Praha/Olomouc/Liberec - Šestou noc po sobě v Česku padly mrazivé teplotní rekordy. V uplynulé noci je naměřili na 13 ze 148 stanic, které fungují alespoň 30 let. Nejméně teploměr ukázal na jizerskohorské stanici u rašeliniště na Jizerce, bylo tam minus 26,6 stupně Celsia. Stanice ale funguje jen pět let, mezi rekordy se tak její dnešní údaj nezapíše.
Z dlouhodobě měřících stanic se nové rekordy pro dnešní den ukázaly zejména v severních horských oblastech Česka. Nejnižší rekordní teplotu naměřili na přehradě Souš v Desné na Jablonecku. Dnešních minus 20,4 stupně Celsia překonalo hodnotu minus 20,1 stupně z roku 1963. Rekordní mráz z 2. března 1963 překonali v Harrachově, kde dnes spadly teploty na minus 18,7 stupně.
Na vůbec nejnižší teplotu z dlouhodobě měřících stanic teploměr klesl na šumavské Jezerní slati, minus 22,8 stupně Celsia. Rekord to ale není, před 13 lety zde 2. března bylo minus 36,9 stupně. Meteorologové další rekordně chladné noci nečekají.
Olomoucký kraj stále sužují mrazy a i když už nejsou tak silné jako v předešlých dnech, byla přesto na třech stanicích překonána dlouhodobá teplotní minima. Nejchladnější ráno bylo v Jeseníku, kde rtuť teploměru klesla na 17,5 stupně pod nulou. Dosavadní rekord z roku 1993 tam činil minus 11,8 stupně.
Dnes bude oblačno až zataženo, místy slabé sněžení. Na severu a zpočátku i na severovýchodě převážně polojasno. Nejvyšší teploty -5 až -1 °C, na severovýchodě kolem -6 °C, v 1000 m na horách kolem -11 °C, na Šumavě kolem -8 °C. Mírný východní vítr 3 až 7 m/s, bude večer místy slábnout. Na severovýchodě zpočátku vítr slabý do 3 m/s.
Předpověď na sobotu (00-24):Oblačno až zataženo, přechodně i polojasno. Ojediněle, na jihozápadě a západě místy slabé sněžení nebo i mrznoucí mrholení. Nejnižší noční teploty -4 až -8 °C, při zmenšené oblačnosti a sněhové pokrývce kolem -10 °C, na severovýchodě území ojediněle až -14 °C. Nejvyšší denní teploty -3 až +1 °C, v Čechách místy až +3 °C. Mírný východní až severovýchodní vítr 2 až 5 m/s se bude postupně měnit na jihovýchodní.
Předpověď na neděli (00-24):Oblačno až zataženo, přechodně i polojasno. Ojediněle slabé sněžení. Místy mlhy. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C, na severovýchodě území při malé oblačnosti kolem -11 °C. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C, v Čechách místy až +6 °C. Slabý jižní až jihovýchodní vítr 1 až 4 m/s se bude měnit na jihozápadní, informuje chmi.cz.
Předpověď na pondělí (00-24):Oblačno až zataženo, zpočátku místy i polojasno, místy sněžení, postupně déšť, i mrznoucí. Místy mlhy. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C, v místech s celodenní nízkou oblačností kolem 0 °C. Mírný jihovýchodní až jižní vítr 3 až 7 m/s.
Předpověď na úterý (00-24):Zataženo až oblačno, postupně místy déšť, v polohách nad 700 m déšť se sněhem nebo sněžení. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 1 až 5 °C. Mírný jihovýchodní až východní vítr 2 až 5 m/s.
Související
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
Počasí , mráz , Zima , Teplotní rekordy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
před 2 hodinami
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
před 3 hodinami
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
před 4 hodinami
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
před 4 hodinami
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
před 5 hodinami
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
před 6 hodinami
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
před 6 hodinami
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
před 7 hodinami
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
před 8 hodinami
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
před 9 hodinami
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
před 9 hodinami
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
před 10 hodinami
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
před 11 hodinami
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
před 12 hodinami
Středeční počasí: Českem otřesou další bouřky, mohou být i velmi silné
před 12 hodinami
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
před 12 hodinami
Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva
před 13 hodinami
Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy
před 14 hodinami
Na extrémy počasí v Česku začíná upozorňovat nový výstražný systém
před 14 hodinami
Pražské metro ovlivní velká prázdninová výluka. Sedm dní budou jezdit autobusy
V Praze se chystá velká prázdninová výluka metra, která bude trvat celý týden. Začne během nadcházejícího víkendu, potrvá sedm dní a dotkne se úseku linky C v centru hlavního města. Podle dopravce proběhne oprava trati.
Zdroj: Jan Hrabě