Část Česka opět zasáhnou silné bouřky. Hrozí kroupy a přívalové deště

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) rozšířil a zvýšil výstrahu před bouřkami, které dnes odpoledne zasáhnou především východ země. Doprovodí je intenzivní srážky, v úhrnech může napršet až 55 milimetrů. Padat budou také kroupy. Hrozí rozvodnění některých řek, uvedli meteorologové.

Bouřky, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Počasí nad střední Evropou nadále ovlivňuje zvlněné frontální rozhraní, v jehož důsledku se nadále budou vyskytovat silné a velmi silné bouřky provázené zejména intenzivními srážkami a kroupami," uvedl ČHMÚ.

Výstraha před bouřkami platí od dnešních 13:00 do pondělních 02:00 pro celou Moravu, Vysočinu, téměř celý Pardubický kraj, východní část jižních Čech a část Královéhradeckého kraje.

Zejména v části východních Čech a na západní, střední a severní Moravě budou bouřky velmi silné, srážkový úhrn tam může být ojediněle i vyšší než 55 milimetrů. Ve zbytku východní poloviny území by se úhrny měly pohybovat okolo 35 milimetrů.

Hladiny budou stoupat zejména na tocích, které odvodňují Králický Sněžník, Jeseníky a část Českomoravské vrchoviny. Mohou dosáhnout prvního stupně povodňové aktivity. "V oblastech zasažených intenzivnějšími srážkami nelze, zejména na menších tocích, vyloučit krátkodobé dosažení i vyšších povodňových stupňů," uvedl ČHMÚ.

Přívalový déšť také může lokálně zatopit podchody, podjezdy a sklepy nebo podemlít silnice. "Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami," dodali meteorologové. Lidé by měli zabezpečit okna, dveře, skleníky nebo volně položené předměty a nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předpověď na noc a neděli 12. července

11.07.2020 12:34 Po přední straně tlakové výše se středem nad Britskými ostrovy bude na naše území proudit…

Silné bouřky se prohnaly Českem: Zlámané stromy, člun na přehradě v…

11.07.2020 12:31 Aktualizováno Bouřka provázená silným větrem, která přecházela v noci přes území jižní Moravy, lámala hlavně…

V Jeseníkách vydatně prší. Mohou stoupat hladiny řek, upozornili…

11.07.2020 12:06 V Jeseníkách v noci spadlo až 30 milimetrů srážek, hodně pršet tam bude i dnes. Aktuální výstraha…

Meteorologové s horkým létem nepočítají. Bude chladné počasí, dovolené…

11.07.2020 07:00 Do poloviny srpna se budou v Česku střídat chladnější a teplejší období, což je pro středoevropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy