Sněžná děla začala o víkendu díky ochlazení chrlit sníh na sjezdovky v Jeseníkách i nížeji položených lyžařských areálech u Olomouce. Někteří provozovatelé chtějí sjezdovky otevřít příští víkend, tedy zhruba o týden později než loni. Opožděný start zasněžování způsobilo nezvykle teplé počasí v listopadu, kvůli němuž dosud nebylo možné nasadit sněžná děla.
První centimetry technického sněhu v sobotu pokryly sjezdovky v Branné na Šumpersku. "Pokud počasí vydrží a výrazně se neoteplí, tak plánujeme vleky spustit už příští sobotu. Ve srovnání s loňskem budeme mít týden zpoždění," řekl provozovatel areálu provozovatel Rostislav Procházka, podle kterého v Jeseníkách začalo v noci na sobotu mrznout a sněžná děla byla spuštěna v mnoha areálech.
Loni se v Branné poprvé rozjely vleky 30. listopadu. O rok dříve se zde začalo lyžovat 1. prosince, lyžařská střediska však v té době začala zasněžovat již v polovině listopadu. Před třemi lety se v Branné začalo jezdit 17. listopadu. Letos to bude zřejmě až 7. prosince.
"Jednou za čas taková dlouhá teplá fronta přijde, kdy se celý listopad drží v plusových teplotách, a nedochází tak k ranním mrazíkům, které v listopadu využíváme. Nyní je to jeden z těchto roků, bývá to tak každý pátý, šestý rok," uvedl Procházka.
Sněžná děla od soboty hučí také v lyžařském areálu Ski Aréna Karlov. Bílý poprašek technického sněhu o víkendu pokryl i dosud zelené sjezdovky v Hrubé Vodě a Hlubočkách u Olomouce. Jasně bílou sněhovou pokrývku v Hlubočkách si dnes prohlíželi a fotili lidé, kteří se vydali na procházku. V Hrubé Vodě na prvním technickém sněhu sáňkovaly nedočkavé děti.
Jaroslav Lukeš ze Ski Arény Karlov ČTK řekl, že předpověď na nadcházející týden je pro technické zasněžování příznivá. Areály v Karlově mrazivé počasí využijí pro vytvoření podkladu na hlavních sjezdovkách.
O tom, kdy se v karlovarském údolí začne lyžovat, podle Lukeše rozhodne především příroda. "Čím více klesnou teploty pod bod mrazu, tím rychleji se podaří sjezdovky připravit. Snaha provozovatelů vleků a lanovek ve Ski aréně Karlov je, aby sezóny byla zahájena co nejdříve, současně platí, že hlavní sezóna začne jako každý rok po Štědrém dni," podotkl Lukeš.
Z dlouhodobého výhledu počasí, který v sobotu na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav, budou příští čtyři týdny teplotně průměrné až slabě nad průměrem. Nejchladněji bude v období Vánoc. Teploty přes den se budou koncem roku pohybovat jen kolem bodu mrazu.
Související
Návrat zimního počasí už je na obzoru. Meteorologové prozradili podrobnosti
Počasí s varováním. Meteorologové upozornili na náledí
Počasí , lyžařské areály , Olomoucký kraj , Zima
Aktuálně se děje
včera
Norskem hýbe soud se synem princezny. Zpovídá se i ze znásilnění
včera
Českou televizi opouští známá moderátorka. Už má nové angažmá
včera
Žena v Praze překvapila policisty. Přinesla protitankovou střelu
včera
Rychlobruslař Jílek při debutu na olympiádě dojel na pěti kilometrech pro stříbro
včera
Umělci zorganizují debatu, pozvání pro ministra Klempíře platí
včera
Sázka na Davidovou nevyšla. Biatlonová smíšená štafeta skončila až jedenáctá, slaví Francie
včera
Olympiáda ve znamení nacistického režimu začala před 90 lety. Češi nechyběli
včera
Návrat zimního počasí už je na obzoru. Meteorologové prozradili podrobnosti
včera
Senzační zlato. Maděrová zastoupila zklamanou Ledeckou v paralelním obřím slalomu
včera
ANO si udržuje stabilní podporu i po volbách, ukazuje nový průzkum
včera
100 let od vzniku Osvobozeného divadla. Nebálo se postavit totalitnímu režimu
včera
Olympijská kolekce českých sportovců ve světě zaujala. Řadí je k těm nejpoutavějším
včera
Česko by mohlo dětem zakázat sociální sítě. Babiš se tomu nebrání
včera
Počasí s varováním. Meteorologové upozornili na náledí
včera
Trump a Netanjahu budou jednat o Íránu. Teherán opět varuje Washington
včera
Ceny kritiky vyhrálo drama Sbormistr. Pro dvě sošky si přišel Dužan Duong
včera
Napadení před hernou v Chebu vyšetřuje policie. Jeden z mužů utrpěl vážná zranění
včera
Curleři si připsali první výhru, Indráčková historický zápis. V akci byl i český sáňkař
včera
Trump nechápe, že se na olympiádě bučelo na Vance. Lidé ho prý mají rádi
včera
Výhled počasí na příští víkend. Do Česka dorazí ochlazení
Zima sice v Česku pokračuje, ale počasí se v posledních dnech oteplilo. Příští únorový víkend by však měl přinést ochlazení, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě