Noci o víkendu budou nadále mrazivé, varují meteorologové. Umrznul další bezdomovec

Praha - Mrazy začnou polevovat jen přes dnes. Na severovýchodě Česka a na Vysočině mohou teploty v noci spadnou až na minus 15 stupňů Celsia. Na ostatním území bude mráz mírnější, většinou mezi minus sedmi a minus 12 stupni. Praha hlásí druhou oběť letošních mrazů v Praze, tou první byl muž, který před týdnem umrzl v Braníku.

Se silným mrazem by měli počítat obyvatelé všech moravských krajů a Vysočiny od dnešních 18:00 do nedělních 10:00. Důvodem pokračujícího mrazu je podle meteorologů stálé proudění studeného vzduchu od severovýchodu.

V Praze Hostivaři byl dnes dopoledne nalezen mrtvý muž. Šlo o bezdomovce, který s největší pravděpodobností umrzl. "Šedesátiletý muž byl nalezen v ulici Plukovníka Mráze. Nejevil známky života. Koroner konstatoval úmrtí," uvedla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Vlna velmi chladného počasí si v Česku vyžádala nejméně devět životů. Šest lidí zemřelo v Moravskoslezském kraji, dva v Praze a jeden v Příbrami.

Pro lidi bez domova jsou v Praze v zimě k dispozici denní centra a navýšené kapacity pro přenocování. Zimní režim služeb pro lidi bez přístřeší funguje od začátku prosince do konce března. Kapacitu zvyšují také noclehárny, které si město pronajímá od soukromníků. Služby zajišťují například Armáda spásy, organizace Naděje či Arcidiecézní charita Praha, jejich činnost koordinuje Centrum sociálních služeb Praha.

Praha zaplatí za tyto služby kolem deseti milionů korun ročně. V Praze je zhruba 4000 až 4500 lidí bez domova, z nichž asi 1600 žije na ulici. Větší část využívá služeb nocleháren, azylových domů, komerčních ubytoven nebo sociálních bytů, kterých má město 20. Mnoho lidí podle odborníků služby nocleháren odmítá, nechce se přizpůsobit pravidlům třeba ohledně pití alkoholu nebo zákazu vstupu psů.

Led na Brněnské přehradě i přes silné mrazy v posledních dnech stále nedosáhl tloušťky, aby se na něj dalo vstoupit. Strážníci předpokládají, že už se tak tuto sezonu ani nestane. Strážníci tloušťku ledu přestali uvádět, když Povodí Moravy začalo vodní nádrž plnit. Na začátku týdne se pohybovala kolem deset centimetrů. Na některých místech byl led výrazně slabší, což nebylo na první pohled patrné. Jako bezpečná tloušťka se uvádí 12 centimetrů.

"Led je momentálně velmi zrádný. Narušují ho vodní proudy, vzduchové kapsy i bahenní plyny a láme se. Nepředpokládáme, že by ještě letos byl led na této vodní ploše vhodný pro bezpečný pohyb. Proto u přehrady ani neuvádíme naměřené hodnoty, aby pro veřejnost nebyly matoucí," uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem. "V případě brněnské vodní nádrže nedoporučujeme vůbec na led vstupovat. Vzhledem k slabým zásobám vody ve sněhu dochází v současnosti k plnění vodní nádrže, ledová vrstva není souvislá a může hrozit její prolomení," zdůraznil už dříve mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Související

Více souvisejících

Počasí mráz Zima Brněnská přehrada Bezdomovci

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 21 minutami

před 27 minutami

před 53 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy