Špindlerův Mlýn - V Krkonoších platí od víkendu třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětidílné stupnice. To znamená, že je lavinové nebezpečí značné a túry terénem vyžadují velkou opatrnost a výbornou znalost lavinové problematiky. Na hřebenech nejvyšších českých hor nyní leží asi metr sněhu.
Třetí stupeň lavinového nebezpečí znamená, že uvolnění laviny je možné již při malém zatížení, a to zejména na strmých svazích. V některých případech je možnost samovolného uvolnění lavin středních a ve výjimečných případech i velkých rozměrů, které se obvykle zastaví až v dolní části svahu.
"Po oteplení, dešti a následném prudkém ochlazení se vytvořila na povrchu ledová krusta, na kterou připadlo za poslední dny asi 55 centimetrů nového sněhu za působení silného nárazového jihozápadního větru. Zde se mohou vyskytnout laviny středních rozměrů z nového sněhu a laviny deskové," uvedl člen horské služby Robert Dlouhý.
Lavinovými lokalitami v Krkonoších jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl. Ročně v horách sjede několik desítek lavin. V minulých letech byl v Krkonoších dosažen nejvýše čtvrtý stupeň.
Poslední obětí laviny v Krkonoších se 5. února 2015 stal při sjíždění Malé Studniční jámy osmadvacetiletý skialpinista. Před ním se obětí laviny v Krkonoších stala na konci prosince 2008 šestatřicetiletá skialpinistka, kterou sníh zasypal v takzvané Červinkově muldě.
Související
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
Počasí dnes: Na horách i sněžilo. Nejvíce na známém místě v Krkonoších
Krkonoše , Laviny , Zima , sníh , Počasí
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Policie vyšetřuje týrání zvířat na Teplicku. U ženy se našla i mrtvá koťata
před 46 minutami
Gudas si znepřátelil v NHL fanoušky. Tvrdým hitem ukončil sezónu Matthewsovi
před 1 hodinou
Nový most v Praze bude otevřen za měsíc, oznámil náměstek primátora
před 2 hodinami
Bubeníčková si ve dvacetikilometrovém závodě doběhla pro svoji čtvrtou medaili z paralympiády
před 2 hodinami
Oscar pro dokument Pan Nikdo proti Putinovi. Pomohli s ním i Češi
před 2 hodinami
Půjde národní tým do příští sezóny s novým trenérem? Rulík měl dostat nabídku trénovat Kladno
před 3 hodinami
Fico požaduje, aby EU zatlačila na Ukrajinu ohledně dodávek ropy
před 3 hodinami
Jedna z pražských dominant. Petřínská rozhledna slaví 135 let
před 4 hodinami
Tři rány pro reprezentaci krátce za sebou. Před baráží jsou zranění Šulc, Vitík i Schick
před 4 hodinami
Feri opět stanul před soudem. Zaskočil ho nečekaným požadavkem
před 5 hodinami
Výdaje na obranu jsou podle Pavla nedostatečné, rozpočet ale vetovat nebude, tvrdí Schillerová
před 6 hodinami
Británie se nenechá zatáhnout do války, vzkázal Trumpovi Starmer. Pomoci odmítla Austrálie i Japonsko
před 7 hodinami
Německo velmi tvrdě odmítlo Trumpa
před 8 hodinami
Vláda zakázala prodej HHC, řešila novelu cizineckého zákona
před 9 hodinami
Ceny ropy po víkendovém útoku na ostrov Charg letí opět strmě vzhůru
před 10 hodinami
Trump vyzval Čínu, aby mu pomohla s odblokováním Hormuzského průlivu. Jinak za Si Tin-pchingem nepojede
před 10 hodinami
IEA uvolňuje historicky rekordní množství barelů ropy. Proč ale ceny paliv neklesají?
před 11 hodinami
Izraelská armáda zahájila pozemní operaci v Libanonu
před 12 hodinami
Pokud nepomůžete s Íránem, bude to mít velmi negativní dopad na NATO, varoval Trump
před 13 hodinami
Vyhráli jsme, tvrdil Trump o Íránu minulý týden. Proč nyní potřebuje pomoc s Hormuzským průlivem?
Prezident USA Donald Trump ještě před týdnem tvrdil Británii, že vysílání lodí na Blízký východ není nutné, protože válku s Íránem již vyhrál. Navzdory těmto prohlášením o totálním vítězství se však situace na místě zdá být odlišná. Nyní se Bílý dům obrací na své spojence v NATO i na Čínu s žádostí o námořní pomoc při otevírání Hormuzského průlivu.
Zdroj: Libor Novák