Bouřky, které mají dnes zasáhnout velkou část Česka, budou zejména v Jihočeském kraji a na jihu Středočeského kraje a západě Vysočiny ojediněle extrémně silné. Doprovodí je přívalový déšť, krupobití a vítr s nárazy kolem 70 kilometrů v rychlosti. V bouřkách může v krátké době napršet kolem 50 milimetrů srážek a lokálně do sobotního rána i jednou tolik.
Přívalové srážky mohou rozvodnit menší toky až na třetí povodňový stupeň a stoupnout mohou i hladiny větších řek. ČTK to dnes sdělil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Jeho upozornění před intenzivními bouřkami platí od dnešního odpoledne do sobotního rána pro téměř celé Čechy s výjimkou Karlovarského kraje a pro západní polovinu Jihomoravského kraje, přičemž ve druhé polovině noci mají bouřky většinou přecházet do deště.
Zejména v jižních Čechách meteorologové očekávají při bouřkách extrémní srážkové úhrny a výrazné srážkové úhrny mají podle nich být také v oblasti Vysočiny, středních Čech, Prahy, východních a severních Čech. "Krátkodobé úhrny v bouřkách se mohou pohybovat kolem 40 milimetrů, v opakovaných bouřkách a následném dešti může napršet lokálně kolem 70 milimetrů," uvedli.
V oblastech, které zasáhnou přívalové srážky, bude podle meteorologů rychle odtékat voda z krajiny a déšť může zatopit níže položená místa a prudce rozvodnit suchá koryta a menší toky. Jejich hladiny dosáhnou prvního a druhého povodňového stupně, krátkodobě i třetího stupně. "K vzestupům s dosažením prvního a druhého stupně může dojít i na středních a větších řekách," doplnili meteorologové.
Vedle upozornění na silné bouřky a povodňovou pohotovost zůstává v platnosti varování ČHMÚ před nebezpečím požárů a vysokými teplotami. Ještě dnes se podle něj mohou přes tropických 30 stupňů šplhat teploty v Ústeckém a Libereckém kraji. S rizikem vzniku a šíření požárů by kvůli pokračujícímu teplému a suchému počasí měli až do odvolání pak počítat lidé v celé severní polovině Čech a na většině území Moravy.
Související
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
před 1 hodinou
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
před 2 hodinami
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
před 4 hodinami
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
před 4 hodinami
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
před 5 hodinami
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
před 6 hodinami
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
před 7 hodinami
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
před 8 hodinami
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
před 9 hodinami
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
před 10 hodinami
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
před 11 hodinami
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
před 11 hodinami
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
před 12 hodinami
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
před 13 hodinami
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
před 14 hodinami
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
před 15 hodinami
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
včera
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
včera
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
včera
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.
Zdroj: Libor Novák