V Česku řádí vichřice: Padají stromy, 2000 domácností bez proudu

Praha/Olomouc/Brno/Ostrava - Moravu a severní Čechy zasáhl v noci silný vítr, který místy dosahoval síly vichřice. Hasiči vyjížděli k několika desítkám případů. Bez elektřiny je aktuálně na 2000 odběrných míst. Mrazy až pod minus deset stupňů byly v noci na dnešek na západě Čech.

V Královéhradeckém kraji se dnes vlivem větru tvoří v Krkonoších a Orlických horách na vozovkách sněhové jazyky, v lesních úsecích hrozí pád větví či stromů. Na Náchodsku dosahuje vítr rychlosti vichřice. Kvůli spadlým stromům je zavřená silnice třetí třídy z Náchoda do Babí a komunikace z Lipí do Jizbice na Náchodsku.

Také na Pardubicku a v regionu Žamberku a Lanškrounu na Orlickoústecku dnes ráno foukal nárazový vítr. V otevřených úsecích se tak mohou tvořit sněhový jazyky. Cestáři museli v noci zavřít silnici v úseku Kunvald - Rokytnice v Orlických horách, protože tam popadaly stromy. Stromy jsou už odstraněné a silnice průjezdná.

Hasiči v Olomouckém kraji vyjížděli v noci na dnešek a dnes kvůli silnému větru ke 180 událostem. Likvidace následků větru je zaměstnávala už v sobotu, za víkend tak řešili už asi 260 událostí. Kvůli silnému větru byl zraněn jeden člověk, a to při sobotní dopravní nehodě osobního vozidla, které narazilo do spadlého stromu na silnici ze Šternberka do Paseky.

"Hasiči se postupně snaží uklízet popadané stromy a prořezávat uzavřené silnice tak, aby se jich podařilo co nejvíce zprůjezdnit," uvedla mluvčí krajských hasičů Vladimíra Hacsiková.

Silnice jsou dočasně uzavřené například v obci Velký Újezd na Olomoucku, mezi obcemi Paršovice a Lhota na Přerovsku či u Velkých Losin na Šumpersku.

Hasiči odstraňovali například kus uvolněné střechy na budově policie v Přerově. Ve stejném městě byl nahnutý semafor, který hasiči odřízli. V Hranicích odstranili uvolněný satelit na balkoně rodinného domu. Spadlou střechu rodinného domu, přístavku a garáže řešili hasiči dnes ráno v obci Nová Hradečná. V Lipníku nad Bečvou vítr strhnul část štítu budovy školy.

Čtyři desítky výjezdů kvůli silnému větru mají za sebou od sobotní noci do dnešního poledne moravskoslezští hasiči. Likvidují hlavně popadané stromy, které především na Bruntálsku komplikují i dopravu. "Silným vítr ale pomalu ustává a s tím i počet výjezdů. Dosud se obešly bez zranění i větších materiálních škod," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

K sedmi událostem, spojeným se silným větrem, vyjeli především v neděli ráno a dopoledne hasiči v okrese Karviná, k pěti v okrese Nový Jičín, ke dvěma v okrese Ostrava-město a vždy k jedné na Opavsku a Frýdecko-Místecku. "V těchto okresech museli hasiči několikrát provizorně připevňovat či zcela odstraňovat plechové střešní krytiny, někdy i pomocí lezecké techniky," doplnil Kůdela.

Hasiči dnes ve Zlínském kraji vyjížděli kvůli silnému větru k 38 událostem. Odstraňovali zejména popadané stromy, zajišťovali také uvolněné střechy. Situace se večer začala zklidňovat. V sobotu hasiči zasahovali kvůli větru u 15 událostí. Nejhorší situace byla dnes v okolí Bystřice pod Hostýnem na Kroměřížsku. "Směrem na Hostýn tam popadalo asi deset stromů. Silnice od parkoviště až k poutnímu místu je uzavřena kvůli nebezpečí pádu stromů," uvedl mluvčí krajských hasičů Roman Žemlička. Komunikace bude podle něj zavřená až do pondělí. Podle počasí by se tamní spadené stromy mohly v pondělí odstraňovat.

Hasiči na jižní Moravě za posledních 24 hodin vyjížděli k 99 událostem. Více než polovinu případů tvořily spadlé stromy na vozovku. "Celkem 99 událostí je čtyřnásobek denního průměru," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš. Hasiči kvůli spadlým stromů zasahovali prakticky ve všech částech regionu. Zřejmě nejhorší byla situace na silnici mezi Nížkovicemi a Uhřicemi, což je hlavní tah mezi Slavkovem a Kyjovem.

"Silnici jsme museli uzavřít, protože to bylo nebezpečné i pro náš zásah. Stromy tam stále padaly," uvedl Jirouš. Podle dispečera správy silnic Jihomoravského kraje je silnice už průjezdná a stromy pořezané. Správa silnic ale stále nabádá řidiče k opatrnosti. 

Silničáři v Karlovarském a Plzeňském kraji upozornili na možnost namrzání vozovek i tvorbu sněhových jazyků. Silnice v Ústeckém kraji jsou dnes sjízdné se zvýšenou opatrností. Na komunikacích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu, na horách se mohou tvořit sněhové jazyky. Na Děčínsku fouká silný nárazový vítr a místy se tvoří sněhové jazyky. S těmi musejí počítat také řidiči, kteří se vydají do Krušných hor.

Silnice v Libereckém kraji jsou dnes sjízdné se zvýšenou opatrností. V horských oblastech se tvoří vlivem nárazového větru sněhové jazyky. Pozor musejí dát chodci, chodníky mohou být namrzlé. 

Kvůli silnému větru jsou dnes lanovky na Sněžku mimo provoz. Nejezdí z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu a ani na vrchol hory. Některé lanovky se zastavily také ve SkiResortu Černá hora - Pec, řekl Petr Hynek ze skicentra.

Společnost ČEZ momentálně eviduje 15 poruch na vedení vysokého napětí.  Většinu dodávek se podaří obnovit ještě pozdě večer a v noci, jen některé chatové oblasti zejména v Orlických horách budou k elektřině připojeny až v pondělí. Dopoledne bylo hlavně na Moravě a východě Čech bez elektřiny na 10.000 odběrných míst, odpoledne se počet snížil na 3500 domácností a večer na dvě tisícovky.

"V terénu máme stále maximální počty pracovníků poruchových čet, povolali jsme také subdodavatelské firmy, abychom poruchy dříve opravili a dodávky elektřiny obnovili," uvedla mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová. Situace se podle ní zlepšila v Olomouckém, Moravskoslezském i Královéhradeckém kraji, většinu poruch se podaří odstranit ještě dnes pozdě večer a v noci.

"Nicméně již teď bohužel víme, že rekreační oblasti - chaty a chatové osady především v Orlických horách se nám podaří připojit až v pondělí. Práci nám znesnadňuje nepřístupný terén, k poruchám se musíme prořezávat," dodala Holingerová.

Předpověď na pondělí (00-24):Oblačno až polojasno, ojediněle sněhové přeháňky. Na horách a na východě území až zataženo a místy slabé sněžení. Nejnižší noční teploty -6 až -10 °C. Nejvyšší denní teploty -3 až +1 °C, ve Slezsku kolem -4 °C. Mírný severovýchodní vítr 3 až 7 m/s, na Moravě a ve Slezsku místy s nárazy kolem 15 m/s. Během dne bude vítr slábnout a měnit se na severní, informuje chmi.cz.

Předpověď na úterý (00-24):Oblačno až zataženo, přechodně místy polojasno. Ojediněle, večer v Čechách od severozápadu místy sněžení. Nejnižší noční teploty -4 až -8 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 °C. Mírný severní až severozápadní vítr 2 až 5 m/s.

Předpověď na středu (00-24):Většinou oblačno, zpočátku místy slabé sněžení. Během dne ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty -2 až -6 °C, ráno ojediněle náledí. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 °C. Mírnýseverozápadní až severní vítr 2 až 5 m/s.

Související

Ilustrační foto

Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání

Klimatická krize spojená s extrémními vlnami veder proměňuje evropský kontinent a výrazně zhoršuje sucho, které region zasáhlo. Závěry vědecké analýzy ukázaly, že extrémně horký vzduch doslova vysává vlhkost z řek, jezer, půdy i vegetace. V západní Evropě zvýšilo globální oteplování pravděpodobnost vzniku takto horké atmosféry osmdesátkrát, zatímco ve východních částech kontinentu čtyřicetkrát. Znečištění z fosilních paliv pak způsobilo, že k takto silnému vysušení půdy dochází v západní Evropě pětkrát a ve východní dokonce jedenáctkrát častěji.

Více souvisejících

Počasí Vichřice Zima Silnice Královéhradecký kraj Jihomoravský kraj Energetika Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Sergej Lavrov

Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny

Ruská diplomacie na schůzce v Manile varovala Spojené státy před pokračováním podle ní nepřijatelných dodávek zbraní Ukrajině. Zpráva navazuje na oficiální prohlášení ruského ministerstva zahraničí o jednání mezi šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem a americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem, které proběhlo na okraji asijského summitu.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání

Klimatická krize spojená s extrémními vlnami veder proměňuje evropský kontinent a výrazně zhoršuje sucho, které region zasáhlo. Závěry vědecké analýzy ukázaly, že extrémně horký vzduch doslova vysává vlhkost z řek, jezer, půdy i vegetace. V západní Evropě zvýšilo globální oteplování pravděpodobnost vzniku takto horké atmosféry osmdesátkrát, zatímco ve východních částech kontinentu čtyřicetkrát. Znečištění z fosilních paliv pak způsobilo, že k takto silnému vysušení půdy dochází v západní Evropě pětkrát a ve východní dokonce jedenáctkrát častěji.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Milka, ilustrační fotografie.

Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami

Světoví výrobci ultrazpracovaných potravin (UPF) využívají podle zjištění britského serveru The Guardian soudní žaloby k blokování a odkládání vládních opatření zaměřených na boj proti nezdravému stravování. Mezinárodní vyšetřování odhalilo, že mezi lety 2010 a 2025 bylo v pěti zemích podáno celkem 235 žalob proti regulacím, které měly chránit zdraví obyvatelstva. Přestože potravinářské korporace veřejně deklarují podporu veřejnému zdraví, v zákulisí napadají zákony o označování obalů, omezení marketingu i daně z nezdravých potravin.

včera

včera

Báb al-Mandab

Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu

Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.

včera

Donald Trump

Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory

Americký prezident Donald Trump schválil jadernou dohodu se Saúdskou Arábií, která by království mohla umožnit obohacovat vlastní palivo pro civilní reaktory. Podle vysoce postaveného amerického činitele má pakt trvat třicet let a k jeho oficiálnímu oznámení by molo dojít velmi brzy. Na základě této dohody by měly americké společnosti poskytovat technologii i potřebné expertízy pro rozvoj saúdského jaderného programu.

včera

včera

Pete Hegseth

Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou

Americký ministr obrany Pete Hegseth při vystoupení před výborem pro rozpočtové příděly amerického Senátu prohlásil, že Írán se v současnosti nachází v defenzívě. Podle jeho slov jsou vojenské kapacity Teheránu po téměř dvou týdnech nových amerických leteckých úderů na dosud nejnižší úrovni. Šéf Pentagonu však zároveň odmítl poskytnout jakýkoli časový odhad, kdy by mohl ozbrojený konflikt skončit, a uznal, že Írán i nadále představuje v regionu vážnou hrozbu.

včera

včera

Ilustrační foto

Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let

Francouzský parlament schválil zákon zakazující přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let, čímž se Francie stala první zemí Evropské unie, která nezletilým zamezila používání aplikací typu TikTok. Prezident Emmanuel Macron prosazoval tento zákaz jako klíčovou reformu svého posledního funkčního období a zavázal se k jeho zavedení do září. 

včera

včera

Letní počasí

Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší

Předpověď počasí do poloviny srpna počítá s teplotními výkyvy a celkově průměrnými srážkami. Po výrazném červnovém horku a teplotně průměrné první polovině července nastává v aktuálním týdnu citelné ochlazení. Průměrné týdenní teploty se tak v těchto dnech dostanou pod hranici dlouhodobého normálu.

21. července 2026 22:02

Ilustrační foto

WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí

Evropský kontinent v současnosti čelí mimořádně intenzivní vlně veder, která si podle odhadů odborníků vyžádá stovky až tisíce lidských životů. Ačkoliv od katastrofálního léta roku 2003 uplynula již více než dvě desetiletí, úmrtnost spojená s vysokými teplotami zůstává alarmující. Přestože celková bilance bude známa až za několik týdnů, španělští výzkumníci již přisuzují horku přes dvě stě deseti obětí během několika dnů. Tragické zprávy o úmrtích v důsledku přehřátí organismu přicházejí také z Francie, což potvrzuje selhávání ochrany zranitelných skupin.

21. července 2026 20:49

Alexandr Lukašenko

Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce

Běloruský lídr Alexandr Lukašenko čelí narůstajícímu tlaku ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina, který usiluje o hlubší zapojení jeho země do konfliktu na Ukrajině. Podle Institutu pro studium války se Kreml snaží získat běloruské území pro rozsáhlejší vojenské operace. Moskva chce z Běloruska masivně vypouštět útočné drony a vytvořit novou nátlakovou frontu na západě. Tímto krokem by přinutila ukrajinské velení k přesunu jednotek z donbaské fronty k Bělorusku.

21. července 2026 19:37

Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko

Podle nejnovějšího žebříčku Henley Passport Index, který slaví dvacáté výročí svého fungování, došlo za poslední dvě dekády k zásadním proměnám v síle světových cestovních dokladů. Zatímco v roce 2006 patřil pas Spojených států amerických k absolutní špičce, v současnosti se propadl až na desátou pozici, o kterou se dělí s Islandem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy