Praha - Rozmary počasí i dnes poznamenaly život na mnoha místech. Kromě intenzivního sněžení komplikoval situaci na silnicích a na železnici i silný vítr. Hlavně na západě Čech způsobily spadlé větve výpadky v dodávkách energie.
Jedním z nejpostiženějších regionů dnes byl Liberecký kraj, kde dopravu komplikovalo intenzivní sněžení s větrem. Policie od rána řešila přes 30 dopravních nehod, obešly se bez vážnějších zranění, sdělila ČTK před 17:00 mluvčí policie Dagmar Sochorová. "Spíš šlo o lehké ťukance nebo auto sjelo na kluzké vozovce do příkopu či narazilo do stromu, když řidič nestačil dobrzdit," uvedla Sochorová.
Nejhorší byla situace v Libereckém kraji po poledni, kdy intenzivně sněžilo. Odpoledne se oteplilo a srážky v části kraje přešly v déšť. Pro nákladní auta nad 3,5 tuny přesto zůstává uzavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a do Polska.
S následky silného větru se potýkali také v Ústeckém kraji. Řidiči si tam dnes večer musí dát pozor na rozličné předměty na vozovkách. Hasiči zasahují v celém regionu, nejvíce na Děčínsku. Od 16:30 do 18:35 vyjížděli hasiči v Ústeckém kraji k 57 událostem.
Rozmary počasí dnes zaměstnaly také hasiči v Plzeňském kraji, kteří za sebou mají 17 výjezdů k popadaným stromům. Zatímco dopoledne kmeny lámal zejména těžký mokrý sníh, odpoledne je kácel silný vítr. Nikdo se při tom nezranil, stromy padaly na silnice, ne na budovy nebo auta, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Petr Poncar.
Sníh dnes komplikoval sjízdnost i v Moravskoslezském kraji. Na Bruntálsku na silnicích nižších tříd musejí řidiči počítat s ujetou vrstvou sněhu krytou posypem. Opatrnost je podle silničářů nutná i na silnicích prvních tříd, kde může být po chemickém ošetření rozbředlý sníh.
Situace není ideální ani na dálnici D1, kde v úterý na 99. kilometru havarovalo více než pět desítek vozidel. Provoz na dálnici je u Větrného Jeníkova směrem na Prahu stále omezen na jeden jízdní pruh. Důvodem je odklízení převráceného kamionu. Práce dnes zřejmě potrvají až do večera a pokračovat budou od pátečního rána.
Silný vítr, který kácel stromy a shazoval větve, přidělal práci také energetikům. Společnost ČEZ zaznamenala největší problémy na západě Čech. Situace se tam ale pomalu lepší. "Největší výpadky byly na Sokolovsku, kde bylo až 4000 odběrných míst bez proudu, nyní je to už jen 1500. Na Karlovarsku to bylo okolo 1200. Situace se ale postupně zlepšuje, vítr už slábne," řekla večer ČTK mluvčí ČEZ pro západní Čech Michaela Jirovcová.
Předpověď na pátek (00-24):
Proměnlivá oblačnost, místy sněhové přeháňky, na horách četnější, přes den v polohách pod 400 m přechodně i smíšené nebo dešťové. Nejnižší noční teploty +1 až -3 °C, místy tvorba náledí a zmrazků. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 °C, na jihu Moravy ojediněle až 6 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C. Mírný západní vítr 3 až 7 m/s, v noci zpočátku na severu a severovýchodě čerstvý vítr s nárazy 15 až 20 m/s a od vyšších poloh místy tvorba sněhových jazyků.
Předpověď na sobotu (00-24):Oblačno až zataženo, zpočátku na východě i polojasno. Od západu na většině území občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Večer ubývání srážek a oblačnosti. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C, ojediněle při přechodně zmenšené oblačnosti a sněhové pokrývce až -8 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C,. Mírný západní až jihozápadní vítr 3 až 7 m/s, od vyšších poloh místy sněhové jazyky.
Předpověď na neděli (00-24):Oblačno, místy občasné sněžení nebo sněhové přeháňky. Během dne místy až polojasno. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C, při přechodně zmenšené oblačnosti a sněhové pokrývce kolem -8 °C. Nejvyšší denní teploty -2 až +2 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 2 až 5 m/s.
Související
K dešti se přidají bouřky, vyplývá z předpovědi počasí na dnešek
Deštivé počasí pokračuje. Meteorologové prozradili, kde má napršet nejvíc
Počasí , bouře Friederike (leden 2018) , Zima , Sněžení , Vichřice , Laviny , doprava
Aktuálně se děje
před 43 minutami
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
před 1 hodinou
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
včera
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
včera
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
včera
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
včera
Tchajwanská armáda cvičně odpálila rakety směrem k Číně z amerických zařízení
včera
Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody
včera
Evropští lídři chtějí na summitu G7 přesvědčit Trumpa k obnovení mírových rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera
Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití
včera
Neřeší Ukrajinu, Írán ani Trumpa. Státy EU se bouří proti Kallasové
včera
Americe se nelíbí, že ji Netanjahu neposlouchá. Prosazuje zájmy které se neshodují s USA, prohlásil Vance
včera
Írán oznámil uzavření Hormuzského průlivu. Útoky USA zlikvidovaly příměří, tvrdí
včera
Musk podnítil nepokoje v Belfastu. Odhalil slabinu sociálních sítí
včera
Rok od tragického zřícení letu AI171: Jediný přeživší se dodnes potýká s problémy. Stále neví, proč letadlo spadlo
včera
Spojené státy a dalších 20 zemí včetně Česka varují před útoky Íránu v Evropě
včera
Policie v Severním Irsku nasadila proti demonstrantům vodní děla
včera
Mašínová si zachovala pevný charakter, ocenil prezident Pavel
včera
Útoky slibované Trumpem přišly. Írán tvrdí, že opět uzavřel Hormuzský průliv
včera
K dešti se přidají bouřky, vyplývá z předpovědi počasí na dnešek
10. června 2026 21:57
Česká cesta do vesmíru míří k úspěchu. Svoboda by mohl letět na ISS
Premiér Andrej Babiš se společně s prvním místopředsedou vlády a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem, ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Robertem Plagou a ministrem obrany Jaromírem Zůnou v pondělí v pražském Planetáriu zúčastnil tiskové konference k národnímu projektu Česká cesta do vesmíru. Konference představila aktuální kroky směřující k realizaci historicky první samostatné mise České republiky na Mezinárodní kosmickou stanici (ISS).
Zdroj: Jan Hrabě