci polétavého prachu ve vzduchu od soboty na většině území země.

Meteorologové v minulých dnech vyhlásili smogové situace v jednotlivých regionech kvůli příchodu písku ze Sahary. Ještě v pondělí ráno platily tyto situace v celých Čechách, Moravskoslezském kraji a v Brně. Postupně však byly tato varování zrušena.

Pracovníci ústavu ve svém sdělení na sociální síti X v pondělí uvedli, že v regionech, kde byly smogové situace zrušeny, již neočekávají opětovný nárůst koncentrace prachu.

ČHMÚ vyhlašuje smogovou situaci, když koncentrace prachových částic PM10 překročí prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový v průměru alespoň na polovině stanic v daném regionu a předpokládá se, že se tato hodnota nezlepší ani v následujících 24 hodinách.

V důsledku smogové situace by měli lidé podle ústavu omezit venkovní aktivity, zejména lidé vyššího věku, malé děti a jedinci trpící chronickými dýchacími obtížemi nebo srdečními onemocněními. 

Související

Více souvisejících

Počasí Smog písek

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

Olympiáda se blíží. V Řecku byl slavnostně zapálen olympijský oheň

V řecké Olympii byl slavnostně zapálen olympijský oheň pro nadcházející olympijské hry v Paříži. Po jedenáctidenním putování Řeckem se pochodeň vydává do Francie, kde bude zahájení sportovního svátku pod pěti kruhy od 26. července do 11. srpna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy